Alžběta II. nepřímo vyzvala k ukončení hádek o brexitu. Najděme společnou řeč, řekla

ČTK ČTK
25. 1. 2019 12:30
Britská královna Alžběta II. ve svém čtvrtečním projevu vybídla k úsilí o nalezení společné řeči a k respektování odlišných názorů. Podle komentátorů tím narážela na debatu kolem odchodu Británie z Evropské unie a na nadcházející klíčové hlasování o brexitové dohodě v parlamentu.
Britská královna Alžběta II.
Britská královna Alžběta II. | Foto: Reuters

Deník The Times proslov královny považuje za výzvu politikům k ukončení hádek a známku toho, že královský palác spory kolem brexitu znervózňují.

Od panovnice se jako od hlavy státu očekává neutralita. Královna se obvykle ke kontroverzním politickým záležitostem nevyjadřuje, připomněl zpravodajský server BBC.

Dvaadevadesátiletá Alžběta II. hovořila u příležitosti 100. výročí založení Sandringhamského ženského institutu, jehož je předsedkyní. "Nepřestat usilovat o trpělivost, přátelství, důraz na komunitu a respektování potřeb druhých je dnes stejně důležité jako v době, kdy byla tato skupina založena," uvedla mimo jiné královna.

Je podle ní důležité snažit se o nalezení společné řeči a "nikdy neztrácet ze zřetele celkový obraz".

Podle zpravodaje BBC Nicholase Witchella, který se věnuje dění v královské rodině, je těžké představit si, že by si královna nebyla vědoma toho, jak si lidé její slova vyloží. Není pochyb o tom, že Alžběta II. svými slovy chtěla něco sdělit, uvedl Witchell.

Video: S Hamásem si sedl, se mnou o brexitu jednat nechce, vytkla Mayová Corbynovi

Hádka Mayové s Corbynem: S Hamásem si sedl, se mnou o brexitu jednat nechce | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 20 minutami

Při výbuchu bomby v blízkosti školy v Kábulu zemřelo nejméně 25 lidí, dalších 50 jich bylo zraněno. Informovalo o tom afghánské ministerstvo vnitra.

Zdroj: ČTK
před 56 minutami

Würzburg se exsparťanem Haškem sestoupil do třetí bundesligy

Fotbalisté Würzburgu, mezi které patří i český záložník Martin Hašek, se po jediné sezoně ve druhé lize vrátili do třetí bundesligy. O jejich sestupu rozhodla dnešní domácí prohra 1:3 s Osnabrückem.

Würzburg v dosavadních 32 zápasech získal 21 bodů a na posledním místě dvě kola před koncem ztrácí na záchranu nesmazatelných devět bodů. Hašek, který do týmu Kickers přišel letos v lednu po roztržce se Spartou, dnes zůstal jen mezi náhradníky.

Další zprávy