Apokalypsa v Aleppu: Podle povstalců bylo dohodnuto příměří a evakuace, Damašek to nepotvrdil

Živě
Povstalci ve východním Aleppu téměř kapitulovali, mají v rukou jen pět procent města. Turecko vyjednalo s Ruskem dohodu, která by umožnila evakuovat ozbrojené rebely, jejich rodiny a civilisty. Dosud však evakuace nezačala a znovu jsou z ulic hlášeny těžké boje. Masivní bombardování připravilo v posledních dnech o život mnoho lidí, podle svědků těla obětí zůstávají ležet na ulicích a zraněným nemá kdo pomoci.
Bojovník povstalecké Svobodné syrské armády v Aleppu.
Bojovník povstalecké Svobodné syrské armády v Aleppu. | Foto: Reuters
Živě
Aktualizovat reportáž
23:05

Podle některých skupin syrských rebelů se úspěšně podařilo uzavřít jednání o příměří a evakuaci z východního Aleppa. Dohodu, která by podle povstaleckých skupin citovaných agenturami AP a Reuters měla vést k prvním evakuacím během několika hodin, však dosud nepotvrdila syrská vláda ani Rusko, jehož postoj je pro možné příměří klíčový. Damašek podmínil uzavření dohody předáním seznamu zájemců o evakuaci, aby se ujistil, že mezi nimi nejsou prorežimní rukojmí.

Povstalecké skupiny podle agentur Reuters a AP tvrdí, že se dohodly na tom, že výměnou za evakuace rebelů z východního Aleppa umožní odejít některým přívržencům prezidenta Bašára Asada ze dvou obcí v provincii Idlib, které jsou obleženy povstalci.

20:56

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan a jeho ruský protějšek Vladimir Putin se shodli v telefonickém rozhovoru na tom, že porušování příměří v severosyrském městě Aleppo se musí zastavit. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na úřad tureckého prezidenta. Uskutečnění rozhovoru potvrdil agentuře Ria-Novosti mluvčí Kremlu.

Erdogan při této příležitosti řekl, že Ankara je připravena přijmout veškerá nezbytná opatření k poskytnutí humanitární pomoci a nouzového ubytování uprchlíkům z města po otevření bezpečných koridorů.

18:47

Podle portugalské tiskové agentury Lusa český prezident Miloš Zeman během své návštěvy Portugalska řekl, že v Sýrii bojují proti režimu prezidenta Bašára Asada islámští extremisté, a ne takzvaní liberálové. Prezident zároveň označil Asada za menší zlo než islámský terorismus.

"Takzvaní syrští liberálové jsou v kancelářích v New Yorku a v Paříži, ale nenalézají se na bojišti. Tam se nachází Islámský stát, Al-Káida a další islámští extremisté," citovala Lusa Zemana.

16:45

Bombardování a boje pokračují i po setmění.

16:39

"Pokud chce Donald Trump opravdu bojovat proti terorismu, může se stát naším spojencem," prohlásil v rozhovoru pro ruskou televizi Rossija24 syrský prezident Bašár Asad. Trump se ujme úřadu amerického prezidenta 20. ledna a už avizoval, že jeho prioritou je porážka Islámského státu a nikoliv odstoupení Asada.

16:27

Solidaritu s Aleppem vyhlásil rovněž Katar, jenž zrušil oslavy státního svátku.

Katarský emír šajch Tamim bin Hamad bin Chalífa Sání rozhodl zrušit oslavy Národního dne, které se v Kataru konají 18. prosince jako připomínka sjednocení z roku 1878. Podle zprávy katarské tiskové agentury chce šajch vyjádřit "solidaritu s lidmi v Aleppu, kteří jsou vystaveni nejhoršímu útlaku a mučení, přesunům a genocidě". Katar v konfliktu stojí za rebely, kteří usilují o svržení prezidenta Bašára Asada.

