Američané likvidují zásoby yperitu. Potrvá to čtyři roky

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
19. 3. 2015 22:00
Vojáci už zničili první kilogramy z celkem 2600 tun smrtonosného plynu, které jsou v Coloradu uskladněny v 780 000 nábojnicích.
Sklad zbraní v Coloradu.
Sklad zbraní v Coloradu. | Foto: Reuters

Washington - Americká armáda ve středu začala likvidovat největší sklad chemických zbraní na území Spojených států.

Vojáci zničili první kilogramy z celkem 2600 tun yperitu, které jsou v Coloradu uskladněny v 780 tisících nábojnicích.

Kompletní likvidace podle agentury AP potrvá čtyři roky.

Armáda ničí náboje ve speciálním automatickém zařízení, jehož vybudování přímo ve skladu přišlo na 4,5 miliardy dolarů (115 miliard korun). Nakonec přijde na řadu asi 1400 poškozených nábojů, které nepůjde zlikvidovat tímto jednodušším způsobem. Experti je proto umístí do speciální pevné komory, kde budou rozmetány výbuchem a plyn bude chemicky neutralizován.

Yperit, označovaný podle charakteristického zápachu jako hořčičný plyn, byl používán v některých konfliktech 20. století včetně obou světových válek. Jeho smrtící účinky se projevují především leptáním sliznic. V Coloradu je uskladněn v kapalném skupenství a Pentagon tvrdí, že celý proces likvidace je zcela bezpečný.

Likvidace jedovatého plynu potrvá čtyři roky.
Likvidace jedovatého plynu potrvá čtyři roky. | Foto: Reuters

Chemické zbraně mají být zničeny podle mezinárodní smlouvy z roku 1997. Předpokládá se, že úplná likvidace zásob umístěných v Coloradu potrvá čtyři roky.

Dalších 534 tun yperitu a nervového plynu je umístěno na základně Blue Grass v Kentucky, na řadu tyto chemické zbraně přijdou v letech 2016-2023.

Spojené státy měly ve svém arzenálu celkem 30 600 tun yperitu a nervového plynu, ale nikdy je nepoužily v bojích. Téměř 90 procent z celkových zásob již bylo zničeno.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Nejméně 20 mrtvých si vyžádala série výbuchů na vojenské základně

Nejméně 20 mrtvých si vyžádala série výbuchů na vojenské základně u města Bata v Rovníkové Guineji. Další stovky lidí byly podle médií zraněny.

Zdroj: ČTK
Další zprávy