Je oteklý, má vyrážku. Lékařka má strach, že šéf ruské opozice Navalnyj byl otráven

Martin Novák Martin Novák
29. 7. 2019 13:31
Ruský opoziční předák Alexej Navalnyj se nezúčastnil sobotní demonstrace v Moskvě, protože jej policie ještě před jejím konáním zatkla. Od neděle byl v nemocnici, v pondělí jej policisté převezli zpět do věznice. Obvykle ho policie zadrží a později propustí, tentokrát je ale jeho situace vážnější.
Ruský opoziční vůdce Alexej Navalnyj opouští nemocnici a míří zpět do vězení. Jeho lékařka tvrdí, že mohl být vystaven působení toxické chemikálie. | Video: Reuters

Oftalmoložka Anastasia Vasilevová Navalného už v minulosti léčila. Na Facebooku oznámila, že ruský politik má alergickou reakci na chemickou látku.

"Je oteklý, má podrážděné spojivky. Má vyrážku na hrudi, zádech a loktech," cituje Vasilevovou opoziční list Novaja Gazeta. Příznaky podle lékařky naznačují, že byl vystaven působení toxické chemikálie. Vyzvala proto ošetřující lékaře, aby odebrali k analýze vzorky třiačtyřicetiletého Navalného kůže a vlasů.

Jeden z lékařů nemocnice, Eldar Kazachmedov, nicméně řekl agentuře Interfax, že stav opozičního předáka a kritika režimu prezidenta Vladimira Putina se zlepšuje. Prý mu diagnostikovali kopřivku.

Vasilevová nejprve uvedla, že v pokoji Navalného stáli muži, kteří jí nedovolili se k politikovi přiblížit. "Vyhodili nás se slovy, že jsme cizí lidé a on je zatčený," cituje lékařku rozhlasová stanice Echo Moskvy.

Před pondělním polednem se však situace změnila. Vasilevovová znovu odjela do Vinogradovovy nemocnice, kde ji k Navalnému pustili. Podle jejích slov se cítil o něco lépe než v neděli.

Navalného ve středu poslal soud na 30 dní do vězení za svolání nepovolené demonstrace. V nemocnici byl od neděle, v pondělí ho znovu převezli do vězení.

Už před dvěma lety měl vážný zdravotní problém, když mu útočník na ulici v Moskvě popálil pravé oko. Lékařům se oko i zrak podařilo zachránit, Navalného operovali ve Španělsku.

Sobotní demonstrace se zúčastnilo pět tisíc lidí, policie při dlouho nevídaném rozsáhlém a tvrdém zásahu zatkla přes 1500 z nich. Většinu během neděle propustila. Demonstranti protestovali proti tomu, že úřady vyřazují ruské opoziční kandidáty z komunálních voleb, které jsou naplánovány na 8. září.

Nebylo by to poprvé, co by se člověk kritizující ruskou vládu či prezidenta "setkal" s otravou jedem. Například další opoziční aktivista Vladimir Kara-Murza byl hospitalizován hned dvakrát, v obou případech s tím samým problémem. V letech 2015 a 2017 měl náhlý otok mozku a dýchací problémy, lékaři ho museli uvést do umělého spánku. Nyní žije v exilu.

V roce 2004 se zase během předvolební kampaně otrávil tehdejší kandidát na ukrajinského prezidenta Viktor Juščenko, tedy politik, který prosazoval větší orientaci Kyjeva na Evropskou unii a odklon od Moskvy. Juščenkovi zachránil život včasný převoz na kliniku do Vídně, po otravě dioxinem mu zůstala zjizvená tvář.

Britové připisují Rusku také útoky na bývalé agenty ruských zpravodajských služeb Alexandra Litviněnka v roce 2006 a loni i Sergeje Skripala.

Podívejte se na záběry ze sobotní demonstrace:

Video: Reuters
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Izraelské letouny pálily na cíle v centrální Sýrii, tvrdí Damašek

Syrská protiraketová obrana reagovala na izraelský útok v blízkosti města Masjáf v provincii Hamá. Rozsah škod je zatím nejasný a nejsou informace o možných obětech. Slyšet ale byly výbuchy a na místě propukl požár. S odkazem na syrskou státní agenturu SANA to napsala agentura AP.

Obyvatelé sousedního Libanonu uvedli, že slyšeli hluk z izraelských bojových letounů, které přelétaly nízko nad zemí.

Agentura AP píše, že jde o nejnovější ze série izraelských útoků v Sýrii za poslední týdny, které se uskutečnily navzdory koronavirové pandemii a přichází ve chvíli rostoucího napětí mezi Izraelem a ozbrojenci z militantní libanonské skupiny Hizballáh v Sýrii a na hranici s Libanonem. Damašek tvrdí, že Izrael podnikl v uplynulých dvou měsících nejméně sedm náletů. Terčem měli být íránské síly a jejich spojenci, kteří stojí na straně syrské vlády.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Vídeň se přidala k vlně protestů, na demonstraci proti rasismu se sešlo 50 000 lidí

Na demonstraci proti rasismu a rasisticky motivovanému policejnímu násilí se ve čtvrtek v centru Vídně sešlo kolem 50 000 lidí. S odvoláním na oficiální odhad policie to napsala agentura APA. Rakouská metropole se tak přidala k celosvětové vlně protestů, kterou vyvolala smrt černocha George Floyda při zatýkání v americkém Minneapolisu.

Shromáždění začalo kolem 17:00 SELČ na náměstí Platz der Menschenrechte nedaleko Uměleckohistorického muzea. Policie zprvu velikost davu odhadla na 10.000 účastníků, pak se ale k protestu navzdory dešti rychle přidávaly další tisíce lidí. Každých deset minut dav rostl zhruba o 5000 lidí a demonstrace brzy zaplnila i blízkou ulici Mariahilfer Strasse a náměstí Museumsplatz.

Zdroj: ČTK
Další zprávy