Američané chtějí deportaci moderátora. Kvůli zbraním

ČTK ČTK
25. 12. 2012 16:37
Petice žádá deportaci britského moderátora CNN z USA kvůli výrokům o zbraních
Masark v Newtownu si vyžádal 27 obětí.
Masark v Newtownu si vyžádal 27 obětí. | Foto: Reuters

Washington - Již skoro 50.000 lidí podepsalo petici na webové stránce Bílého domu, která požaduje vyhoštění britského moderátora televize CNN Pierse Morgana.

Signatářům vadí, že Morgan ve svém diskusním pořadu minulý týden v souvislosti s masakrem ve škole v Newtownu označil zastánce neomezovaného držení zbraní za idiota.

Petice žádá okamžitou Morganovu deportaci kvůli tomu, že prý ohrožuje druhý dodatek k americké ústavě zaručující právo nosit zbraň.

Petice zahájená 21. prosince již shromáždila přes 48.000 podpisů. Když petice získá aspoň 25.000 podpisů do 30 dní, musí na ni Bílý dům reagovat.

Pět dní po masakru v Newtownu měl Morgan ve svém pořadu šéfa organizace Gun Owners for America (Vlastníci zbraní za Ameriku) Larryho Pratta, který tvrdil, že se zločinností v USA je zapotřebí bojovat ještě větším počtem zbraní.

Morgan ho kvůli tomu označil za idiota, a za nebezpečného a neuvěřitelně hloupého člověka.

"Nezáleží mi na petici požadující mé vyhoštění. Záleží mi ale na hasičích v New Yorku, kteří byli dnes zabiti automatickou zbraní," napsal v pondělí na Twitteru Morgan. Narážel na útok, který si vyžádal v New Yorku životy dvou hasičů a střelce.

Fotografie ze školy Sandy Hook v Newtownu:

Morgan také připomněl, že již v minulosti vyzýval k zákazu automatických střelných zbraní a zásobníků s velkou kapacitou nábojů, stejně jako k prověrkám každého kupce střelné zbraně.

Podle mediálního experta Howarda Bragmana celá aféra Morganovi spíše pomůže a zvýší sledovanost jeho pořadu.

"Hodně to souvisí s tím, že je Brit, že vidí rozdíly mezi USA a Británií a že k tomuto tématu přistupuje autenticky a zaníceně. Nejspíše mu to jen pomůže přitáhnout ke své show více lidí," řekl Bragman.

 

Právě se děje

před 47 minutami

Muž, jenž v březnu útočil v salonech v Georgii, se přiznal ke čtyřem vraždám

Muž obviněný z březnového zastřelení osmi lidí v masážních a kosmetických salónech v okolí Atlanty v americkém státě Georgia se v úterý přiznal ke čtyřem vraždám. Šest z osmi obětí byly ženy asijského původu. Informovala o tom agentura Reuters.

K tomu, že v polovině března zavraždil čtyři lidi v lázeňském salonu v okrese Cherokee asi 64 kilometrů severně od Atlanty, se Robert Aaron Long přiznal u soudu. Potvrdil také, že souhlasí s doporučením, aby byl v souvislosti s těmito vraždami odsouzen k čtyřem navazujícím doživotním trestům bez možnosti předčasného propuštění a dalším 35 letům na základě dalších bodů obžaloby.

Jeho oběti v okrese Cherokee byly identifikovány jako 33letá Delaina Ashley Yaunová, 54letý Paul Andre Michels, 49letá Xiaojie Yanová a 44letá Daoyou Fengová.

Long byl také obžalován z vražd dalších čtyř žen v okrese Fulton, kde se nachází Atlanta. Prokurátorka Fani Willisová uvedla, že Long na ženy v Atlantě cílil kvůli jejich rase, pohlaví a původu. Navrhne, aby byl odsouzen k trestu smrti.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

ČEZ dokončil prodej bulharských aktiv, v arbitráži proti Bulharsku pokračuje

Energetická skupina ČEZ dokončila prodej svých bulharských aktiv, kupující bulharská finanční společnost Eurohold jí zaplatila 335 milionů eur (asi 8,6 miliardy korun). Uvedl to dnes mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. V mezinárodní investiční arbitráži, kterou společnost ČEZ vede proti bulharskému státu od roku 2016, firma podle mluvčího pokračuje.

Kříž uvedl, že nyní dokončený prodej zahrnuje sedm bulharských společností Skupiny ČEZ: CEZ Bulgaria, CEZ Elektro Bulgaria, CEZ Razpredelenie Bulgaria, CEZ Trade Bulgaria, CEZ ICT Bulgaria, Free Energy Project Oreshets a Bara Group. Připomněl, že odchod ČEZ z Bulharska začal už v roce 2017 prodejem odstavené uhelné elektrárny Varna.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Dálnici D1 uzavřela na Přerovsku nehoda dodávky a kamionu, jeden z řidičů zemřel

Na nájezdu na dálnici D1 u Lipníku nad Bečvou na Přerovsku se v úterý odpoledne ve směru na Ostravu srazila dodávka s nákladním autem. Jeden z řidičů zemřel, komunikace byla bezmála tři hodiny uzavřena. Nájezd na dálnici už je v obou směrech průjezdný. Okolnosti nehody se vyšetřují, sdělila před 16:30 mluvčí policie Miluše Zajícová.

Nehoda se stala kolem 13:30 na nájezdu na D1 pod dálničním mostem ve směru na Ostravu. "Při nehodě došlo k úmrtí řidiče jednoho z vozidel," uvedla Zajícová. Nájezd z D1 směrem na Lipník nad Bečvou je již zprůjezdněn, nájezd na D1 ve směru na Olomouc i Ostravu je průjezdný v jednom jízdním pruhu. "Žádáme projíždějící řidiče, aby byli při jízdě daným úsekem opatrní a obezřetní," uvedla Zajícová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy