reklama
 
 

Amazonský prales se mění v rezervaci

5. 12. 2006 12:00
Brasília - Brazilská vláda se tak rozhodla ukončit dlouholeté spory mezi těžaři a ekologickými aktivisty.

Brazilská vláda včera odhlasovala, že bude nově chránit 150 000 čtverečních kilometrů deštného pralesa v severobrazilském státě Pará, který je vážně ohrožen nelegální těžbou dřeva.

Rezervace větší než Anglie

Nová přírodní rezervace na severovýchodě Brazílie je rozlohou větší než Anglie a zahrnuje i několik už dříve vyhlášených národních parků. Nyní se však zásadně rozšířily například přísně chráněné zóny, kde žijí vzácné druhy ptáků, opic a šelem.

Deštný prales, který pokrývá prakticky celou plochu státu Pará, je kvůli ilegálním těžařům dřeva a spekulantů s pozemky vážně poškozen.

Jeho území je totiž snáze dostupné než odlehlejší vnitrozemské pralesní oblasti.

Přísnější ochranná opatření v tomto státě proto brazilská vláda začala prosazovat již loni, kdy byla tamějšími farmáři zastřelena americká jeptiška, která proti ničení pralesa vystupovala. 

Tehdy byla vytvořena rezervace o rozloze 30 000 čtverečních kilometrů.

Guvernér státu Pará Simao Jatene ale upozornil, že na některých místech rezervace bude i nadále povolena omezená ekonomická aktivita, která je nutná pro přežití tamějších obyvatel.

Ničení Amazonie se zpomaluje

Brazilská Amazonie, největší tropický prales na světě, se rozkládá na 4,1 milionu kilometrů čtverečních a představuje jeden z nejrozmanitějších ekosystémů planety.

Pokrývá oblast větší než Indie a žije na něm až čtvrtina všech známých živočišných druhů.

Podle odborníků kácení dřeva a zemědělství zničily už celých dvacet procent pralesa. Tempo destrukce je však podle brazilského ministerstva životního prostředí nyní pomalejší.

 

autor: lem, Reuters, ČTK | 5. 12. 2006 12:00

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama