Američan ukradl housle za pět, dostal sedm

ČTK ČTK
10. 11. 2014 22:30
Dvaačtyřicetiletý Salah Jones z Milwaukee se už v říjnu u soudu ke krádeži přiznal. Hudební nástroj ukradl po koncertu v Milwaukee houslistovi Franku Almondovi z místního symfonického orchestru.
Stradivárky, ilustrační foto.
Stradivárky, ilustrační foto. | Foto: Aktuálně.cz

Washington - Američan, který na konci letošního ledna ukradl 300 let staré stradivárky koncertnímu houslistovi, byl odsouzen k sedmiletému vězení. Housle v odhadované hodnotě pět milionů dolarů (přes 111 milionů korun) se našly po devíti dnech.

Dvaačtyřicetiletý Salah Jones z Milwaukee na severu USA se už v říjnu u soudu v tomto největším městě státu Wisconsin ke krádeži přiznal. Hudební nástroj ukradl po koncertu v Milwaukee houslistovi Franku Almondovi z místního symfonického orchestru.

Foto: Wikipedia

Když šel hudebník 27. ledna po koncertu s vypůjčenými houslemi z roku 1715 ke svému autu u vysoké školy Wisconsin Lutheran College, z blízké dodávky vyběhl pachatel, zneškodnil ho elektrickým paralyzérem a s houslemi odjel.

Vyšetřovatelé po devíti dnech housle našli nepoškozené v pouzdře v podkroví jednoho domu v Milwaukee a zadrželi tři lidi. Podle agentury Reuters byl už v červenci odsouzen k 3,5 roku vězení Jonesův komplic, 37letý Universal Knowledge Allah, který zloději obstaral paralyzér.

Jones podle soudního protokolu řekl jednomu ze svědků, že stradivárky byly jeho "vysněnou krádeží" vzhledem k jejich hodnotě.

Hudební nástroj je jedním z asi 600 dochovaných houslí, viol a violoncell z dílny věhlasného italského houslaře Antonia Stradivariho. Před americkým virtuózem patřil italskému houslistovi Giuseppe Tartinimu a v 19. století na něm hrál slavný Polák Karol Lipiński.

 

Právě se děje

Další zprávy