Amazonský prales se mění v rezervaci

lem, Reuters, ČTK
5. 12. 2006 12:00
Brasília - Brazilská vláda se tak rozhodla ukončit dlouholeté spory mezi těžaři a ekologickými aktivisty.

Brazilská vláda včera odhlasovala, že bude nově chránit 150 000 čtverečních kilometrů deštného pralesa v severobrazilském státě Pará, který je vážně ohrožen nelegální těžbou dřeva.

Rezervace větší než Anglie

Nová přírodní rezervace na severovýchodě Brazílie je rozlohou větší než Anglie a zahrnuje i několik už dříve vyhlášených národních parků. Nyní se však zásadně rozšířily například přísně chráněné zóny, kde žijí vzácné druhy ptáků, opic a šelem.

Deštný prales, který pokrývá prakticky celou plochu státu Pará, je kvůli ilegálním těžařům dřeva a spekulantů s pozemky vážně poškozen.

Jeho území je totiž snáze dostupné než odlehlejší vnitrozemské pralesní oblasti.

Přísnější ochranná opatření v tomto státě proto brazilská vláda začala prosazovat již loni, kdy byla tamějšími farmáři zastřelena americká jeptiška, která proti ničení pralesa vystupovala. 

Tehdy byla vytvořena rezervace o rozloze 30 000 čtverečních kilometrů.

Guvernér státu Pará Simao Jatene ale upozornil, že na některých místech rezervace bude i nadále povolena omezená ekonomická aktivita, která je nutná pro přežití tamějších obyvatel.

Ničení Amazonie se zpomaluje

Brazilská Amazonie, největší tropický prales na světě, se rozkládá na 4,1 milionu kilometrů čtverečních a představuje jeden z nejrozmanitějších ekosystémů planety.

Pokrývá oblast větší než Indie a žije na něm až čtvrtina všech známých živočišných druhů.

Podle odborníků kácení dřeva a zemědělství zničily už celých dvacet procent pralesa. Tempo destrukce je však podle brazilského ministerstva životního prostředí nyní pomalejší.

Foto: Aktuálně.cz

 

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Bavorský premiér Söder uhájil předsednictví v CSU

Kongres německé vládní strany, bavorské Křesťanskosociální unie (CSU) v pátek zvolil do čela uskupení opět Markuse Södera. Dvaapadesátiletý politik, který je od loňska také bavorským premiérem, dostal 91,3 procenta hlasů delegátů, tedy ještě více než při lednovém prvním zvolení do čela strany.

Söder byl zvolen předsedou CSU poprvé 19. ledna, kdy dostal 87,4 procenta hlasů. Tehdy nahradil o 17 let staršího Horsta Seehofera, který ho po deseti letech v čele strany sám navrhl jako svého nástupce. Už loni v březnu Söder vystřídal Seehofera také ve funkci bavorského ministerského předsedy. Sedmdesátiletý Seehofer je teď německým ministrem vnitra a v roce 2021 hodlá odejít do politického důchodu.

Aktualizováno před 2 hodinami

Dopravní nehoda u Ostrovačic na Brněnsku na několik hodin uzavřela dálnici D1 ve směru na Brno

Dopravní nehoda dvou kamionů u Ostrovačic na Brněnsku dnes zhruba na čtyři hodiny uzavřela dálnici D1 ve směru z Prahy na Brno. Kolize se obešla bez zranění, vyplývá z informací jihomoravské policie a hasičů. Před 10:00 se podařilo obnovit provoz jedním pruhem, oznámilo Ředitelství silnic a dálnic. Do té doby byla D1 neprůjezdná mezi sjezdem 178 u Ostrovačic a exitem 182 u Kývalky. Až zhruba do 18:00 ale v místě pokračovaly odklízecí práce.

Zdroj: ČTK
Další zprávy