Al-Káida má nového vůdce, je jím Ajmán Zavahrí

Zahraničí Reuters ČTK Zahraničí, Reuters, ČTK
16. 6. 2011 20:47
V čele teroristické sítě Al-Káida stanul podle očekávání Egypťan Zavahrí
Ajmán Zaváhrí (na nedatovaném snímku) se stal vůdcem Al-Káidy.
Ajmán Zaváhrí (na nedatovaném snímku) se stal vůdcem Al-Káidy. | Foto: Reuters

Káhira, Dubaj - Novým šéfem teroristické sítě Al-Káida se podle agentury AP stal Egypťan Ajmán Zavahrí.

V jejím čele nahradí Usámu bin Ládina, jehož Američané zabili 2. května v pákistánském Abbottábádu.

Doposud dočasně vedl Al-Káidu Sajf Ádil, který je také Egypťan.

Zavahrí byl druhým nejvyšším mužem Al-Káidy, pravou rukou bin Ládina a jeho nejpravděpodobnějším nástupcem.

V červnu vyhlásil ve svém zřejmě prvním veřejném prohlášení od bin Ládinovy smrti, že bude pokračovat v tažení Al-Káidy proti Spojeným státům a jejich spojencům.

Zavahrímu se připisují atentáty na americká velvyslanectví v Tanzanii a Keni v roce 1998 a výcvik teroristů v Afghánistánu a Somálsku.

Jeho jmenování bylo podle některých jenom testem toho, zda je pro členy Al-Káidy přijatelné, aby skupinu vedl někdo, kdo nepochází na rozdíl od bin Ládina z kolébky islámu - z Arabského poloostrova.

Vystudovaný lékař Zavahrí je nyní nejhledanějším mužem planety, na jeho dopadení je vypsána odměna 25 milionů dolarů. Byl také údajně hlavním strůjcem a organizátorem útoků z 11. září 2001 v USA. 

Podle všeho se nyní skrývá někde na afghánsko-pákistánském pomezí.

Bílý dům v reakci prohlásil, že v žádném případě nejde o překvapivý krok. Mluvčí amerického prezidenta Jay Carney zároveň řekl, že to nemění nic na tom, že ideologie Al-Káidy "zkrachovala". Podobně se vyjádřilo také americké ministerstvo zahraničí, podle něhož je téměř jedno, kdo je novým vůdcem teroristické sítě.

 

Právě se děje

před 26 minutami

Purdue Pharma zaplatí kvůli opiátové krizi v USA 8 miliard dolarů

Americká farmaceutická společnost Purdue Pharma, výrobce návykového analgetika OxyContin, ve středu přiznala u federálního soudu vinu ve třech obviněních souvisejících s opiátovou krizí. Podnik zaplatí přes osm miliard dolarů (183,4 miliardy Kč) a musí ukončit činnost. Urovnání sporu je dosud největším úspěchem federální vlády dovést farmaceutickou společnost k odpovědnosti za závislost na opiátech, která prostupuje americkou společností. Kvůli předávkování opiáty ve Spojených státech od roku 2000 zemřelo přes 470 000 lidí.

Zdroj: ČTK
před 55 minutami

Görgesová končí s tenisem

Německá tenistka Julia Görgesová se rozhodla ukončit v jednatřiceti letech kariéru. Semifinalistka Wimbledonu z roku 2018, jež letos naposledy hrála na Roland Garros, to oznámila na sociálních sítích.

"Vždycky jsem věděla, že to poznám, až přijde ten pravý čas se s tebou rozloučit - a ta chvíle je tady," napsala ve vzkazu, který adresovala tenisu. "Moc děkuju za všechno, cos mi dal, navždycky budeš v mém srdci," vyznala se.

Görgesová během kariéry získala na okruhu WTA sedm turnajových titulů, nejcennější slavila v roce 2011 ve Stuttgartu. Z trofeje se naposledy radovala vloni v Aucklandu. Ve světovém žebříčku bylo jejím maximem deváté místo.

Další zprávy