Analytik Bellingcatu: Američané se při náletech v Sýrii aspoň snaží ušetřit civilisty, Rusové ne

Martin Novák Martin Novák
7. 6. 2017 21:00
V době, kdy existuje program Google Earth, velké množství satelitních fotografií a mobilní telefony, je pro vlády a armády těžší v lokálních válkách něco popírat nebo zamlčovat. Síť investigativních reportérů a digitálních analytiků z organizace Bellingcat je jejich velmi zdatným protivníkem. Z veřejně dostupných zdrojů monitoruje ruské zapojení do války na Ukrajině, ruské i americké bombardování Sýrie nebo boje v Iráku. Její analytik Christiaan Triebert v rozhovoru pro Aktuálně.cz popisuje styl vedení války v Sýrii i to, jak roste vliv islamistů v řadách syrských povstalců.
Fotografie ruského leteckého útoku v Sýrii. Zdroj: ruské ministerstvo obrany, 2017.
Fotografie ruského leteckého útoku v Sýrii. Zdroj: ruské ministerstvo obrany, 2017. | Foto: Reuters

A.cz: Bellingcat se zabývá kromě jiného přesností náletů Spojenými státy vedené koalice v Iráku a Sýrii. Lze říci, kolik obětí mezi civilisty si toto bombardování vyžádalo?

Christiaan Triebert.
Christiaan Triebert. | Foto: Martin Novák

Chci být spravedlivý, takže je třeba říct, že koalice se snaží vyhýbat ztrátám na životech civilistů.

Přesto podle našich záznamů zemřelo od zahájení spojeneckých leteckých úderů v roce 2014 přes tři tisíce civilistů.

Iráku a Sýrii dohromady.

Je to ale spíše nejnižší odhad.

Ověřujeme všechny lokace přes Google Earth a satelitní fotografie.

Většinu obětí tvoří případy, kdy byl špatně vybrán cíl na základě špatných zpravodajských informací nebo jsou v dosahu správně zvoleného cíle objekty s civilisty. 

Někdy USA a koalice jednoduše rozhodnou, že cíl je tak důležitý, že stojí i za ohrožení životů civilistů.

Nedávno jsme dokumentovali bombardování vesnice Al-Džiná v syrské provincii Aleppo. Třicet pět lidí tam zahynulo při bombardování budovy, kterou někteří místní obyvatelé označovali za mešitu.

USA oznámily, že útok směřoval na velitele al-Káidy v provincii Idlíb.

Podívali jsme se na záběry, které zveřejnil Pentagon (americké ministerstvo obrany - pozn. red.). Zjistili jsme, že na nich je objekt v provincii Aleppo.

Pentagon se opravil s tím, že se zmýlil v provincii, ale důvod náletu platí. Nebyla to prý mešita, ale hala.

Našli jsme videozáznam, který silně prokazoval, že šlo o mešitu. Pentagon nám odpověděl, že nemáme k dispozici zpravodajské informace, jaké mají oni.

Skupina viděla lidi ležící na zemi, rodiny křičely o pomoc, oběti začaly omdlévat, u pusy se jim tvořila pěna, říká šéf Bílých přileb v Aleppu
10:19
Skupina viděla lidi ležící na zemi, rodiny křičely o pomoc, oběti začaly omdlévat, u pusy se jim tvořila pěna, říká šéf Bílých přileb v Aleppu | Video: Filip Horký

Osobně se domnívám, že v transparentních demokraciích musejí mít lidé právo kritizovat akce armád vlastního státu. Považuji to za důležité.

Nicméně znovu říkám, že USA patří k zemím, které přiznávají zásah civilistů, když k němu dojde.

Domníváte se, že ruské letectvo naopak záměrně bombarduje nemocnice a místa s velkým počtem civilistů, jak tvrdí syrští povstalci?

Ano, z naší rozsáhlé dokumentace vyplývá, že v řadě případů to bylo záměrné. Při ruských náletech jsou oběti mezi civilisty opravdu masivní.

Na rozdíl od amerického ministerstva obrany s námi ale ruské nekomunikuje. Neodpovídá na dotazy nebo e-maily.

Několikrát jsme navíc zjistili, že ruské ministerstvo obrany vydává zkreslené informace. Na tiskové konferenci jeho zástupci výslovně řekli, že udeřili na Tabku v provincii Rakka.

Našli jsme to místo přes Google Earth, je to blízko města Al-Báb v provincii Aleppo. Což je velmi daleko od Tabky.

Proč tedy ruské ministerstvo obrany tvrdilo, že zaútočilo na Tabku?

Bellingcat

  • Bellingcat je síť analytiků a reportérů, která využívají satelitních fotografií, sociálních médii a takzvaných otevřených zdrojů k výzkumu některých událostí.
  • Síť založil Brit Eliott Higgins, který se zabýval od roku 2012 zbraněmi, používanými ve válce v Sýrii.
  • Bellingcat se proslavila hlavně investigaci v případech sestřeleného letadla nad Ukrajinou, nasazení ruského dělostřelectva na Ukrajině a použití chemických zbraní v Sýrii.
  • www.bellingcat.com

V jiném případě Rusové tvrdili, že bombardovali Rakku (jedno ze sídel teroristické organizace Islámský stát - pozn. red.). Ale průzkumem satelitních fotografií jsme zjistili, že jde o cíl v provincii Hamá. Řekli, že to je na území Islámského státu, ale ten v této oblasti nikdy nebyl.

Porovnáním přes Google Earth jsme zjistili, že jako cíl bombardování deklarovali ropné zásobníky, ale ve skutečnosti šlo o čističky vody.

Našli jsme dokumenty německé firmy, která dříve tyto čističky opravovala.

Provincii Idlíb na severozápadě Sýrie kontrolují povstalci. Nakolik jsou to islamisté, nebo řekněme odnož teroristické sítě al-Káidá?

Nelze nevidět, že vliv islamistů v tomto regionu roste. Jednoduše řečeno: jsou tam velmi silní.

Pro nás je nemyslitelné provincii Idlíb osobně navštívit. Je to nebezpečné. Jediný novinář se tam dostal. Do Chán Šajchúnu, kde byly použity chemické zbraně. Karem Shaheem z Guardianu.

To, že tam jako západní novináři nemůžeme, je samo o sobě vypovídající. I bývalí umírnění členové Svobodné syrské armády se přidali k al-Káidě nebo za ni bojují.

Otázkou zůstává, co se stane se syrskou provincií Idlíb dál. Myslím, že o ní ještě uslyšíme kvůli masivním bojům a mám strach o tamní civilisty.

Je složité se do Sýrie dostat i kvůli tomu, že Turecko přes svoji hranici novináře nepouští?

Například pro Haját Tahrír al-Šám (bývala Fronta al-Nusrá, hlasící se k teroristické síti al-Káida - pozn. red.) nemá žádný smysl pouštět na své území novináře. Nemají z toho žádný prospěch.

Říkají, že mají vlastní lokální média, agentury, televize. Dodávají: Proč bychom měli pouštět nezávislé novináře?

Turecko buduje na hranici zeď, ale teprve se ukáže, co to bude znamenat.

Víme z vlastní zkušenosti, že Turecko nechávalo pro zboží, materiál i lidi otevřenou hranici do Sýrie.

Dokonce i dříve, když část syrsko-turecké hranice kontroloval na syrské straně Islámský stát, to byl pro jeho bojovníky ráj, mohli volně a jednoduše přecházet do Turecka. Až později Turci svůj postoj vůči Islámskému státu přitvrdili.

Vaše organizace Bellingcat vstoupila do širšího povědomí hlavně pátráním po okolnostech sestřelení letadla malajsijských aerolinií nad ukrajinským Donbasem v roce 2014. Jak jste při získávání informací o tragédii letu MH17 postupovali?

Když letoun spadl, sešlo se velmi mnoho protichůdných vyjádření. Něco říkal Kreml, něco Pentagon, něco Kyjev a tak dále.

Nevíte, kdo lže. Rusko nejdříve říkalo, že letoun sestřelil ukrajinský bombardér, pak že byla na palubě bomba.

Nekladli jsme si za cíl ukázat prstem na viníka, ale pomoci objasnit, co se stalo.

Konvoj s protiletadlovým systémem Buk byl zaznamenán na několika videozáznamech a fotografiích před sestřelením letadla. Stála před námi otázka, jestli na základě těchto poznatků můžeme jeho pohyb přesně lokalizovat.

Použili jsme Google Earth, porovnali jsme fotografie a přesně lokalizovali vůz u parkoviště a obchodu ve východoukrajinském městě Torez.

Podle stínů šlo zároveň odvodit, v jakou denní dobu to bylo. 

Proto bylo možné sestavit trasu, po které systém Buk na území separatistů na východní Ukrajině projel.

Snažili jsme se zjistit, odkud přijel, zjistit podle fotografií trasu tohoto konkrétního vozu s raketami podle fotografií.

Nejsou všechny kusy stejné, například mají různou míru drobného poškození. Nakonec jsme našli příslušný kus, který vyjel z ruské vojenské základny v Kursku.

Kreml vás od té doby mimořádně ostře kritizuje. Dostáváte nějaké výhrůžky?

Dostáváme. Ale většinou od lidí, kteří podporují Islámský stát. Nebo taky z Turecka. Já jsem odtud třeba dostal mnoho výhrůžek likvidací.

Co se týká výhrůžek ze strany Ruska, spíše se setkáváme s ruskými trolly v diskusích, ne s tím, že by nám odtud někdo vyloženě vyhrožoval.

Každopádně je pro nás vzhledem k našemu vyšetřování obtížné získat ruská víza. Přesto jsem v privilegované pozici.

Mám nizozemský pas, tedy i určitou formu ochrany.  Někteří mí kolegové z Bellingcatu mají ruský pas, žijí v Rusku.

Ti používají pseudonymy, musejí být velmi opatrní.

Blízcí lidí, kteří zahynuli v letadle malajsijských aerolinek nad Ukrajinou v roce 2014, se soukromě setkali s mezinárodními vyšetřovateli. | Video: Rádio Svobodná Evropa
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 35 minutami

Ve druhém čtvrtletí porušily zákon téměř čtyři pětiny kontrolovaných e-shopů

Téměř čtyři pětiny internetových obchodů, které v letošním druhém čtvrtletí zkontrolovala Česká obchodní inspekce (ČOI), porušily zákon. Pochybení se nejčastěji týkala práv spotřebitelů a především toho, že provozovatelé e-shopů neposkytli zákazníkům informace ohledně reklamace a mimosoudního řešení spotřebitelských sporů. Inspekce o tom v pondělí informovala v tiskové zprávě, kde současně připomněla, že vzhledem k epidemii nemoci covid-19 zájem o nákupy přes internet vzrostl. Za zjištěné nedostatky ČOI uložila firmám ve sledovaném období 452 pokut za 2,64 milionu korun.

"Výsledky kontrol potvrdily, že v oblasti internetového prodeje dochází stále k vysokému počtu porušování práv spotřebitelů," uvedl ředitel ČOI Mojmír Bezecný.

Zdroj: ČTK
před 46 minutami

Velké technologické podniky letos rekordním tempem nakupují menší rivaly

Velké technologické společnosti letos rekordním tempem nakupují menší konkurenty. Informoval o tom britský ekonomický list Financial Times (FT). Technologické firmy podle údajů společnosti Refinitiv na převzetí svých potenciálních konkurentů v hodnotě méně než jedné miliardy dolarů od začátku roku vynaložily minimálně 264 miliard dolarů (5,7 bilionu Kč). To představuje dvojnásobek předchozího rekordu z roku 2000.

Od začátku letošního roku technologické společnosti podle FT podepsaly rekordních 9222 smluv o převzetí podniků v hodnotě méně než jedné miliardy dolarů u každého z nich. Vlna akvizic přichází v době, kdy se na velké technologické podniky soustředí čím dál větší pozornost ze strany regulátorů i politiků. Firmy jako Apple, Facebook, Google, Amazon a Microsoft se stávají terčem obvinění, že svými podnikatelskými praktikami omezují hospodářskou soutěž a poškozují spotřebitele, píše britský list.

Zdroj: ČTK
Další zprávy