Neúspěšná záchranná mise. USA nevěděly o druhém rukojmím

ČTK ČTK
7. 12. 2014 19:57
Charitativní organizace kritizují pokaženou akci. Osvobození amerického fotografa Luka Somerse z rukou jemenské Al-Káidy se nepodařilo a zemřel i jihoafrický novinář a učitel Pierre Korkie.
Americká vlajka na půl žerdi. Bílý dům drží smutek za diplomaty zabité v Libyi.
Americká vlajka na půl žerdi. Bílý dům drží smutek za diplomaty zabité v Libyi. | Foto: Reuters

Washington/Johannesburg - Americké jednotky, které se v sobotu pokusily zachránit amerického fotografa Luka Somerse zajatého jemenskou odnoží teroristické sítě Al-Káida, nevěděly, že společně se Somersem je zadržován i jihoafrický novinář a učitel Pierre Korkie.

Podle stanice BBC to řekl nejmenovaný představitel vlády USA. Záchranná operace skončila neúspěchem, Somers i Korkie během ní zahynuli.

Charitativní organizace, se kterou Korkie spolupracoval, přitom tvrdí, že Jihoafričan měl být v neděli propuštěn. Někteří pracovníci této organizace proto americký zásah v Jemenu podrobili kritice. Záchranná operace podle jednoho z nich "všechno zničila".

JAR: Nikoho neviníme

Jihoafrická vláda v neděli nicméně uvedla, že nehodlá v souvislosti s tragickým výsledkem záchranné operace nikoho obviňovat. "Není čas ukazovat na někoho prstem," řekl podle agentury Reuters mluvčí vlády. "Uznáváme, že to byl pokus zajistit svobodu pana Korkieho a rukojmích držených v zajetí," dodal.

Vláda v nedělním prohlášení vyjádřila zármutek nad Korkieho skonem a odsoudila "všechny formy terorismu, které vždy vedou k nesmyslnému utrpení a ztrátě nevinných životů". Korkieho tělo by podle vlády mělo dorazit do Jihoafrické republiky v pondělí.

 

Právě se děje

před 56 minutami

Spor Trump vs. Republikáni pokračuje. Bývalý prezident nesouhlasí s používáním svého jména

Ve Spojených státech se v posledních dnech vyhrocuje spor mezi Republikánskou stranou a bývalou hlavou státu Donaldem Trumpem ohledně využívání exprezidentova jména k propagačním účelům a výběru finančních příspěvků od drobných přispěvatelů. Trump v pondělí vyzval svoje podporovatele, aby nedávali peníze tradičním republikánským strukturám a aby místo toho podpořili jeho vlastní volební skupinu, jejímž cílem je podporovat kandidáty souznějící s Trumpovým programem.

Trumpovi právníci zaslali v pátek výzvu Celostátnímu výboru Republikánské strany (RNC) a dalším dvěma klíčovým stranickým organizacím, aby přestaly používat Trumpovo jméno ve veřejných kampaních bez jeho svolení. Podle exprezidentova poradce je Trump na volné používání svého jména citlivý a vadí mu také to, že tři zmíněné struktury Republikánské strany podporují kandidaturu některých zákonodárců, kteří se letos připojili na stranu demokratů při projednávání ústavní žaloby, jež na exprezidenta mířila ve spojitosti s lednovými nepokoji v Kapitolu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy