Alžírsko, Tunisko a Maroko jsou podle Němců bezpečné. Migranti z těchto zemí azyl nezískají

ČTK ČTK
Aktualizováno 28. 1. 2016 21:52
Uprchlíci z Alžírska, Tuniska a Maroka ztratí v Německu šanci na azyl, protože německá vláda zařadí tyto severoafrické státy na seznam bezpečných zemí. Ve čtvrtek večer se na tom podle televize n-tv dohodli šéfové německých vládních stran. Omezí se také možnost, aby se za žadatelem o azyl přistěhovali jeho příbuzní.
Ihned po schválení nového seznamu bezpečných zemí začne vláda vracet severoafrické žadatele o azyl zpět do jejich vlasti. Ilustrační foto.
Ihned po schválení nového seznamu bezpečných zemí začne vláda vracet severoafrické žadatele o azyl zpět do jejich vlasti. Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Berlín - Šéfové německých vládních stran se dohodli, že na seznam bezpečných zemí zařadí Alžírsko, Tunisko a Maroko. Migranti z těchto zemí nebudou mít v Německu šanci získat azyl. Omezí se také možnost, aby se za žadatelem o azyl přistěhovali jeho příbuzní.

Dohodu o úpravě azylových pravidel oznámil v televizi n-tv vicekancléř Sigmar Gabriel po jednání s kancléřkou Angelou Merkelovou a bavorským premiérem Horstem Seehoferem. Podle Gabriela začne vláda ihned po schválení nového seznamu bezpečných zemí vracet severoafrické žadatele o azyl zpět do jejich vlasti.

O rozšíření seznamu bezpečných zemí o tři státy severní Afriky a o důslednějších repatriacích jejich občanů se v Německu začalo intenzivněji jednat po silvestrovských incidentech v několika městech, při nichž mladí muži sexuálně napadali a okrádali ženy. Podle dosavadního policejního vyšetřování byli útočníci převážně Maročané a Alžířané.

Loni v polovině roku Německo zařadilo na seznam bezpečných zemí Kosovo, Albánii a Černou Horu. Následně se počet uprchlíků z těchto zemí přicházejících do Německa snížil na minimum.

Šéfové vládních stran se ve čtvrtek také shodli na tom, že pokud nebudou rodiny uprchlíků žijících v Německu ve vlasti "bezprostředně politicky pronásledovány", bude možné zajistit přistěhování rodinných příslušníků teprve po dvou letech. Podle Gabriela by však rodinní příslušníci žadatelů o azyl měli mít přednost při naplňování kontingentů pro uprchlíky, které by v budoucnu měla Evropská unie vyzvedávat přímo z krizových oblastí.

Součástí dohody je i úprava pravidel pro zaměstnávání běženců. Uprchlíci, kteří se v Německu vyučí, budou mít nově nárok na to dva roky pracovat, aniž by museli žádat o pracovní povolení.

Některé z desítek žen, které nahlásily po oslavách Nového roku v Kolíně nad Rýnem, že byly napadány davem mužů, se podělily o nepříjemné zážitky. | Video: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy