Al-Káida: Výbuch byl pomstou Dánům za karikatury

mih
5. 6. 2008 11:18
Organizace prý stojí za výbuchem před vyslanectvím
Proti karikaturám se před třemi lety zdvihla vlna protestů. Záběr je z demonstarce v Indonésii.
Proti karikaturám se před třemi lety zdvihla vlna protestů. Záběr je z demonstarce v Indonésii. | Foto: Reuters

Islámábád - K odpovědnosti za pondělní výbuch před dánským velvyslanectvím v pákistánském Islámábádu se přihlásila teroristická organizace Al-Káida.

Prohlášení organizace, pod kterým je podepsán vůdce afghánské Al-Káidy Mustafa Abú Jazíd, bylo zveřejněno na internetových stránkách islámských radikálů. Jeho autenticita zatím nebyla potvrzena, píše na svých internetových stránkách britská BBC

Al-Káida nicméně před několika týdny kvůli karikaturám Dánsku pohrozila útoky.

Po výbuchu nálože v automobilu v metropoli Islámábádu zahynulo šest lidí a dalších třicet bylo zraněno - všichni pákistánské národnosti.

Čtěte podrobnosti: Před dánskou ambasádou výbuch zabil šest lidí

Ve svém prohlášení zveřejněném na internetu Al-Káida uvedla, že útok je odplatou za opětovné zveřejnění karikatur proroka Mohameda v dánském tisku. Útok byl podle teroristů pomstou a "varováním bezvěrnému národu".

Čtěte také: Dánské deníky znovu otiskly Mohamedovu karikaturu

Pokud se Dánsko za zveřejnění karikatur znovu neomluví, budou následovat další útoky, píše se v prohlášení.

Výbuch vytvořil asi metrový kráter a poničil zeď areálu velvyslanectví.
Výbuch vytvořil asi metrový kráter a poničil zeď areálu velvyslanectví. | Foto: Reuters

Pákistánským vyšetřovatelům se zatím nepodařilo odhalit pachatele útoku. Do Pákistánu už dorazili i dánští specialisté, kteří budou také případ prošetřovat. Podle dánských představitelů byl útok "dlouho a důkladně plánován".

Karikatury proroka Mohameda byly v dánských novinách poprvé zveřejněny v roce 2005 a vyvolaly demonstrace v muslimském světě. Během následných nepokojů zemřelo několik desítek lidí.

 

Právě se děje

před 15 minutami

Produkce medu loni klesla o 40 procent, vyrobilo se ho nejméně od roku 1993

Produkce medu loni klesla o 40 procent na 4997 tun, uvedl Český statistický úřad (ČSÚ). To je nejméně od vzniku Česka v roce 1993. Podle Českého svazu včelařů může jít o nejhorší rok za půl století.

Zdroj: ČTK
před 33 minutami

Soud v Senegalu obvinil opozičního politika ze znásilnění. Zemi zaplavily protesty

Senegalský soud v pondělí obvinil opozičního politika Ousmana Sonka ze znásilnění a na kauci ho propustil. Oznámila to agentura Reuters, podle níž by mohlo Sonkovo propuštění pomoci uvolnit napětí, které v zemi panuje od minulého týdne.

Sonkovi příznivci považují obvinění za vyřizování politických účtů. Několik dní proti Sonkově uvěznění protestovali a v pondělí měl začít další třídenní protest. Senegal byl dosud považován za stabilní zemi v jinak neklidné oblasti. Současné nepokoje jsou největší za mnoho let.

Sonko vznesená obvinění odmítl a řekl, že jsou motivovaná politicky. Jeho případ obrací pozornost na prezidenta Mackyho Salla. Podle opozice se bezdůvodně zaměřuje na politické soupeře. Panuje podezření, že bude chtít své působení ve funkci prodloužit nad ústavně povolený dvojí mandát.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Basketbalistky čeká na ME Francie, Rusko a Chorvatsko

České basketbalistky se na červnovém mistrovství Evropy utkají v základní skupině D ve Štrasburku s domácí Francií, Ruskem a Chorvatskem. Rozhodl o tom dnešní los ve Valencii, kde turnaj vyvrcholí. V případě úspěchu se tam svěřenkyně trenéra Štefana Svitka budou stěhovat na semifinále či zápasy o konečné umístění.

před 1 hodinou

Praha poskytne šest bytů Bělorusům pronásledovaným režimem

Pražský magistrát poskytne šest bytů běloruským občanům, kteří se stali obětí represí režimu prezidenta Alexandra Lukašenka. Čtyři byty jsou určeny pro rodiny a dva byty pro jednotlivce. Nájemné bude 180 korun za metr čtvereční měsíčně. Vyplývá to z dokumentu, který v pondělí schválili pražští radní. Praha v minulosti podpořila opozici v Bělorusku například vyvěšením vlajky na magistrátu a nasvícením Petřínské rozhledny. O byty město požádal odbor azylové a migrační politiky ministerstva vnitra.

"Stojím za svobodným Běloruskem a demokratickými hodnotami a odsuzuji násilí proti tamním obyvatelům. Teď se navíc ze symbolické roviny posouváme ke konkrétním krokům," uvedl primátor Zdeněk Hřib (Piráti).

Ve většině případů se podle dokumentu jedná o rodiny v mladším produktivním věku. Stát běloruským občanům nabídne podporu sociálních pracovníků, tlumočníka nebo pomůže se zaplacením prvních nájmů a základním vybavením bytů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy