Aljašku zasáhlo silné zemětřesení, ale vlna tsunami nepřišla

ČTK ČTK
24. 6. 2014 7:05
Stovky obyvatel místních ostrovních komunit po varování opustily své domovy, ničivá vlna však do oblasti nakonec nepřišla.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Washington - Americké úřady zrušily varování před přívalovou vlnou tsunami vydané po silném zemětřesení, které v pondělí zasáhlo řídce osídlené ostrovní oblasti přilehlé k Aljašce. Otřesy o síle 7,9 stupňů Richterovy škály udeřily poblíž souostroví Aleuty, uvedla agentura Reuters.

Místo očekávané tsunami se však podle agentury AP v oblasti projevily pouze několik desítek centimetrů vysoké vlny. Žádné škody nejsou hlášeny.

Podle americké geologické služby USGS se epicentrum otřesů nacházelo 20 kilometrů jihovýchodně od ostrova Little Sitkin patřícího k západní části Aleut, která je vzdálena přes 500 kilometrů od aljašské pevniny. Ohnisko zemětřesení leželo 114 kilometrů pod hladinou oceánu. USGS původně udávala sílu živlu na stupni osm.

Varování před lokální tsunami bylo vydáno pro oblast mezi ostrůvky Nikolski a Attu, jejíž obyvatelé se měli vydat dále od pobřeží a do výše položených oblastí. Stovky obyvatel místních ostrovních komunit opustily po varování své domovy a zamířily do bezpečnějších míst.

Podle dostupných informací však ničivá vlna do oblasti nepřišla. Například na ostrově Amchitka se otřesy podle mluvčího aljašského úřadu vnitřní bezpečnosti Jeremyho Zideka projevily vlnou o výšce 18 centimetrů.

Podle místních představitelů zůstávali v některých oblastech lidé připraveni na možnou záplavu i poté, co Národní středisko varování před tsunami (NTWC) varování odvolalo.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy