Alžírsko nevydalo víza novinářům, kteří chtěli doprovázet francouzského premiéra Vallse

ČTK ČTK
9. 4. 2016 18:34
Novináři z Le Monde a Canal+, kteří měli doprovázet francouzského premiéra Manuela Vallse během návštěvy v Alžírsku, nedostali víza kvůli tomu, jak informovali o alžírské účasti v kauze Panamských dokumentů. Ze solidarity s kolegy z těchto dvou médií oznámili v pátek novináři dalších velkých francouzských sdělovacích prostředků, že nebudou o cestě informovat. Podle agentury AFP mediální aféra zřejmě zastíní podstatu Vallsovy návštěvy.
Francouzský premiér Manuel Valls
Francouzský premiér Manuel Valls | Foto: Reuters

Alžírsko odmítlo vydat vstupní víza francouzským novinářům, kteří měli provázet premiéra Manuela Vallse na jeho nadcházející návštěvě této severoafrické země.

Důvodem je rozhořčení, které novináři vyvolali tím, jak psali o alžírské účasti v takzvané kauze Panamských dokumentů, která se týká převodů peněz do daňových rájů. Valls na twitteru napsal, že rozhodnutí Alžíru lituje.

Valls je s delegací asi deseti ministrů v Alžíru očekáván dnes večer a jednat tam bude do neděle. Na twitteru dnes oznámil, že jednat bude sice o bilaterálních otázkách, ale zmíní se také o problému kolem víz. Alžírsko je odmítlo vydat novinářům deníku Le Monde a francouzské televize Canal+. V Alžírsku se nelíbilo, jakým způsobem Le Monde informoval o kauze nazvané Panamské dokumenty.

Z databáze panamské právní firmy Mossack Fonseca unikly informace o utajených převodech peněz do daňových rájů. Záznamy ukazují, že peníze tam převáděli i někteří politici a jiní známí lidé, včetně podnikatelů nebo sportovců. Z Alžířanů v dokumentech figuruje ministr průmyslu Abdassalám Búšvárib.

Le Monde ale materiál o této kauze doplnil fotografií alžírského prezidenta Abdal Azíze Butefliky, ačkoli jeho jméno v dokumentech není. Alžírsko si předvolalo francouzského velvyslance a tlumočilo mu stížnost.

Canal+ v jednom ze svých pořadů pravidelně zesměšňuje výkony Butefliky a poukazuje na jeho dlouhodobě špatné zdraví.

Ze solidarity s kolegy z těchto dvou médií oznámili v pátek novináři dalších velkých francouzských sdělovacích prostředků, včetně deníků Libératiou a Le Figaro, že o Vallsově návštěvě nebudou informovat. Svého redaktora do Alžírska nepošle ani televize France 2, vyšle jen kameramana, který bude pořizovat záběry, jež budou nabídnuty dalším televizím.

Tato mediální aféra podle agentury AFP zřejmě zastíní podstatu Vallsovy návštěvy, totiž uzavření důležitých ekonomických dohod, mezi nimiž by mělo být otevření francouzské automobilky v Oranu. Politiky mělo doprovázet asi 20 novinářů.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 18 minutami

Sestra severokorejského vůdce Kim Čong-una uvedla, že KLDR zváží účast na summitu s Jižní Koreou, pokud bude ve vzájemných vztazích panovat úcta.

Zdroj: ČTK
před 25 minutami

Itálie má oficiálně další mafiánskou organizaci, římský klan Casamonica. Její boss dostal u soudu 30 let vězení

Itálie má oficiálně další mafiánskou organizaci, kterou je římský klan Casamonica. Soud jej tento týden postavil na roveň známějším uskupením jako jsou sicilská Cosa Nostra, neapolská Camorra či původně kalábrijská 'Ndrangheta. Dlouhými tresty vězení potrestal soudce čtyři desítky členů římské mafie, jeden z bossů má strávit za mřížemi 30 let.

"Je to velice důležitý verdikt zejména proto, že ničí iluzi o tom, že v Římě žádná mafie není," řekl agentuře AFP Nando Dalla Chiesa, který o organizovaném zločinu přednáší na milánské univerzitě. "Město nedokázalo přijmout fakt, že v něm operují nejen některé elementy zločineckých skupin Camorra a 'Ndrangheta, ale že má i svou vlastní, domácí mafii," dodal.

Proces se členy mafie Casamonica trval dva roky a obžalovaní mají podle rozsudku kvůli obchodování s drogami, vydírání a držení zbraní strávit ve vězení celkem 400 let. Boss Domenico Casamonica dostal trest 30 let odnětí svobody, rozsudek ale není pravomocný.

První členové rodiny Casamonica, kteří patří k romské menšině, se do Říma přistěhovali v první polovině 20. století a policie je dlouho sledovala zejména kvůli lichvářským půjčkám. Klan na sebe upozornil v roce 2015, kdy se v Římě konal pompézní pohřeb jeho bosse Vittoria Casamoniky. Rakev tehdy ulicemi vezl kočár tažený koňmi, z helikoptéry se na něj sypaly okvětní lístky růží a truchlícím hrála hudba z filmu Kmotr. Policie i vedení města pak musely čelit kritice, že konání okázalé akce nedokázaly zabránit.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 42 minutami

Při útoku v Somálsku zemřelo nejméně osm lidí, je mezi nimi premiérova poradkyně pro ženská práva

Nejméně osm lidí v sobotu zemřelo při sebevražedném útoku nedaleko prezidentského paláce v somálské metropoli Mogadišo, informovaly tiskové agentury s odvoláním na policii. Další jsou zraněni. K zodpovědnosti za explozi se přihlásilo radikální islamistické hnutí Šabáb, které je napojeno na teroristickou síť Al-Káida. Automobil napěchovaný výbušninami najel do osobních a nákladních vozů u kontrolního stanoviště, odkud vede cesta ke vstupu do prezidentského paláce, popsala agentura AP.

Přes toto kontrolní stanoviště jezdí prezident a premiér při cestách na letiště nebo z něj, podotkla AP. Mluvčí hnutí Šabáb později uvedl, že sebevražedný útočník cílil na konvoj aut, jenž mířil do paláce. Svědek agentuře Reuters popsal, že viděl sedm zničených automobilů a tři rikši. Celá křižovatka byla podle něj potřísněna krví.

Vládní mluvčí Mohamed Ibrahim Moalimuu oznámil, že mezi oběťmi je poradkyně premiéra pro záležitosti žen a lidských práv Hibaq Abukarová. "Byla jedním z pilířů premiérovy kanceláře v otázkách týkajících se žen," sdělil na Facebooku. Podle Reuters není jasné, zda Abukarová byla v době výbuchu v konvoji, nebo se ocitla poblíž exploze.

Podle policejního mluvčího Abdifataha Adama Hassana dalších devět lidí utrpělo zranění. Počet obětí by však mohl být vyšší, jelikož některé mrtvé a zraněné odnesli jejich příbuzní, uvedl Hassan. "Za výbuchem stojí Šabáb. Zabili osm lidí, včetně vojáka, matky a dvou dětí. Šabáb masakruje civilisty," dodal Hassan.

Radikální hnutí Šabáb, jenž chce svrhnout vládu a prosadit v Somálsku svůj přísný výklad islámského práva, provádí podobné útoky často.

Zdroj: ČTK
Další zprávy