Američané našli během zátahu v Pacifiku loď s tunami kokainu

ČTK ČTK
17. 4. 2015 10:36
Rekordní úlovek je součástí několikaměsíční protidrogové operace pobřežní stráže.
Kokain. Ilustrační foto.
Kokain. Ilustrační foto. | Foto: Reuters

San Diego - Loď americké pobřežní stráže se ve čtvrtek vrátila z několikaměsíčního zátahu na pašeráky drog ve východním Pacifiku, kde zabavila celkem přes 14 tun kokainu.

Novinářská cena 2014

Ikona - Zvláštní zpravodaj - Donbas

Reportér Martin Novák je potřetí za poslední rok na Ukrajině. Podpořte ho i celé ukrajinské zpravodajství Aktuálně.cz v Novinářské ceně.

HLASOVAT MŮŽETE ZDE >> Děkujeme!

Náklad podle agentury AP zahrnoval i největší kontraband zachycený v této oblasti za šest let: pět a půl tuny drogy objevených na malé rybářské lodi u kostarického pobřeží.

Američané během plavby v mezinárodních vodách poblíž této středoamerické země zaregistrovali podezřelé chování posádky lodě, jejíž členové házeli do moře řadu předmětů.

Když plavidlo ve spolupráci s kanadskou armádní lodí zastavili, neobjevili sice na jeho palubě ani v nákladním prostoru nic nezákonného, z vody kolem lodi však vylovili desítky balíků s kokainem, které dohromady vážily přes pět a půl tuny.

Podobně velká zásilka byla naposledy u pacifického pobřeží Latinské Ameriky zabavena v roce 2009. Rekordní náklad drog registrovaly úřady ještě o dva roky dříve, kdy bylo na lodi plující pod panamskou vlajkou objeveno 21 tun kokainu.

Pašeráci často používají cestu podél západního pobřeží Ameriky k přepravě drogy z hlavních producentských zemí Kolumbie a Peru do Spojených států.

Loď, která se ve čtvrtek vrátila do přístavu v San Diegu, zasahovala během posledních šesti měsíců ve spolupráci s dalšími americkými a kanadskými loděmi a letadly na 19 různých plavidlech ve východním Pacifiku, kde zabavila přes 14 tun kokainu, jehož hodnotu úřady vyčíslily na 424 milionů dolarů (11 miliard korun). Celkem americké bezpečností síly v oblasti za poslední půlrok zabavily více než 28 tun drogy, což je více než za celý rok předtím. Zadrženo bylo v průběhu šesti měsíců 101 lidí.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 33 minutami

V centru Minsku se upálil člověk, motiv jeho činu zatím není znám

V centru běloruského hlavního města Minsku se před sídlem vlády zapálil muž, uvedl v pátek nezávislý server Tut.by s odvoláním na očitá svědectví a pořízené snímky a videa. Zraněného odvezla do nemocnice sanitka. "Zatím nemáme informace, že by někdo zemřel," řekla mluvčí ministerstva vnitra Olga Čemodanovová podle agentury Interfax.

Ministerstvo zdravotnictví uvedlo, že zraněný je v bezvědomí a podle prvního vyšetření záchranářů utrpěl popáleniny na více než 50 procentech těla. "Pětatřicetiletý muž se polil nezjištěnou tekutinou a pak se zapálil. Plameny uhasili kolemjdoucí a policisté," uvedli vyšetřovatelé podle Tut.by. O totožnosti a motivech zraněného se zatím neobjevily podrobnější informace.

Zdroj: ČTK
Další zprávy