Alternativní Nobelovu cenu dostali syrští záchranáři a turecký levicový deník

Zahraničí Zahraničí
Aktualizováno 22. 9. 2016 11:50
Laureáty "alternativní Nobelovky" za letošní rok jsou syrští záchranáři, turecký levicový list Cumhuriyet, egyptská bojovnice za práva žen a ruská advokátka imigrantů.
Záchranáři a dobrovolníci hledají přeživší po bombardovní nemocnice v syrském Melesu. Ilustrační foto.
Záchranáři a dobrovolníci hledají přeživší po bombardovní nemocnice v syrském Melesu. Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Stockholm – Takzvanou alternativní Nobelovu cenu míru, známou jako Right Livelihood Award, udělila švédská porota tureckému levicovému deníku Cumhuriyet (Republika).

Ten zůstal jedním z mála velmi kritických médií vůči prezidentovi Recepu Erdoganovi a po červencovém pokusu o puč čelí ze strany vlády velkému tlaku a zastrašování. Kritizuje také vládní politiku vůči kurdské menšině.

Šéfredaktor Can Dundar a další novinář byli v květnu odsouzeni k pětiletému vězení za to, že zveřejnili informace o dodávkách tureckých zbraní syrským rebelům.

Dalším laureátem za letošní rok jsou syrští záchranáři, zvaní Bílé helmy. V bombardovaných syrských městech pomáhají zraněným.

Cena putuje také do Egypta – do rukou aktivistky za práva žen Mozny Hasanové – a do Ruska Světlaně Gannuškinové, která se zasazuje za práva imigrantů v Rusku. Například těch, kteří přicházejí za prací ze středoasijských republik.

V roce 2006 získala cenu organizace Člověk v tísni Homo homini.

Alternativní Nobelovy ceny se udílejí od roku 1980 na popud německo-švédského filantropa Jakoba von Uexkülla. Oceňováni jsou lidé a organizace za zásluhy o spravedlnost, mír a životní prostředí.

Peníze provázející ocenění nemůže žádný z laureátů použít pro osobní účely, ale musí je investovat do činnosti, za kterou byl oceněn.

Alternativní Nobelovy ceny jsou také do jisté míry vnímány jako kritika tradičních Nobelových cen, jejichž držitelé budou oznámeni rovněž tento měsíc.

 

Právě se děje

Další zprávy