Albrightová vydala knihu o svém dětství v Praze

ČTK ČTK
25. 4. 2012 5:45
Bývalá americká ministryně zahraničí popisuje 12 let života v Československu a Británii
Další z hostí, kteří vystoupili: Někdejší šéfka diplomacie za Billa Clintona Madeleine Albrightová.
Další z hostí, kteří vystoupili: Někdejší šéfka diplomacie za Billa Clintona Madeleine Albrightová. | Foto: Reuters

New York - Ve Spojených státech vyšla kniha vzpomínek bývalé americké ministryně zahraničí českého původu Madeleine Albrightové.

Autorka v knize nazvané Prague Winter (Pražská zima) přibližuje prvních 12 let svého života, která strávila v Praze a Londýně. Jedním důležitých z impulzů pro napsání vzpomínek a detailní prozkoumání jejího dětství pro ni bylo zkušenost s tím, že před lety zjistila, že o svých kořenech neví všechno.

Albrightová až v okamžiku nástupu do administrativy tehdejšího prezidenta Billa Clintona (hlavou státu 1993-2001) v 59 letech zjistila, že má židovské předky. "Myslela jsem si, že o sobě vím všechno. Ale očividně to nebyla pravda," řekla internetovému deníku Politico.

Díky článku v deníku The Washington Post tehdy také zjistila, že tři z jejích prarodičů a mnoho dalších členů rodiny zavraždili nacisté během holokaustu. Albrightová poté dvakrát cestovala do České republiky, aby si informace potvrdila. "Byl jsem šokovaná a také jsem se cítila trochu trapně, že jsem neznala historii své rodiny lépe," uvedla.

Bývalá americká ministryně se narodila v Praze v roce 1937 v rodině diplomata Josefa Korbela. Po vyhlášení protektorátu v roce 1939 její rodina uprchla do Británie.

"Nikdy nesmíme změnit své odhodlání bojovat společně, bránit svobodu a hledat pravdu. Vytrvat v našem společném úsilí vedoucím k budování lepšího a svobodnějšího života v našich vlastních zemích," uvedla během slavnosti někdejší ministryně zahraničí USA Madeleine Albrightová.
"Nikdy nesmíme změnit své odhodlání bojovat společně, bránit svobodu a hledat pravdu. Vytrvat v našem společném úsilí vedoucím k budování lepšího a svobodnějšího života v našich vlastních zemích," uvedla během slavnosti někdejší ministryně zahraničí USA Madeleine Albrightová. | Foto: Reuters

Po válce bydlela rodina krátce v Praze, než otec začal pracovat na velvyslanectví v Bělehradě. Po komunistickém převratu v únoru 1948 byl Korbel v Československu jako nepřítel státu odsouzen k smrti a rodina požádala o politický azyl v USA.

Ve své nové knize Albrightová čtenáře zavede z Pražského hradu do bombového úkrytu v Londýně, ale i do terezínského ghetta či nejvyšších kruhů evropských a amerických vlád. Politička se v ní mimo jiné desítky let po válce zamýšlí nad židovským dědictvím své rodiny či spletitou historií své vlasti, ale i morálními volbami, s nimiž se potýkali její rodiče a jejich generace.

S knihou se před smrtí stačil seznámit Václav Havel.

"Jde o pozoruhodný příběh dobrodružství a vášně, tragédie a odvahy odehrávající se na pozadí okupovaného Československa a druhé světové války. Albrightová přináší čerstvé pohledy na události, které utvářely její kariéru, a vyzývá nás k hlubokému přemýšlení o morálních dilematech našich životů," cituje ho nakladatelství Harper Collins, jež knihu vydalo v USA.

 

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Federer rozdrtil Albota, v Basileji je už posedmnácté ve čtvrtfinále

Miláček domácích fanoušků Roger Federer porazil v druhém kole v Basileji 6:0, 6:3 Moldavana Radu Albota a při 19. startu na halovém turnaji v rodném městě si zahraje 17. čtvrtfinále. V dosavadních dvou zápasech prohrál slavný švýcarský tenista jen pět gamů.

Osmatřicetiletý Federer dnes navázal na úvodní výhru nad Němcem Peterem Gojowczykem za 53 minut a s Albotem se zdržel jen zhruba o deset minut déle. Na kurtu tak grandslamový rekordman nestrávil ještě ani dvě hodiny a upravil svou bilanci v St. Jakobshalle na 73:9.

Federer útočí v Basileji na jubilejní desátý titul, což se mu letos povedlo už na trávě v Halle. Ve čtvrtfinále se může střetnout s krajanem Stanem Wawrinkou, jehož ještě ve 2. kole čeká Američan Frances Tiafoe.

Zdroj: ČTK
Další zprávy