Amazonka je delší než Nil, tvrdí Brazilci

BBC, man
16. 6. 2007 10:38
Přijde africká řeka o světový primát ?
Foto: Reuters

Sao Paulo - Brazílie chce vzít Afričanům jedno světové prvenství. Tvrdí, že nejdelší řekou světa není Nil, ale jejich Amazonka.

Dosud platilo, že Nil, protékající deseti zeměmi ale hlavně Súdánem a Egyptem, je nejdelší se svými 6 695 kilometry.

Tým brazilských vědců se ale nyní vrátil ze čtrnáctidenní expedice v Peru a tvrdí, že prameny Amazonky jsou jižněji, než se uvádí. Domnívají se, že Amazonka je ve skutečnosti dlouhá 6 800 kilometrů, a nikoliv jen zhruba 6 400, jak je dosud všude psáno.

Výzkumníci trávili většinu času v nadmořské výšce pět tisíc metrů a pátrali v silném mrazu. Podle televice BBC ale jejich objev nebude uznán, dokud délku nepotvrdí jiný, na Brazilcích nezávislý zdroj.

Amazonka protéká celkem šesti státy.Kromě Brazílie a Peru také Bolívií, Kolumbií, Ekvádorem a Venezuelou.

Na dalších místech za Nilem a Amazonkou následují Mississippi, Jang C-ťiang a Jenisej. Nejdelším evropským tokem - nepočítáme-li Rusko - je Dunaj s 2 850 kilometry.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Turecká zpěvačka Böleková zemřela po 288 dnech hladovky

V Turecku dnes po 288 dnech protestní hladovky zemřela zpěvačka Helin Böleková, členka populární folkové skupiny Grup Yorum. Informovala o tom agentura AP. Osmadvacetiletá hudebnice zahájila hladovku v době, kdy byla loni ve vězení kvůli údajnému napojení na zakázanou Stranu kurdských pracujících (PKK). Protestovala tak proti perzekuci členů skupiny a proti zákazu vystupovat, který těleso dostalo už v roce 2016.

Böleková a její kolega z kapely Ibrahim Gökçek přestali přijímat potravu poté, co skončili na mřížemi kvůli vyšetřování údajných styků s PKK. Ta vede ozbrojený boj za kurdskou autonomii a turecká vláda, ale také Evropská unie a Spojené státy ji považují za teroristickou organizaci. Z vězení vyšli loni v listopadu, ale s hladovkou ani poté neskončili. Jejich cílem bylo, aby byli propuštěni i zbývající členové skupiny a aby skupina známá svými protestsongy mohla opět vystupovat.

Zdroj: ČTK
Další zprávy