reklama
 
 

Královna Alžběta pronesla vánoční poselství. Ocenila Londýn a Manchester za statečnost po útocích

25. 12. 2017 16:10
Britská královna ve svém každoročním vánočním poselství vzdala hold Londýnu a Manchesteru za způsob, jakým se tato města vypořádala s letošními teroristickými útoky

Londýn - Britská královna Alžběta II. ve svém každoročním vánočním poselství vzdala hold Londýnu a Manchesteru za způsob, jakým se tato města vypořádala s letošními teroristickými útoky.

V televizním projevu, který se vysílal ve Spojeném království a dalších zemích Společenství (Commonwealth), ocenila i dlouholetou podporu svého manžela, prince Philipa. Pár letos oslavil 70. výročí svatby.

Královna mimo jiné uvedla, že Londýn a Manchester jsou městy se "silnou identitou", která dokázala vzdorovat nepřízni osudu. Dodala, že jí bylo ctí navštívit v nemocnici mladé oběti květnového atentátu na popovém koncertě v Manchesteru, který si vyžádal 22 životů.

"Pacienti, s nimiž jsem se (tehdy) setkala, byli příkladem nám všem. Prokázali neuvěřitelnou statečnost a odolnost," řekla jednadevadesátiletá panovnice.

Svému o pět let staršímu manželovi, který se letos stáhl z veřejného života, poděkovala za podporu a ocenila jeho "jedinečný smysl pro humor".

Dalším hlavním tématem proslovu, zaznamenaného předem v Buckinghamském paláci, byl význam domova. Panovnice jej popsala jako "teplé, důvěrné a láskyplné" místo.

Královna a další členové královské rodiny se na první svátek vánoční zúčastnili mše v Sandringhamu na východě Anglie, kde má Alžběta II. jedno ze svých venkovských sídel. Na veřejnosti se poprvé spolu s Alžbětou II. objevila i snoubenka prince Harryho, americká herečka Meghan Markleová. Podle BBC je to poprvé, co je vánočním oslavám v královské rodině přítomen někdo, kdo se do ní ještě nepřivdal nebo nepřiženil.

autor: ČTK | 25. 12. 2017 16:10

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama