Amazonský prales se mění v rezervaci

lem, Reuters, ČTK
5. 12. 2006 12:00
Brasília - Brazilská vláda se tak rozhodla ukončit dlouholeté spory mezi těžaři a ekologickými aktivisty.

Brazilská vláda včera odhlasovala, že bude nově chránit 150 000 čtverečních kilometrů deštného pralesa v severobrazilském státě Pará, který je vážně ohrožen nelegální těžbou dřeva.

Rezervace větší než Anglie

Nová přírodní rezervace na severovýchodě Brazílie je rozlohou větší než Anglie a zahrnuje i několik už dříve vyhlášených národních parků. Nyní se však zásadně rozšířily například přísně chráněné zóny, kde žijí vzácné druhy ptáků, opic a šelem.

Deštný prales, který pokrývá prakticky celou plochu státu Pará, je kvůli ilegálním těžařům dřeva a spekulantů s pozemky vážně poškozen.

Jeho území je totiž snáze dostupné než odlehlejší vnitrozemské pralesní oblasti.

Přísnější ochranná opatření v tomto státě proto brazilská vláda začala prosazovat již loni, kdy byla tamějšími farmáři zastřelena americká jeptiška, která proti ničení pralesa vystupovala. 

Tehdy byla vytvořena rezervace o rozloze 30 000 čtverečních kilometrů.

Guvernér státu Pará Simao Jatene ale upozornil, že na některých místech rezervace bude i nadále povolena omezená ekonomická aktivita, která je nutná pro přežití tamějších obyvatel.

Ničení Amazonie se zpomaluje

Brazilská Amazonie, největší tropický prales na světě, se rozkládá na 4,1 milionu kilometrů čtverečních a představuje jeden z nejrozmanitějších ekosystémů planety.

Pokrývá oblast větší než Indie a žije na něm až čtvrtina všech známých živočišných druhů.

Podle odborníků kácení dřeva a zemědělství zničily už celých dvacet procent pralesa. Tempo destrukce je však podle brazilského ministerstva životního prostředí nyní pomalejší.

Foto: Aktuálně.cz

 

 

Právě se děje

před 22 minutami

V Británii skončilo hlasování o novém předákovi labouristů, výsledek strana oznámí v sobotu

V Británii dnes skončilo několikatýdenní hlasování o novém předákovi labouristů. Členové a příznivci opoziční strany vybírali ze tří uchazečů o funkci, kterou dosud zastával Jeremy Corbyn. Favoritem klání je stínový ministr pro brexit Keir Starmer, který se v boji střetl se dvěma ženami: Rebeccou Longovou-Baileyovou a Lisou Nandyovou. Výsledek hlasování labouristé oznámí v sobotu.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 49 minutami

Ropa prudce zdražuje, podle Trumpa Rijád a Moskva sníží těžbu

Ceny ropy se prudce zvyšují - severomořská ropa Brent i americká lehká ropa WTI vykázaly svůj nejprudší jednodenní nárůst v historii. Ropa reaguje na prohlášení amerického prezidenta Donalda Trumpa, že Rusko a Saúdská Arábie brzy oznámí, že se dohodly na snížení těžby o deset až 15 milionů barelů denně. Moskva ale takový vývoj nepotvrdila.

Americká lehká ropa WTI přidávala krátce před koncem obchodování 25 procent na 25,38 dolaru za barel, což byl její nejvyšší jednodenní nárůst. Severomořská ropa Brent ve stejnou dobu zdražovala o 21,3 procenta na 30,02 dolaru za barel. Je to také rekordní jednodenní nárůst, ale cena stále zůstává o více než polovinu nižší než v závěru loňského roku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy