Al-Káida zchudla. Vybírá výpalné od pašeráků kokainu

Radim Klekner Radim Klekner
22. 3. 2010 7:20
Islamisté napojení na síť Usámy bin Ládina hledají nové cesty, jak financovat svou činnost
Al-Káida začala kontrolovat cesty, po nichž pašeráci dopravují drogy přes pouštní oblasti
Al-Káida začala kontrolovat cesty, po nichž pašeráci dopravují drogy přes pouštní oblasti | Foto: Finbarr O´Reilly

Timbuktu - V časech, kdy byla na vrcholu svých sil, před útoky proti Světovému obchodnímu středisku v New Yorku a budově Pentagonu ve Washingtonu z 11. září 2001, financovala teroristická síť al-Káida své aktivity mimo jiné z příspěvků bohatých obchodníků ze Saúdské Arábie a dalších blízkovýchodních zemí.

Když Spojené státy označily v roce 2006 islámské charitativní organizace, přes které tyto příspěvky do pokladny al-Káidy plynuly, za sponzory světového terorismu, museli Usámovi muži hledat jiné cesty, jak přijít k penězům.

Milionové sumy obdržely organizace napojené na al-Káidu díky únosům humanitárních pracovníků, novinářů či západních turistů, za něž požadovaly výkupné. To ale zdaleka nestačilo.

V posledních dvou letech začali proto kaidisté "boj se Satanem" platit z výpalného, jež získávají od pašeráků kokainu v zemích jako je Mali, Mauretánie a Guinea-Bissau.

Skupiny napojené na teroristickou síť Usámy bin Ládina hledají nové způsoby financování své činnosti
Skupiny napojené na teroristickou síť Usámy bin Ládina hledají nové způsoby financování své činnosti | Foto: Reuters

2000 USD za kilogram

Kokain se na africkou půdu dostává z Jižní Ameriky leteckou cestou. Pašeráci spolupracující s marxistickými partyzány z Revolučních ozbrojených síl Kolumbie (FARC) je přes moře dopravují na palubách vysloužilých letounů.

Mohou si je dovolit. Obchod s drogami vynáší stamilionové zisky.

"V oblasti Sahelu (jižní část Sahary, pozn. red.) získávají teroristé své zdroje z obchodu s kokainem, díky kterému nakupují zbraně a platí své bojovníky," vysvětlil v rozhovoru s deníkem Le Figaro ředitel Úřadu OSN pro drogy a kriminalitu Antonio Maria Costa.

Podle informací úřadu kontrolují průjezd většiny vozidel naložených drogami a putujících pouštními oblastmi na sever směrem ke Středozemnímu moři. Za každý kilogram kokainu požadují "celní poplatek" ve výši dvou tisíc dolarů.

Do Evropy se touto cestou dostane každoročně až sto tun kokainu.

Některé drogy nejsou harám

V prosinci zatkli agenti amerického Úřadu pro potlačování drog (DEA) v západoafrické Ghaně tři muže z Mali a obvinili je z toho, že organizovali přepravu kokainu přes území několika saharských států. Peníze získané z výpalného končily v kapsách al-Káidy islámského Maghrebu (AQIM), teroristické organizace působící na území Alžírska a Mauretánie.

Pro džihádisty jsou drogy "harám", tedy věc neslučitelná s islámským právem. Pro kokain vyráběný kolumbijskými kartely to však zjevně neplatí.

"V Mauretánii prokázalo soudní vyšetřování, že saláfističtí bojovníci jsou zapojeni do místního obchodu s drogami," přiznává šéfredaktor týdeníku Tahalil, Iselmú Úld Mustafá.

Saláfistická skupina pro kázání a boj původně omezovala své aktivity na Alžírsko, kde se vedle války s bezpečnostními silami věnovala také unášení turistů.

Gulfstreamy i boeingy

Letka, kterou mají kolumbijské kartely přepravující kokain do Afriky k dispozici, je pozoruhodná.

Přes Mauretánii putují do Evropy tuny kokainu
Přes Mauretánii putují do Evropy tuny kokainu | Foto: Aktuálně.cz

Podle informací DEA k ní patří nejenom některé starší typy dvoumotorových turbovrtulových strojů, nýbrž také Boeingy 727 a dokonce i moderní tryskové letouny Gulfstream II.

Letadla řízená pašeráky přistávají na málo kontrolovaných letištích na západě kontinentu. Často přímo před očima místních úřadů, podplacených překupníky.

Koncem loňského roku přistál jeden z obstarožních boeingů nouzově na improvizovaném letišti v provincii Gao na jihovýchodě Mali. Pašeráci z něj vytahali několik tun kokainu a pak stroj zapálili.

Jiný letoun použil o rok dříve k přistání neosvětlenou ranvej Mezinárodního letiště v Lungi v Sierře Leone.

Gulfstream naložený více než dvěma tunami kokainu zadržela venezuelská policie na letišti ostrova Margarita s běžícími motory jen několik minut poté, co kapitán nechal zničehonic změnit kurz na Sierru Leone.

V Guinee-Bissau zabránili v červenci 2008 pracovníkům odboru pro boj s drogami zmocnit se letounu naloženého kokainem za přibližně 50 milionů dolarů pučističtí vojáci.

"Al-Káida je na tom co do financí nejhůře za posledních několik let," zdůraznil na nedávném brífinku ve Washingtonu náměstek amerického ministra financí David Cohen, pověřený otázkami financování teroristických aktivit. Proto se nyní obrátila na pašeráky kokainu.

 

Právě se děje

Další zprávy