Al-Káida má nového vůdce, je jím Ajmán Zavahrí

Zahraničí Reuters ČTK Zahraničí, Reuters, ČTK
16. 6. 2011 20:47
V čele teroristické sítě Al-Káida stanul podle očekávání Egypťan Zavahrí
Ajmán Zaváhrí (na nedatovaném snímku) se stal vůdcem Al-Káidy.
Ajmán Zaváhrí (na nedatovaném snímku) se stal vůdcem Al-Káidy. | Foto: Reuters

Káhira, Dubaj - Novým šéfem teroristické sítě Al-Káida se podle agentury AP stal Egypťan Ajmán Zavahrí.

V jejím čele nahradí Usámu bin Ládina, jehož Američané zabili 2. května v pákistánském Abbottábádu.

Doposud dočasně vedl Al-Káidu Sajf Ádil, který je také Egypťan.

Zavahrí byl druhým nejvyšším mužem Al-Káidy, pravou rukou bin Ládina a jeho nejpravděpodobnějším nástupcem.

V červnu vyhlásil ve svém zřejmě prvním veřejném prohlášení od bin Ládinovy smrti, že bude pokračovat v tažení Al-Káidy proti Spojeným státům a jejich spojencům.

Zavahrímu se připisují atentáty na americká velvyslanectví v Tanzanii a Keni v roce 1998 a výcvik teroristů v Afghánistánu a Somálsku.

Jeho jmenování bylo podle některých jenom testem toho, zda je pro členy Al-Káidy přijatelné, aby skupinu vedl někdo, kdo nepochází na rozdíl od bin Ládina z kolébky islámu - z Arabského poloostrova.

Vystudovaný lékař Zavahrí je nyní nejhledanějším mužem planety, na jeho dopadení je vypsána odměna 25 milionů dolarů. Byl také údajně hlavním strůjcem a organizátorem útoků z 11. září 2001 v USA. 

Podle všeho se nyní skrývá někde na afghánsko-pákistánském pomezí.

Bílý dům v reakci prohlásil, že v žádném případě nejde o překvapivý krok. Mluvčí amerického prezidenta Jay Carney zároveň řekl, že to nemění nic na tom, že ideologie Al-Káidy "zkrachovala". Podobně se vyjádřilo také americké ministerstvo zahraničí, podle něhož je téměř jedno, kdo je novým vůdcem teroristické sítě.

 

Právě se děje

před 37 minutami

Tesla podle Muska postaví novou továrnu blízko Berlína

Americký výrobce elektromobilů Tesla hodlá postavit novou továrnu v blízkosti Berlína. Oznámil to podle agentur DPA a Reuters generální ředitel podniku Elon Musk.

Tesla již dříve uvedla, že brzy sdělí umístění svého evropského závodu s označením Gigafactory 4, který by měl zahájit výrobu v roce 2021. Musk dnes při předávání ocenění "Zlatý volant" v Berlíně prohlásil, že závod bude stát blízko berlínského letiště.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Weby britských politických stran se staly terčem kybernetických útoků

Digitální platformy dvou největších britských politických stran se staly terčem kybernetických útoků. Na labouristy hackeři zaútočili už v pondělí, dnes se obětí hackerského útoku stala největší opoziční strana znovu a kromě ní kyberútok postihl i vládní konzervativce, informovala agentura Reuters. Labouristé dnes pondělní útok popsali jako sofistikovaný a rozsáhlý, ale nakonec neúspěšný. Informace britských médií ovšem nasvědčují tomu, že incident nebyl co do rozsahu a použité metody nijak výjimečný.

Zdroj: ČTK
Další zprávy