16:08 Ikona - Logo Aktuálně.cz

"Nejhorší je hrůza z bombardování. Před ním se nikam neschováte," vzpomíná syrsko-česká lékařka Samíra Sibaiová, která ze Sýrie utekla se svými rodiči do Česka.

16:01

Turecká humanitární organizace připravuje na cestu do Aleppa konvoj s potravinami, vodou a oblečením. K lidem v obležené části města se pomoc nedostala už několik měsíců. Poslední konvoj se v září stal terčem náletu, při kterém zemřelo 18 lidí.

Z Istanbulu do Aleppa je to zhruba tisíc kilometrů.

15:41

Pařížská Eiffelova věž dnes večer zhasne na znamení solidarity se všemi obyvateli těžce zkoušeného syrského Aleppa. Na Twitteru to oznámila starostka francouzské metropole Anne Hidalgová. 

Proslulá pařížská památka dělala podobná gesta i v minulosti. Letos v červnu se zahalila do duhové barvy, aby uctila památku obětí střelby v gay klubu v americkém Orlandu. Po březnových teroristických útocích v Bruselu zase svítila v barvách belgické vlajky. Zhasla i k uctění památky obětí teroristických atentátů v Paříži v lednu a listopadu loňského roku.

15:28

Podle vyšetřovatelů OSN syrská armáda pokračuje v odvetách a porušování válečného práva včetně svévolného zatýkání a hromadných poprav.

Zároveň se ale OSN také zabývá zprávami o jednání některých povstaleckých skupin, které údajně brání civilistům opustit oblast. Povstalci se prý také na některých místech snaží vmísit mezi obyvatele, kteří se chtějí nechat evakuovat.

14:54

Ruské ministerstvo obrany oznámilo, že povstalci v Aleppu kontrolují už jen 2,5 čtverečního kilometru. Informovala o tom agentura Interfax.

14:44

Mnoho mrtvých a zraněných po středečním bombardování, informuje šéf syrských záchranářů, známých jako Bílé helmy.

14:29

Povstalci ostřelují šíitské vesnice Fúa a Kefrája jihozápadně od Aleppa. Oznámila to syrská organizace pro lidská práva (SOHR). Fúa a Kefrája Jsou v obklíčení rebelů už mnoho měsíců a podle posledních zpráv si Írán klade jako podmínku evakuace z východního Aleppa uvolnění blokády obou vesnic. Většinu opozice a ozbrojených povstalců tvoří sunnitší muslimové, zatímco íránští bojovníci a šíitští dobrovolníci z jiných zemí (hlavně z Iráku, Afghánistánu a Pákistánu) válčí za Asadův režim.

14:18

Německá vláda viní z humanitární krize v Aleppu především Rusko. "Nemilosrdné zničení východního Aleppa by nebylo možné bez masivní vojenské podpory Ruska,“ uvedl mluvčí kabinetu Steffen Siebert. Podle něj kancléřka Angela Merkelová v úterý telefonicky hovořila s ruským prezidentem Vladimirem Putinem a vyzvala k okamžitému příměří.

14:09

Vybíráme z textu komentáře Teodora Marjanoviče, který vyjde ve čtvrtečních Hospodářských novinách.

 

"Pokud vás nepřesvědčily děsivé fotografie čtvrtí zdevastovaných do řekněme drážďanských kontur ruskými tříštivými bombami, zde je obsah letáků svrhávaných ruskými letouny. ,Neopustíte-li tyto oblasti, budete vyhlazeni. Svět se k vám obrátil zády. Nechal vás osudu a nikdo vám nepomůže.' Leták je dnes hojně citovaný ve světě, třeba v časopise Foreign Policy, méně ale v Česku."

13:42

Podle pracovníků tureckého Červeného půlměsíce odsouhlasilo velení ruských vojenských sil v Sýrii evakuaci zraněných lidí z Aleppa, ale Íránci se postavili proti. Zpráva však není potvrzena z jiných zdrojů. Příslušníci íránských Revolučních gard hráli na straně režimu klíčovou roli při pozemních bojích o Aleppo.

13:16

Ve světle posledních tragických událostí ve východním Aleppu a chování vojáků loajálních syrskému prezidentovi Bašáru Asadovi se dostává znovu pod palbu kritiky setrvávání českých diplomatů na velvyslanectví v syrském Damašku. Česko je jedinou zemí Evropské unie, která svoji ambasádu v Sýrii neuzavřela. Zde je názor kolegyně Kateřiny Šafaříkové z časopisu Respekt

13:04

Člen Bílých přileb ve východním Aleppu natočil video, na kterém jsou slyšet výstřely. Příměří skončilo, dál se bojuje.

12:48

Do ostré hádky o dění v syrském Aleppu se včera pustili i američtí a ruští diplomaté na půdě OSN.  

“Are you truly incapable of shame?” U.S. Ambassador to the UN Samantha Power asked Syria, Russia, and Iran.

Zveřejnil(a) Christiane Amanpour dne 13. Prosinec 2016
12:35

Zhruba tisíc lidí se vydalo v noci z Aleppa na západ do provincie Idlíb. Ale nepustili je přes svá kontrolní stanoviště bojovníci íránských Revolučních gard, bojujících na straně Asada. Tvrdí to turecká tisková agentura Anadolu.

12:22

Rusko odůvodňovalo ofenzívu na východní Aleppo tím, že mezi povstalci jsou také bojovníci organizace Džabhat Fatah aš-Šám. Bývalé Fronty al-Nusrá, která se donedávna hlásila k teroristické organizaci Al-Káida. V tuto chvíli nejsou dostupné zprávy o tom, kolik bojovníků této skupiny ještě v Aleppu je. Organizace pořád ovládá území v sousedním Idlíbu. I tuto provincii ruské letectvo mohutně bombarduje.

Foto: Reuters
12:15

Ruská tisková agentura RIA Novosti: turecký prezident Recep Erdogan a jeho ruský protějšek Vladimir Putin budou ve středu probírat po telefonu situaci v syrském Aleppu.

12:02

"Snažíme se vyjednat otevření humanitárního koridoru z východního Aleppa, je to poslední naděje pro civilisty," uvedl turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Bašára Asada obvinil z páchání válečných zločinů.

12:00 Vlajka Islámského státu.

Zatímco v Aleppu syrská armáda poráží povstalce, v provincii Homs postupuje tzv. Islámský stát. Poté, co režim ztratil o víkendu kontrolu nad Palmýrou, bojovníci IS postupují dále na západ. Podle nepotvrzených zpráv jsou u strategicky důležité letecké základny, známé pod označením T4. Ruští vojáci svoji základnu v Palmýře narychlo opustili a Islámský stát se zmocnil mnoha zbraní syrské armády.

11:57

Lidé doufali, že už bude konec. Není...

11:54

Bývalý britský ministr financí George Osborne v debatě v Dolní sněmovně označil dění v Aleppu za výsledek nedostatečné vůdčí role Západu a Británie ve světě. Rozhodnutí poslanců nepodpořit vojenský zásah v Sýrii v roce 2013 poté, co Asadův režim použil chemické zbraně, označil za chybu. Podle něj tím sněmovna umožnila rozmach "teroristického státu," za jaký považuje Asadův režim. Ministr zahraničí Boris Johnson uvedl, že Asadovi bylo umožněno "udělat ty nejhorší věci."

11:41

Aleppem zní intenzivní palba z tanků a bomby dopadající z letadel. Je jasné, že v úterý večer ohlášené příměří neplatí.

11:36

Turecko se snaží vyjednat příměří a evakuaci z Aleppa i s Íránem. Turecký a íránský ministr zahraničí spolu před chvílí hovořili po telefonu, uvedla turecká média.

11.30

Syrská státní televize tvrdí, že povstalecké ostřelování čtvrtí, nedávno dobytých armádou, si vyžádalo šest obětí.

11:28

Západ svou chybnou politikou ztratil ve válce v Sýrii věrohodnost i schopnost pomoci civilistům. Řekl to předseda mnichovské bezpečnostní konference Wolfgang Ischinger. "Nelze požadovat sesazení diktátora a pak složit ruce do klína a doufat, že odstoupí dobrovolně. Se ztrátou své věrohodnosti prohrál Západ i schopnost přijít na pomoc syrskému obyvatelstvu," cituje Ischingera list Frankfurter Allgemeine Zeitung.

11:23

Syrský velvyslanec při OSN Bašár Džafárí při jednání v Radě bezpečnosti držel v rukou fotografii vojáka pomáhajícího civilistům. Říkal, že toto dělá syrská armáda ve východním Aleppu. Vypadá to ale, že na fotografii je irácký voják v Iráku.

11:13

V Aleppu znovu zuří těžké boje, hlásí Syrská organizace pro lidská práva (SOHR). Ta monitoruje dění v Sýrii na základě místních informátorů.

11:04

Americká velvyslankyně při OSN Samantha Powerová v projevu ostře zaútočila na Rusko a Írán kvůli zabíjení civilistů v Aleppu.

11:00

Syrská opozice tvrdí, že příměří a evakuaci v Aleppu komplikují příslušníci íránských Revolučních gard, bojující za Asada. Chtějí, aby jim povstalci vydali těla zabitých íránských bojovníků a aby rebelové propustili Íránce zajaté v syrské provincii Idlíb. Tu kontrolují rebelové a právě sem má být evakuována část obyvatel východního Aleppa.

10:55

Syrské vládní jednotky a ruské letectvo vytlačily rebely z Aleppa navzdory kritice Západu, že se dopouštějí válečných zločinů a bombardují hustě zalidněné oblasti bez ohledu na civilisty. Postup Ruska a Asada opakovaně kritizovali Barack Obama nebo vlády Velké Británie a Francie. Moskva a Damašek ale odrážely kritiku s tím, že bojují proti teroristům. Opozice žádala nad severem Sýrie vytvoření bezletové zóny. Jenže ta by znamenala riziko střetu s ruským letectvem a syrskou protiletadlovou obranou.

Výsledek bitvy o Aleppo je tak nepochybně i vítězstvím Ruska nad jeho kritiky na Západě.

Foto: Reuters
10:46

"Odpor povstalců v Aleppu skončí do tří dnů," prohlásil Lavrov.

10:40

Agentura AP informuje o tom, že autobusy přistavené v noci pro odvoz evakuovaných se vrátily zpět do garáží.

10:27

Ankara a Moskva se dohodly na evakuaci lidí z posledních míst Aleppa, která ještě ovládají povstalci. Oznámil to ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov.

10:25

Povstalci kontrolují v současnou chvíli ještě zhruba pět procent Aleppa, uvedl generální tajemník OSN Pan Ki-mun.

10:22

Turecko vyjednává o evakuaci rebelů a civilistů z Aleppa s Ruskem. Turecko za povstalce, Rusko za Asadův režim.

10:19

Skupina českých poslanců je v Damašku, přijme ji kromě jiných také ministr zahraničí Valíd Mualim. V delegaci jsou Zuzka Bebarová Rujbrová (KSČM), Ivana Dobešová (ANO), Radim Holeček (ODS) a Leo Luzar (KSČM). Česká velvyslankyně Eva Filipi v Sýrii cestu poslanců podpořila. Místopředseda výboru Poslanecké sněmovny pro obrany Ivan Gabal (KDU–ČSL) napsal na svém webu, že to je jako jen na návštěvu k Hitlerovi v roce 1942.

10:15

Dobytí východní části Aleppa je důležitým vítězstvím Asadova režimu v boji o své přežití. Ačkoliv válka nekončí a různé skupiny povstalců kontrolují rozsáhlé oblasti, všechna největší města a západ země včetně pobřeží Středozemního moře má v rukou Asad. Vzhledem k vojenské podpoře, kterou mu poskytují Rusko a Írán, není reálné, že by se opozici podařilo režim svrhnout silou.

