Evakuace Aleppa se pozastavila. Rusko považuje akci za ukončenou, Syřané v Evropě protestují

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
Aktualizováno 17. 12. 2016 0:09
Podle Moskvy bylo ze syrského Aleppa evakuováno už 9500 lidí, zhruba polovinu tvoří povstalci. A tím akci považuje za ukončenou. Naopak turecký ministr zahraničí uvedl, že evakuace je jen zablokovaná. Podle agentury Reuters za problémy zřejmě stojí radikálové z Al-Káidy, kteří se do dohody o evakuaci nezapojili. Do západní části Aleppa má podle vyslance OSN pro Sýrii Staffana de Mistury odejít zhruba 40 tisíc civilistů, dalších 10 tisíc lidí se pak má přesunout do Idlíbu.
Evakuace Aleppa.
Evakuace Aleppa. | Foto: Reuters

Damašek/Moskva/Tokio – Město Aleppo dobyté syrskou armádou opustilo už přes 9500 lidí, zhruba 4500 z nich byli povstalci. Podle agentury Interfax to oznámilo ruské ministerstvo obrany s tím, že evakuace civilistů i rebelů na základě dohodnutého příměří je "ukončena".

Vzápětí turecký ministr zahraničí Mevlut Cavusoglu oznámil, že evakuace je jen zablokovaná. Zprávy o náhlém postavení akce "na neurčito" se různí.

Během dne se také objevily informace od Světové zdravotnické organizace (WHO) v Aleppu, podle níž humanitární organizace dostaly bez dalšího vysvětlení pokyny, aby z místa odjely.

"Domnívám se, že zpráva (aby byla přerušena operace) přišla od Rusů, kteří oblast monitorují," uvedla Elizabeth Hoffová z WHO.

Informace o tom, proč byla evakuace přerušena, se rozcházejí. Podle syrské státní televize porušili odcházející povstalci dohodu tím, že si vzali své zajatce s sebou. Dohlížející syrský činitel hovořil o obstrukcích. Podle povstalců citovaných agenturou Reuters stříleli šíitští spojenci vládnoucího režimu na konvoj autobusů opouštějících město.

Podle posledních informací za komplikacemi kolem evakuace stojí povstalci hlásící se k Al-Káidě. Podle agentury Reuters se tito radikálové nezapojili do dohody o evakuaci zraněných z šíitských vesnic Fúa a Kafrája. Tato dohoda je přitom součástí úmluvy o Aleppu.

Foto: Reuters

Podle čtvrtečních odhadů Červeného kříže potrvá evakuace všech lidí zablokovaných na východě města několik dnů.

Zvláštní vyslanec OSN pro Sýrii Staffan de Mistura řekl, že odchod se týká 40 000 civilistů, kteří mají být přemístěni do západní části Aleppa. Dalších 10 000 lidí, kteří se mají přesunout do Idlíbu, tvoří až 5000 povstalců a jejich rodiny.

Syrská armáda podporovaná Rusy převzala plnou kontrolu nad městem tento týden, východ Aleppa byl přitom od roku 2012 v rukou opozičních sil.

Putin: Mírové rozhovory by se mohly obnovit

Turecký ministr zahraničí Mevlüt Çavuşoglu v pátek potvrdil, že Ankara ve spolupráci s Moskvou plánuje uskutečnit v Kazachstánu mírové rozhovory mezi syrskou opozicí a zástupci syrské vlády.

Ruský prezident Vladimir Putin již dříve uvedl, že úzce spolupracuje s Tureckem na snaze zahájit novou sérii syrských mírových rozhovorů, jejichž cílem je zajistit celonárodní zastavení palby. Podle Çavuşoglu ruský prezident upozornil, že má jít o doplňující jednání k těm, která se vedla v Ženevě.

Syřené protestovali před rakouským parlamentem

Asi pět stovek Syřanů dnes večer demonstrovalo před rakouským parlamentem ve Vídni. Protest měl upozornit na dramatickou situaci v  Aleppu. "Chceme vyzvat přímo rakouskou vládu a nepřímo i EU, aby něco dělaly proti tomuto masakru," řekl organizátor protestu s odkazem na utrpení civilistů v severosyrském městě.

Ve čtvrtek ve Vídni demonstrovalo kolem 500 lidítaké  před ruským velvyslanectvím. Dávali najevo nesouhlas s tím, že Moskva vojensky podporuje jednotky syrského prezidenta Bašára Asada.

Na sobotní odpoledne je nahlášena další demonstrace proti situaci v Sýrii, tentokrát na vídeňské Náměstí Hrdinů (Heldenplatz), poblíž kterého sídlí úřad rakouského prezidenta. Podle pořadatelů má dorazit až 2000 účastníků.

Cesta do Evropy stála Syřana Muhammada 1200 dolarů. Spolupracovník Aktuálně.cz Michal Pavlásek ho loni potkal v Makedonii. Chtěl jediné: do Německa. | Video: Michal Pavlásek
 

Právě se děje

Další zprávy