Alijev jasně vyhrál prezidentské volby v Ázerbájdžánu

Zdeněk Mihalco
16. 10. 2008 9:40
Západ volby nechce kritizovat kvůli ropě, tvrdí opozice
Příznivci současného prezidenta Ilhama Alijeva na předvolebním shromáždění ve městě Sumgait
Příznivci současného prezidenta Ilhama Alijeva na předvolebním shromáždění ve městě Sumgait | Foto: Reuters

Baku - Podle svých příznivců Ilham Alijev zajišťuje Ázerbájdžánu stabilitu a prosperitu, podle odpůrců potírá opozici a demokratické hodnoty.

Po středečních přímých prezidentských volbách prezident této strategicky položené a na suroviny bohaté největší kavkazské zemi povládne dál.

Podle předběžných výsledků zveřejněných státní volební komisí si Alijev získal 89 procent hlasů. Vládnoucí strana ještě před oznámením těchto čísel vyhlásila prezidentovo opětovné vítězství.

"Ilham Alijev vyhrál," oznámil na setkání prezidentových příznivců tajemník Alijevovy Nové ázerbájdžánské strany Ali Achmedov.

Představitelé opozice volby bojkotovali. Alijevovu vládu obviňují z volebních podvodů, zatýkání přívrženců opozice a ovládnutí médií. Účast ve volbách i přes bojkot opozice podle volební komise dosáhla až 77 procent. 

Opozice: Západ je kvůli ropě potichu

Vláda tvrdí, že jde o nejdemokratičtější volby v zemi od konce sovětské éry.

Opoziční politici a někteří novináři ale obviňují Západ, že nedostatečně kritizuje Alijevův autoritářský režim a dostatečně netlačí na demokratizaci země, protože má obavy ze zhoršení vzájemných vztahů, a tedy komplikací v přístupu k bohatým zásobám ropy v zemi.

Mehriban Alijevová, první dáma Ázerbájdžánu, během parlamentních voleb v roce 2005
Mehriban Alijevová, první dáma Ázerbájdžánu, během parlamentních voleb v roce 2005 | Foto: Aktuálně.cz

Region je důležitým producentem ropy a zemního plynu a zároveň transportním územím pro evropské dodávky ze Střední Asie. Po srpnovém gruzínsko-ruském konfliktu je v Evropě přísun těchto surovin z Ázerbájdžánu a Střední Asie vnímán jako možnost, jak omezit energetickou závislost na Rusku.

Kritika OBSE

Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE), která do Ázerbájdžánu vyslala tým více než 400 volebních pozorovatelů, tvrdí, že lidé nemají příliš na výběr, protože šest dalších prezidentských kandidátů prakticky nevystupuje v opozici vůči Alijevovi. Podle agentury AP se ale objevují i názory, že opozice v současné době pro zvyšování mezd a ekonomického růstu nemá podporu obyvatelstva.

Ve své zprávě vydané před měsícem nicméně OBSE kritizuje vládu za četná pochybení během volební kampaně. Vláda podle OBSE neumožnila opozici předvolební shromáždění a studenti a státní zaměstnanci byli pravděpodobně nuceni k účasti na shromážděních vyjadřujících podporu Alijevovi.

Alijev se k moci dostal po smrti svého otce, v roce 2003 získal ve volbách 78 procent hlasů. V té době se  konaly protestní akce opozice, během kterých zahynuli nejméně dva lidé. Policie tehdy zadržela stovky lidí.

Foto: Aktuálně.cz

Protesty následovaly také po parlamentních volbách v roce 2005. Podle agentury AP však nyní málokdo očekává, že by se tak rozsáhlé nepokoje mohly opakovat.

Spory o Karabach

Volby přicházejí v době, kdy prezident Alijev opět slovně napadl sousední Arménii, se kterou se Ázerbájdžán dlouhodobě pře o region Náhorní Karabach.

"Pokud bude naše území okupované, budeme zastávat politiku totální ofenzivy proti Arménii v politické, ekonomické, vojenské a dopravní oblasti," prohlásil před několika dny ázerbájdžánský prezident. Už dříve uvedl, že jeho země je stále ve válečném stavu a bude zvyšovat výdaje na zbrojení.

Spory mezi dvěma kavkazskými zeměmi v devadesátých letech vyvrcholily válkou, která zapříčinila smrt 30 až 40 tisíc lidí. Nyní je oblast pod kontrolou Arménů, kteří požadují uznání nezávislosti Náhorního Karabachu.

 

Právě se děje

Další zprávy