Foto: Reuters
10:08 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Největší syrské město – hlavně jeho východní část – se změnila válkou k nepoznání. Podívejte na fotogalerii Aktuálně.cz, jak vypadalo Aleppo před válkou a v jaké stavu je nyní.

Foto: Reuters
10:05

Syrská opoziční televize Orient TV tvrdí, že vojáci a příslušníci íránských Revolučních gard, bojujících za Asada, nepouštějí civilisty pryč. Televize také uvedla, že evakuace možná začne až ve čtvrtek.

10:04

Agentura Reuters s odvoláním na svědky uvádí, že syrské vládní dělostřelectvo a letectvo i přes oznámení dohody o příměří ráno znovu bombardovalo východní Aleppo. Armáda pálila i z tanků.

Staré město, prosinec 2016
Staré město, prosinec 2016 | Foto: Reuters
10:01 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Dobrý den, vítáme vás u online přenosu, ve kterém sledujeme události v Aleppu a Sýrii. Ofenzíva syrské armády za vojenské pomoci Ruska, Hizballáhu a dobrovolníků z Íránu či Iráku vytlačila po čtyřech letech odpůrce režimu prezidenta Bašára Asada z východní části Aleppa. V úterý večer oznámilo Rusko příměří a evakuaci z míst, která ještě rebelové ovládají. Měla začít ve čtyři hodiny ráno, ale nestalo se tak.

Martin Novák Zahraničí Martin Novák, Zahraničí
Aktualizováno 14. 12. 2016 23:10
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 23 minutami

Kajakářka Galušková postoupila do finále MS, muži v semifinále neuspěli

Kajakářka Antonie Galušková postoupila do finále mistrovství světa ve vodním slalomu. Předloňská juniorská mistryně světa obsadila v dnešním semifinále v Bratislavě páté místo. Vypadly naopak olympionička Kateřina Minařík Kudějová a Lucie Nesnídalová. Semifinálovým sítem neprošly ani obhájkyně titulu Eva Tercejlová ze Slovinska a trojnásobná mistryně světa Jessica Foxová z Austrálie.

Finále závodu kajakářů bude překvapivě bez českého zastoupení. V semifinále v Bratislavě vypadli olympijský šampion Jiří Prskavec, vítěz Světového poháru a úřadující mistr Evropy Vít Přindiš i stříbrný olympijský medailista z Londýna 2012 Vavřinec Hradilek.

Dvacetiletá Galušková postupovala ze druhé kvalifikační jízdy, takže jela v semifinále už jako pátá. Všechny branky projela čistě a neudělala výraznější chybu a dostala se do čela. Nakonec ji předjely jen čtyři ze zbývajících 25 závodnic. Při premiéře na seniorském MS si tak vyjela finále. "Je to úplně neuvěřitelné. Před jízdou jsem na tom nebyla psychicky nejlíp. Půl hodiny před semifinále jsem brečela, protože to pro mě bylo strašně psychicky náročné, ale pak jsem si povídala s tátou a trenérem a natolik mě uklidnili, že jsem mohla jet s klidnou hlavou. A když jsem dojela do cíle, měla jsem z toho dobrý pocit," svěřila se.

Řada kajakářek v semifinále chybovala. Jízda se nevyvedla ani Minařík Kudějové, která po doteku osmé branky ztratila hodně času v protivodné dvacítce a stejně jako na mistrovství Evropy a olympijských hrách skončila před branami finále. "Začátek jsem jela dobře, ale pak mi odešly ruce. Nemohla jsem pořádně zabrat a ztrácela jsem všude," řekla po konečné 15. příčce. Podepsalo se na ní nachlazení, od středy ji trápila rýma. "Ale za ty dva dny jsem se vykurýrovala, dneska jsem už byla fakt dobrá. Ale možná to tam zůstalo," uvažovala.

Nadějně se vyvíjela jízda Nesnídalové, která ale ztratila v závěru a obsadila 18. pozici. Světová šampionka z roku 2019 Tercejlová pádlem odhodila tyčku na deváté brance a dostala padesátisekundovou penalizaci. Australská superhvězda Foxová, která jela jako poslední, po dojezdu figurovala na vedoucí pozici, ale pak dostala padesátisekundovou penalizaci za špatný průjezd dvanácté branky. Nedostala do branky celou hlavu, což rozhodčí potvrdili z videozáznamu.

Obhájce světového titulu Prskavec nastupoval po devatenáctém místě v kvalifikaci jako první z českých závodníků a po nepříliš vydařené jízdě se zařadil na šestou příčku se značnou ztrátou na nejlepší. Od finálové desítky ho nakonec dělilo jen pět setin. Oba jeho reprezentační kolegové dostali padesátisekundovou penalizaci. Přindiš se nevešel celou hlavou do jednadvacáté branky, Hradilek stejně chyboval o branku dříve.

Zdroj: ČTK
před 30 minutami

Při sebevražedném útoku v Somálsku zemřelo nejméně sedm lidí

Nejméně sedm lidí v sobotu zemřelo při sebevražedném útoku nedaleko prezidentské rezidence v somálské metropoli Mogadišo, informovala agentura Reuters s odvoláním na místního představitele. Osm lidí je po výbuchu zraněných., dalších osm je zraněnýc

Bomba nastražená v autě explodovala ve chvíli, kdy byl vůz na křižovatce. Svědek agentuře Reuters popsal, že viděl sedm zničených automobilů a tři rikši. Celá křižovatka byla podle něj potřísněna krví.

Kdo za útokem stojí, zatím není zřejmé. Podobné útoky nicméně často provádí islamistické hnutí Šabáb, které je napojeno na teroristickou síť Al-Káida. Šabáb chce v africké zemi svrhnout vládu a prosadit svůj přísný výklad islámského práva.

Zdroj: ČTK
před 42 minutami

Kanadská katolická církev se omluvila za utrpení, které musely snášet domorodé děti v internátních školách

Kanadská katolická církev se veřejně omluvila za utrpení, které musely snášet statisíce domorodých dětí v internátních školách, kde se usilovalo o jejich násilnou asimilaci. Biskupové v prohlášení napsali, že cítí hlubokou lítost a upřímně se omlouvají za to, že se církev podílela na systému, jehož cílem bylo vymazání domorodé kultury a spirituality, a za to, že její představitelé týrali a zneužívali své svěřence.

Internátními školami, které financoval stát a které provozovaly povětšinou katolické misionářské kongregace s cílem asimilovat děti původních obyvatel, prošlo v Kanadě v 19. a 20. století na 150 000 nezletilých. Vyšetřovací zpráva kanadských úřadů z roku 2015 označila systém, který vynucoval odloučení dětí od rodičů, za "kulturní genocidu". Děti navíc byly často vystaveny týrání, sexuálnímu zneužívání a hladovění, odhadem 6000 jich zemřelo.

Letos se o zločinech spáchaných v těchto školách a otřesných podmínkách, které tam panovaly, opět začalo mluvit kvůli nálezům hromadných pohřebišť na pozemcích internátů. Na místě bývalé internátní školy v Marievalu v provincii Saskatchewan objevili vyšetřovatelé na 750 neoznačených hrobů. U někdejší církevní školy ve městě Kamloops v Britské Kolumbii se našly ostatky 215 dětí, těm nejmladším byly zhruba tři roky.

"Řada katolických komunit a diecézí se podílela na systému, který vedl k potlačování domorodých jazyků, kultury a spirituality a nedokázal respektovat bohatou historii, tradice a moudrost původních obyvatel. Uznáváme, že někteří členové katolického společenství spáchali těžké přečiny," uvedli biskupové.

Zdroj: ČTK
Další zprávy