"Amazonie korálů" vymírá. Brzy může být po všem

Roman Gazdík
13. 5. 2009 13:40
Čtyřicet procent Korálového trojúhelníku je už podle studie WWF ztraceno
Podmořský červ přezdívaný Vánoční stromeček.
Podmořský červ přezdívaný Vánoční stromeček. | Foto: John Huisman, Murdoch University

Manado (Indonésie) - Část Pacifického oceánu v jihovýchodní Asii, takzvaný Korálový trojúhelník, je na živočichy velmi bohatá. Dokonce tak, že bývá srovnávána s amazonským pralesem.

Na území zabírajícím pouhé jedno procento zemského povrchu žije 76 procent známých živočišných druhů, které vytvářejí korálové útesy. Vyskytuje se tu také více než 3000 druhů ryb a celkově třetina světové korálové populace.

Podobně jako amazonský prales je však i zdejší biodiverzita ohrožena znečištěním, devastací pobřeží, lovením pomocí dynamitu, masivním rybařením a globálním oteplováním.

40 procent korálů ztraceno

Podle zprávy Světového fondu na ochranu přírody (WWF) představené na Světové oceánografické konferenci, která se tento týden koná v indonéském Manadu, za posledních 40 let přišla jihovýchodní Asie o 40 procent zdejších korálů, a pokud se jednání lidí nezmění, mohou tu do roku 2100 zcela vymizet.

Foto: Aktuálně.cz

To by znamenalo nejen nenahraditelnou ztrátu pro zdejší bidovierzitu, ale také katastrofu pro obyvatele regionu. Korálové útesy jsou totiž podle WWF místem tření pro ekonomické důležité ryby, jako je například tuňák.

Na konci století se tak sto milionů lidí může ocitnout bez stálého přísunu jídla, což povede k rozpadu místních komunit a následné migraci.

Korály rychle umírají

„Až dosud jsme si neuvědomili, jak rychle se tento sytém mění," řekl BBC profesor Ove Hoegh Guldberg, který studii vedl. „V posledních 40 letech jsme v Korálovém trojúhelníku přišli o 40 procent korálových útesů a mangrovníků - a to je pravděpodobně ještě podhodnoceno. Zásadním způsobem jsme změnili fungování planetární tendence, a to mluvíme pouze o změně 0,7 teplotního stupně."

„K čemu dojde, pokud se zvýší o dva, čtyři, nebo šest?" dodává varovně.

Právě klimatické změny jsou považovány za největší nebezpečí pro korály. Kromě toho, že zvyšují hladinu moří, také roste jeho teplota, korály tak blednou a slábnou a stávají se náchylnější k různým nemocem.

WWF proto apeluje na světové politiky, aby letos na další klimatické konferenci OSN v Kodani schválili ambiciózní škrty týkající se produkce skleníkových plynů, které podle Mezivládního panelu OSN pro klimatické změny (IPCC) globální oteplování způsobují.

Potápěči v korálovém ráji, pobřeží Zanzibaru.
Potápěči v korálovém ráji, pobřeží Zanzibaru. | Foto: REUTERS/Finbarr O'Reilly

Další problémy

Kromě toho zpráva volá také po tom, aby mezinárodní společenství finančně podpořilo opatření na ochranu zdejší mořské přírody, která je ohrožována znečištěním, přílišným rybařením a laxním přístupem k životnímu prostředí.

„Zdejší tlaky rostou tak znepokojivě rychle, že je nutný rychlý regionální a mezinárodní zásah, abychom se vyhnuli ekologické a humanitární katastrofě," říká ředitel mezinárodní sekce WWF James Leape.

 

Právě se děje

Další zprávy