Američané budou mít veselé svátky. Vrcholí prodej marihuany

Martin Ehl Martin Ehl
23. 11. 2016 11:57
Den díkůvzdání se stal vrcholem prodejní sezony amerických producentů cannabisu. Atmosféru rodinných srazů tak může vedle krocana uvolnit i cigareta marihuany, vtipkují americká média. Více než pětina Američanů může nyní kouřit marihuanu legálně.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Washington Den díkůvzdání, asi druhý nejdůležitější americký svátek po Vánocích, je v USA obdobím, kdy se sjíždějí rodiny a peče se krocan či krůta s nádivkou. Po čtvrtku už následuje další součást tradice, černý pátek, kdy americké obchody nabízejí obrovské slevy. Letos připadá na 24. listopadu a novinkou je, že kromě krocana a výprodejů mají svůj vrchol také prodejci marihuany.

Server Quartz zavtipkoval, že marihuana, která je nově od referend, jež proběhla zároveň s prezidentskými volbami 8. listopadu, legálně k dostání ve čtyřech státech, tak pomůže překonat těžkosti a někdy trapnou atmosféru rodinných srazů.

Legálně lze marihuanu v USA koupit v osmi státech a ve federální oblasti Washington D.C. Podle odhadu agentury Bloomberg jde o trh v hodnotě dvaceti miliard dolarů. Už loni prodejci zaznamenali v pátek po Dni díkůvzdání – který si překřtili na "zelený pátek" – oproti běžným pátkům vyšší prodej o 13 procent.

Od referend 8. listopadu má k marihuaně – jako léku i jako "rekreační" droze – legálně přístup více než pětina Američanů. Největší koncentrace spotřebitelů je v Kalifornii, kde se odhaduje, že ji pravidelně kouří 13 procent obyvatel, tedy asi pět milionů lidí. Po referendech také na burze vzrostla hodnota akcií firem, které se pěstováním a výrobou marihuany zabývají.

"Ve státech, kde je použití plně legální, jako jsou Colorado či Oregon, jsou reklamy na cannabis kolem černého pátku naprosto normální," řekl Bloombergu Adam Bierman, spoluzakladatel konzultační firmy MedMen, která se zabývá právě trhem s marihuanou.

Podle některých odhadů se prodeje během letošního Dne díkůvzdání a dne poté oproti běžným dnům až zdvojnásobí.

Například Kaya Cannabis v Denveru začalo s prodejem a slevami navázanými na Den díkůvzdání už v pondělí, protože loni měli větší prodeje před samotným svátkem, na který se lidé zásobovali marihuanou, podobně jako nakupují jídlo a pití. K dispozici v tomto obchodě mají dva sváteční balíčky za 40 a 50 dolarů včetně nasyceného roztoku a speciálních cigaret, do nichž se koncentrát dává a které nebudí nežádoucí pozornost. "Abyste nenaštvali na rodinné sešlosti babičku," cituje Bloomberg Amandu Gonzálezovou, šéfku obchodu.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 45 minutami

Vláda schválí přesun 5 miliard korun z rezervy armádě, potvrdil Babiš

Vláda na svém středečním mimořádném jednání schválila přesun pěti miliard korun z vládní rozpočtové rezervy ve prospěch rozpočtu ministerstva obrany. České televizi to při večerním jednání kabinetu řekl premiér Andrej Babiš (ANO), později informaci potvrdil i ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO).

Peníze armádě poslanci odebrali při prosincovém schvalování státního rozpočtu, aby vyhověli požadavku komunistů a získali potřebné hlasy pro jeho schválení. Slibovaný termín k vrácení částky se poté několikrát posunoval. "Večer vláda schválí přesun z vládní rozpočtové rezervy do rozpočtu armády ve výši pěti miliard, zbytkových pět se vyjasní po analýze nároků jednotlivých resortů včetně obrany. Předpokládám, že to bude příští měsíc," řekl Babiš České televizi.

"Jsem rád, že vláda dnes schválila převedení 5 mld. Kč z rozpočtové rezervy do rozpočtu ministerstva obrany. Je to alespoň částečné naplnění slibu vojákům a výsledek složitých jednání. Věřím, že v únoru vláda projedná i přesun zbylých finančních prostředků," napsal Metnar na svém twitterovém účtu.

Vláda původně slíbila, že deset miliard vrátí armádě na své první lednové schůzi, později Babiš hovořil o termínu do konce ledna. Ministr Metnar věří i nadále tomu, že vláda v únoru projedná vrácení zbývajících peněz. 

Zdroj: ČTK
před 46 minutami

Policisté večírek v Teplicích možná ignorovali záměrně, Švejdar to nechá prošetřit

Policejní prezident Jan Švejdar nechá prošetřit skutečnost, proč tepličtí policisté nezasáhli proti nelegální oslavě v Teplicích, upozornil na to Deník N.

"Objevily se i takové informace, že si policie teplického hotelu záměrně nevšímala. I toto jsem nechal prošetřit a budu ptát se i vedení Ústeckého krajského ředitelství. Toto nařčení musí být vysvětleno," napsal Deníku N Švejdar. Podle informací serveru už začaly probíhat výslechy ve vedení ústecké policie.

Kvůli své účasti na večírku již byl policejním prezidentem odvolán krajský šéf liberecké policie Vladislav Husák, poslanecký mandát složil také další z účastníků poslanec Milan Hnilička. V teplickém hotelu slavil narozeniny expolitik a podnikatel Petr Benda. Mezi hosty se objevil také bývalý premiér Jiří Paroubek.

Celou událost již prověřuje policie. Pokud zjistí porušení nařízení, předá věc k dořešení správním orgánům. V Česku nyní musejí být zavřené vnitřní prostory restaurací, na veřejných místech jsou povinné roušky a rozestupy, na vnitřních i venkovních akcích se mohou setkat maximálně dva lidé, od 21:00 platí až na výjimky zákaz nočního vycházení.

Zdroj: Domácí
Další zprávy