Alternativní Nobelovu cenu dostalo sedm aktivistů, tři jsou ve vězení

ČTK ČTK
23. 11. 2018 23:11
Sedm aktivistů v boji za lidská práva a ochranu životního prostředí v pátek ve Stockholmu dostalo takzvanou alternativní Nobelovu cenu. Slavnostního předání Cen za správný život (Right Livelihood Award) se nemohli osobně zúčastnit tři saúdskoarabští disidenti Abdalláh Hamíd, Muhammad Fahd Kahtání a Valíd abú Chajr, protože jsou ve vězení. Informovala o tom agentura DPA. Noví nositelé ceny si mezi sebou rozdělí tři miliony švédských korun (přes 7,5 milionu Kč), jimiž je ocenění dotováno.
Předávání cen ve Stockholmu.
Předávání cen ve Stockholmu. | Foto: Reuters

Osobně si v pátek cenu převzal farmář Yacouba Sawadogo z africké Burkiny Faso a australský agronom Tony Rinaudo za snahu čelit rozšiřování pouště v severoafrickém regionu Sahel.

Kromě toho obdrželi čestné ocenění Thelma Aldanová z Guatemaly a Iván Velásquez z Kolumbie "za jejich průkopnickou práci na rozkrývání zneužívání moci a pronásledování korupce".

Ředitel nadace Right Livelihood Award Ole von Uexküll zdůraznil, že organizace podporuje práci oceněných, kteří svou činorodostí, odvahou a kreativitou překonali problémy, které se zpočátku zdály být nepřekonatelné.

Alternativní Nobelovy ceny, oficiálně zvané Right Livelihood Awards, se udílejí od roku 1980 na popud německo-švédského filantropa Jakoba von Uexkülla. Oceňováni jsou lidé a organizace za zásluhy o spravedlnost, mír a životní prostředí.

 

Právě se děje

Další zprávy