Američané sestřelili nebezpečný špionážní satelit

redakce ZAH
21. 2. 2008 12:28
Podle Pentagonu byla mise úspěšná
Foto: Reuters

Washington - Družice, která se nekontrolovaně řítila směrem k Zemi, skončila svou pouť 247 kilometrů nad jejím povrchem.

V této výšce ji zasáhla střela vypálená z americké válečné lodi v Pacifiku.

Podle Pentagonu je velmi pravděpodobné, že byla při zásahu zasažena i nádrž s toxickým palivem, které mohlo zamořit místo případného dopadu satelitu.

"Jsme přesvědčeni o tom, že jsme družici zasáhli. Jsme si také poměrně jistí, že to dostala i nádrž," citovala agentura Reuters náměstka náčelníka generálního štábu Jamese Cartwrighta.

Čtěte více:
Sestřelení splašené družice se staví špatné počasí
Vědci varují: Úlomky z družice poškodí Mezinárodní vesmírnou stanici

Došlo k výbuchu

Střelu vystřelila v noci na čtvrtek středoevropského času loď USS Lake Erie kotvící v Pacifiku.

"Síť pozemních, námořních i satelitních senzorů potvrdila, že střela zasáhla nefunkční satelit na jednom z posledních obletů Země před vstupem do atmosféry," uvedla americká armáda v oficiální zprávě.

Definitivní potvrzení, že byla nádrž s palivem zničena, by USA měly mít během jednoho či dvou dnů.

"Můžeme předpokládat, že nádrž byla zničena, protože po zásahu došlo k výbuchu," cituje Reuters nejmenovaný zdroj.

Rusko a Čína na sestřelení satelitu reagovaly s mírným znepokojením. Podle Moskvy by celá operace mohla být jen zástěrkou testování nové vesmírné zbraně.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Šlégr je dál koučem Litvínova, jeho rezignaci vedení nepřijalo

Jiří Šlégr zůstává koučem hokejistů Litvínova. Olympijský vítěz z Nagana, který je zároveň šéfem klubu, dnes nabídl rezignaci na trenérskou funkci, ale představenstvo ji nepřijalo. Realizačnímu týmu doporučilo provést změny v kádru.

Litvínovu se nedaří od začátku extraligy a dosud vyhrál jen tři zápasy. Po dvanácti kolech má pouze jedenáct bodů a je předposlední.

Po nedělní porážce 3:4 s Olomoucí, která byla pro klub třetím nezdarem za sebou, vedení Litvínova oznámilo, že jedná o změně na postu hlavního trenéra. Mezi kandidáty na nového kouče byl podle Šlégrova vyjádření v médiích i litvínovský odchovanec Vladimír Růžička, bývalý kouč národního mužstva a Šlégrův spoluhráč ze zlatého naganského týmu.

Nakonec zůstává na střídačce Šlégr. Bývalý vynikající obránce převzal tým v závěru minulé sezony místo odvolaného Milana Razýma.

před 3 hodinami

Prováděcí zákon k brexitové dohodě prošel první zkouškou, poslanci ale odmítli projednávací plán

Britští poslanci posunuli prováděcí zákon k brexitové dohodě do další fáze legislativního procesu. Návrh prošel první zkouškou v dolní komoře britského parlamentu, když jej po druhém čtení podpořilo 329 zákonodárců, zatímco proti bylo jen 299. Britská média úvodní vítězství vlády očekávala. Poslanci ale později odmítli plán projednávání prováděcího zákona k brexitové dohodě. Vadí jim, že jim vláda na schvalování zákona vyhradila jen tři dny.

Zdroj: ČTK
Další zprávy