Alžběta II. nechává sčítat labutě. Pomáhat bude sama

Reuters Reuters, Lucie Kalivodová, luk
29. 6. 2009 13:48
Kořeny tradice sahají do 12. století
Podle tradice je britský panovník majitelem všech neoznačkovaných labutí velkých ve volné přírodě.
Podle tradice je britský panovník majitelem všech neoznačkovaných labutí velkých ve volné přírodě. | Foto: Reuters / Srdjan Zivulovic

Londýn - Buckinghamský palác oznámil termín každoročního sčítání královských labutí na řece Temži. O tradiční akci, jejíž kořeny sahají až do 12. století, informovala agentura Reuters.

Letošní ročník, který se koná od 20. do 24. července, je významný tím, že se ho zúčastní sama královna Alžběta II.

Buckinghamský palác oznámil, že sčítání provede tzv. královský kroužkovač labutí David Barber. Pomáhat mu bude královský strážce labutí profesor Christopher Perrins, který působí na Oxfordské univerzitě.

"Labutě budou spolu s mláďaty také podrobeny důkladné prohlídce, zda nejsou zraněné nebo nemocné," uvádí se v prohlášení Buckinghamského paláce.

Barber a Perrins budou popojíždět po řece Temži pět dní - v tradičních člunech a slavnostních šarlatových uniformách. Jejich úkolem je nejen sčítání a zdravotní prohlídka opeřenců, ale také jejich vážení a měření.

Královna Alžběta II. zvyk upravila tak, že se vztahuje jen na labutě na Temži a jejích přítocích.
Královna Alžběta II. zvyk upravila tak, že se vztahuje jen na labutě na Temži a jejích přítocích. | Foto: Reuters

Letos bude muže v některých úsecích doprovázet i sama královna, která zároveň navštíví místní školy. Žáci se zde v rámci některých projektů učí jak o Temži, tak o labutích samotných.

"Vzdělávání a uchovávání hodnot je základem této tradice a zapojení žáků je vždy prospěšnou zkušeností," uvádí se v prohlášení.

Může to znít zvláštně, ale pro královnu je tato tradice důležitá. Britský panovník je totiž majitelem všech neoznačkovaných labutí velkých ve volné přírodě.

Královna pak zvyk upravila tak, že se vztahuje jen na Temži a její přítoky. Ve středověku sčítač labutě nejen počítal, ale také se jich snažil co nejvíce chytit. Byly totiž vyhledávaným artiklem na banketech a oslavách.

 

Právě se děje

před 8 hodinami

V Pardubicích došlo ke srážce sanitky s autem, dva záchranáři jsou zraněni

Sanita zdravotnické záchranné služby a osobní auto se dnes před polednem srazily na světelné křižovatce v centru Pardubic. V sanitě jeli dva záchranáři, kteří utrpěli zranění a byli převezeni do nemocnice. Žádného pacienta nevezli. V osobním autě jeli dva dospělí a dvě děti, nikdo z nich zraněn nebyl. ČTK to řekla mluvčí policie Dita Holečková.

Zdroj: ČTK
Další zprávy