Al-Káida je zpět, po USA chystala pumový úder v Norsku

Radim Klekner Radim Klekner
8. 7. 2010 16:51
Spiknutí může souviset s norskou účastí na misi NATO v Afghánistánu
Šéf al-Káidy Usáma bin Ládin pravidelně vyhrožuje, že si to vypořádá jak s USA tak i jejich spojenci
Šéf al-Káidy Usáma bin Ládin pravidelně vyhrožuje, že si to vypořádá jak s USA tak i jejich spojenci | Foto: Reuters

Oslo - Norská policie oznámila, že zatkla tři muže podezřelé z příslušnosti k celosvětové teroristické síti al-Káida, kteří údajně připravovali pumový útok.

Už ve středu přitom obvinili američtí vyšetřovatelé pětici mužů, podle všeho náležících rovněž k al-Káidě, kteří plánovali bombové útoky v newyorském metru. Policie přišla na jejich stopu loni v září.

Kvůli Afghánistánu?

Policie je tajně sledovala nejméně jeden rok. Není ovšem zřejmé, zda si trojice již vybrala nějaký konkrétní cíl.

Zvýšená aktivita al-Káidy na severu Evropy může souviset s norskou účastí na mezinárodních jednotkách NATO v Afghánistánu.

"Norsko dnes zatklo tři osoby, které plánovaly teroristický útok," citovala agentura Reuters policejní mluvčí Janne Kristiansenovou. "Domníváme se, že skupina má kontakt na osoby v zahraničí napojené na al-Káidu, stejně jako na lidi, proti nimž je vedeno vyšetřování v jiných zemích, mimo jiné ve Spojených státech a Velké Británii."

Akce nejvyššího vedení

Jeden z mužů zatčených v souvislosti s útokem plánovaným v newyorském metru se již americké policii přiznal. Jeho jméno úřady uvádějí jako Nadžibuláh Zází.

Podle amerického ministerstva spravedlnosti byla akce připravena nejvyšším vedením al-Káidy v Pákistánu.

Mezi pěticí obviněnou kvůli přípravě útoku v New Yorku je i čtyřiadvacetiletý Pákistánec Abíd Násir, zatčený ve středu v Británii. Spojené státy nyní usilují o jeho vydání.

Násir byl údajně vůdčí postavou teroristické buňky, která v dubnu 2009 připravovala atentáty v centru Manchesteru. Útokům se britské policii podařilo předejít.

Snímky vůdců al-Káidy, jak je v roce 2008 zveřejnila CIA
Snímky vůdců al-Káidy, jak je v roce 2008 zveřejnila CIA | Foto: Washington Post

Podle Kristiansenové je prvním z mužů zatčených ve čtvrtek devětatřicetiletý muž ujgurského původu, druhým jedenatřicetiletý Uzbek a třetím sedmatřicetiletý Iráčan. První má norský pas, druhý povolení k trvalému pobytu. Jeden z trojice byl zatčen na území Spolkové republiky ve spolupráci s německou policií, zbývající dva v Oslu.

Policejní mluvčí zdůraznila, že navzdory zatčením zůstává hrozba teroristického útoku v Norsku nízká. Neupřesnila rovněž, ve které zemi byl útok plánován.

Soud u Londýna

Ve Woolwichi, východně od Londýna, byli ve čtvrtek na druhé straně shledáni vinnými tři muži napojení na al-Káidu, kteří před rokem 2007 připravovali pumové útoky v letadlech směřujících do USA a Kanady.

Skupina chtěla na palubách vybraných letounů odpálit trhaviny v tekutém stavu ukryté v lahvích s nealkoholickými nápoji. Chtěli za tímto účelem použít diperoxid acetonu, explozivní krystalickou látku rozpustnou ve vodě.

Rozsudek nad Ibrahímem Savantem, Arafátem Vahídem Chánem a Vahídem Zamán bude vyřčen v pátek. Abdulla Ahmed Alí, vůdce buňky chystající sebevražedné útoky proti celkem sedmi letadlům, byl již v září odsouzen na doživotí. Trojici hrozí stejný trest. 

Dále sledujeme

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy