Amazon začne odesílat zboží dřív, než si ho objednáte

Petr Jemelka Petr Jemelka
Aktualizováno 21. 1. 2014 6:35
Gigant na základě předchozího chování zákazníků odhadne, co by se jim mohlo hodit.
Dron bude vědět, co si objednáte dřív, než to uděláte.
Dron bude vědět, co si objednáte dřív, než to uděláte. | Foto: Youtube.com

Seattle - Když internetový obchodní řetězec Amazon.com na konci roku oznámil, že chce v blízké budoucnosti začít distribuovat zboží prostřednictvím dronů, nedodal, že by ho měly bezpilotní letouny rozesílat bez vědomí zákazníků.

Americký gigant totiž chce na základě předchozího chování svých zákazníků předpovídat, po čem lidé zatouží, a odesílat jim balíčky dřív, než si je vůbec objednají.

V prosinci si proto zaregistroval patent číslo 8 615 473 B2. Pro to, co společnost nazvala "předjímajícím nakupováním".

Drony ale nebudou lidi bombardovat balíčky, o které nestojí. Amazon má v plánu odeslat a zabalit zboží, o němž usoudí, že bude určitě prodáno, do posledního překladiště nejblíže k zákazníkovi.

Odtamtud by pak byl dron s balíčkem připraven vystartovat hned poté, co zákazník nákup schválí.

Systém má být tak sofistikovaný, že dokáže odhadnout, i na jaké místo si zákazník bude chtít nechat balíček doručit, píše server deníku The Wall Street Journal.

Na výběr zboží pro lidi, kteří ještě nevědí, že ho chtějí, bude mít vliv například čas, který zákazníci stráví výběrem konkrétního produktu. U těch, co vybírají dlouho, bude zřejmě Amazon vybírat pečlivěji.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Papež jmenoval 13 kardinálů, devět může volit jeho nástupce

Papež František v neděli oznámil, že jmenoval 13 nových kardinálů. Povýšeni do kardinálského stavu budou při slavnostní konsistoři ve Vatikánu 28. listopadu. Devíti z nich je méně než 80 let, takže se mohou stát členy konkláve, které po smrti nebo rezignaci nynější hlavy římskokatolické církve vybere příštího papeže, uvedla agentura Reuters.

Papež jména nových kardinálů překvapivě oznámil z okna své pracovny věřícím na Svatopetrském náměstí. Mezi jmenovanými kardinály je také washingtonský arcibiskup Wilton Gregory, který se tak stane prvním černošským prelátem s červenou čepičkou.

Kardinály se stanou také Ital působící dlouhodobě ve Vatikánu Raniero Cantalamessa, arcibiskup z rwandského Kigali Antoine Kambanda, arcibiskup José Feurte Advincula z Filipín nebo arcibiskup Celestino Aós ze Santiaga de Chile.

Devět nových volitelů papeže podle agentury Reuters pochází z celého světa a zvyšují pravděpodobnost, že i příští papež bude pokračovat v politice papeže Františka, který byl zvolen v roce 2013.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Dvě osoby zemřely po autonehodě u Jasenné na Zlínsku, silnice je opět v provozu

Dvě oběti si vyžádala dopravní nehoda, která se stala dnes ráno u Jasenné na Zlínsku. Sdělila to zlínská policejní mluvčí Monika Kozumplíková. Silnice mezi obcemi Jasenná a Liptál na Vsetínsku byla po dobu vyšetřování uzavřená, policisté v obou obcích odkláněli dopravu. Nehoda se stala na hlavním tahu ze Zlína na Vsetín kolem 05:30, silnice se opět motoristům otevřela před 13:00.

"Řidička osobního vozidla při jízdě od Vsetína do Vizovic v levotočivé zatáčce zřejmě z důvodu vysoké rychlosti čelně narazila do stromu a s vozidlem skončila na střeše. Vozidlo začalo po havárii hořet. Při nehodě zahynula nejen řidička, ale také její spolujezdkyně. Totožnost obětí potvrdí až nařízená soudní pitva," uvedla Kozumplíková.

Zdroj: ČTK
Další zprávy