Americké stíhačky z Turecka poprvé bombardovaly cíle v Sýrii

ČTK ČTK
Aktualizováno 5. 8. 2015 19:53
Turecký ministr oznámil, že Ankara se k bojům proti islamistům brzy připojí.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Damašek/Ankara - Na základnu na jihu Turecka ve středu dorazily americké stíhačky a bezpilotní letouny. Následně letadla vůbec poprvé podnikla nálety na pozice islamistů v severní Sýrii. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na prohlášení Pentagonu.

Turecko dalo v červenci Spojeným státům k dispozici pro tyto operace hned několik svých vojenských základen. Ministr zahraničí Mevlüt Çavuşoglu uvedl, že i Turecko se do bojů brzy zapojí. Sýrie poprvé oznámila, že útoky na radikály na svém území podpoří, pokud budou s Damaškem koordinovány.

Podle amerických představitelů stály za prvními nálety na islamisty bezpilotní letouny, probíhají ale přípravy i na vyslání pilotovaných strojů. Mluvčí Pentagonu potvrdil, že letadla vzlétla ze základny Incirlik nedaleko jihotureckého města Adana, žádné další podrobnosti ale neuvedl.

"Teď spolu se Spojenými státy cvičíme a vyzbrojujeme syrskou umírněnou opozici a brzy také zahájíme boje" proti Islámskému státu (IS), uvedl turecký ministr zahraničí Çavuşoglu. Státní televizi TRT sdělil, že Turecko otevřelo své základny pro americkou techniku.

Ankara se s Washingtonem dohodla, že společně poskytnou leteckou podporu syrským opozičním oddílům, které američtí vojáci cvičí v Turecku. Mají pak zajistit bezpečnost v asi stokilometrovém úseku území na syrsko-turecké hranici.

Bojovníci IS by z něj měli být vytlačeni a měl by to být bezpečný průchod pro syrské uprchlíky.

Plány na koalici se nevyvíjejí dobře

Jde o území v západní části asi 900 kilometrů dlouhé hranice, které nyní ovládají příslušníci IS. Používají ho pro přesun posil a zásob.

Agentura Reuters uvedla, že plány se pro americko-tureckou koalici zatím nevyvíjejí dobře.

Spojené státy přiznaly, že skupina prvních čerstvě vycvičených lidí padla zřejmě v severní Sýrii do zajetí fronty An-Nusra, která se hlásí k teroristické síti Al-Káida. První skupina opozičních bojovníků čítala asi 60 lidí. Podle mluvčí Pentagonu má ministerstvo informaci, že nejméně pět z těchto lidí je v zajetí.

Sýrie nebude proti útokům, ale...

Spojené státy ale tento týden pobouřily Damašek, když oznámily, že budou za každou cenu nově vycvičené lidi chránit, i kdyby to mělo znamenat vojenský střet se syrskou armádou.

Syrský ministr zahraničí Valíd Mualim odjel na konzultace do Teheránu a tam podle státní televize oznámil, že Sýrie boje proti IS podpoří, bude-li Damašek zahrnut do koordinace operací. Cokoli jiného bude Sýrie považovat za narušení svrchovanosti Sýrie.

Spojené státy vedou koalici, která už od loňska bojuje proti IS na severu Sýrie. Zatím k ní ale patřily jen arabské státy a letadla se nedostávala do střetu se syrskou armádou. Damašek operace toleroval, byť nebyl zapojen do rozhodování o nich.

Dohoda o íránském jaderném programu je krokem k větší bezpečnosti ve světě, říká novinářka Golnaz Esfandiari. Také podle ní pomůže k větší spolupráci Západu s Íránem v boji proti Islámskému státu. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

Další zprávy