Američané se pokusili zachránit rukojmí v Sýrii. Neúspěšně

ČTK ČTK
21. 8. 2014 6:45
Mise schválená Barackem Obamou skončila po přestřelkách s islamisty bez úspěchu a nikdo z rukojmí nalezen nebyl.
James Foley, jehož zavraždili islamisté, strávil v zajetí bezmála dva roky.
James Foley, jehož zavraždili islamisté, strávil v zajetí bezmála dva roky. | Foto: Jonathan Pedneault/freejamesfoley.org

Washington - Americký prezident Barack Obama vyslal během léta do Sýrie vojenské jednotky, aby tam osvobodily americká rukojmí držená ozbrojenci organizace Islámský stát (IS), včetně zabitého novináře Jamese Foleyho.

Mise ale po přestřelkách s islamisty skončila bez úspěchu a nikdo z rukojmí nalezen nebyl, oznámil ve středu večer Pentagon.

Obama schválil misi počátkem léta, upřesnila podle agentury Reuters prezidentova poradkyně pro boj s terorismem Lisa Monacová.

Podle ministerstva obrany šlo o leteckou a pozemní operaci, při níž v Sýrii do oblasti, kde podle poznatků zpravodajských služeb drželi islamisté rukojmí, vysadila letadla desítky vojáků speciálních jednotek.

Během pátrání po rukojmí se vojáci dostali do přestřelek s islamistickými ozbrojenci a řadu jich zabili. Během akce nepřišel o život žádný americký voják, jeden byl lehce zraněn, sdělilo ministerstvo.

"Bohužel, mise nebyla úspěšná, protože rukojmí se v cílové lokalitě nenacházela," uvedl Pentagon.

Washington přišel s informací o vojenské akci v Sýrii den poté, co bojovníci Islámského státu zveřejnili video se záznamem stětí novináře Foleyho, jenž byl před téměř dvěma lety unesen v Sýrii a od té doby byl nezvěstný.

Kromě toho je na videu zachycen další unesený americký novinář Steven Sotloff, jehož život prý bude záviset na dalším postupu Spojených států v Iráku. Obama prohlásil, že USA budou navzdory hrozbám proti Američanům pokračovat v náletech na pozice islamistů v Iráku.

IS se letos zmocnil rozsáhlých částí Sýrie a severního Iráku, kde tato sunnitská organizace vyhlásila chalífát.

Její úsilí o ovládnutí obří přehrady u severoiráckého Mosulu vyvolalo reakci americké armády. Ta v posledních dnech, poprvé od stažení ze země v roce 2011, provedla nálety, jimiž podpořila pozemní jednotky irácké armády a kurdských milicí.

___________________________________________________

Máte rádi zpravodajský on-line deník Aktuálně.cz? Nominujte nás v anketě českého internetu Křišťálová lupa. Hlasovat můžete zde. Za Váš hlas děkujeme!

 

Právě se děje

Další zprávy