Al-Káida chce atentátníkům všívat bomby do těla

Petr Jemelka Petr Jemelka
8. 7. 2011 6:30
Vyrobit "chodící bomby" se podle Spojených států snaží jemenská větev Al-Káidy
Nemá někdo z cestujících v břiše bombu? Letiště si na to musejí dát pozor.
Nemá někdo z cestujících v břiše bombu? Letiště si na to musejí dát pozor. | Foto: Reuters

Washington - Jemenská větev Al-Káidy chystá novou metodu sebevražedných útoků. Atentátníkům chce implantovat výbušniny přímo do těla. Tak, aby mohli projít letištní kontrolou. 

Způsob výroby "chodících bomb" sice jemenští teroristé podle všeho teprve připravují, už teď je ale třeba se na zákeřnější útoky připravit, varovalo americké ministerstvo pro vnitřní bezpečnost.

Nápad sice není úplně nový, Jemenci se ale jako první rozhodli, že ho zkusí zrealizovat.

"Nejde jen o teorii, oni už na tom skutečně pracují," stojí v ministerském prohlášení. 

Podle odborníků je úmysl teroristů uskutečnitelný. Do břicha, prsou nebo hýždí by byl pravděpodobně všit plastový váček s trhavinou.

Explozi by pak vyvolalo vstříknutí reaktivní chemikálie. Pronést na palubu injekci není problém. Mohou si je sebou brát diabetici i jinak nemocní pacienti.

Americká a mezinárodní letiště, kam létají americké aerolinky, už proto americký Úřad pro bezpečnost dopravy vyzval, aby přijala dodatečná bezpečnostní opatření.

"Cestující letící do Spojených států mohou být podrobeni dodatečným kontrolám, včetně důkladnější prověrky bezpečnostními pracovníky," potvrdil bez dalších podrobností deníku The Wall Street Journal mluvčí úřadu Nick Kimball.

Pozor na Jemen, platí v USA

Jemenem v poslední době zmítají nepokoje a oslabení režimu Alího Abdalláha Sáliha vede k posilování pozic Al-Káidy. Už teď je tato země jednou z největších bašt teroristů na světě. 

Před úmyslem radikálů vkládat bomby přímo do těla atentátníků už loni varovala britská tajná služba MI5. Zachytila tehdy internetovou komunikaci militantních islamistů, kteří diskutovali o zmařeném útoku v letadle do Detroitu.

K neúspěšnému atentátu došlo na Boží hod v roce 2009. Jemenský terorista se pokusil odpálit v letadle do Detroitu.

Smrti 289 lidí na palubě zabránila šťastná náhoda a duchapřítomnost několika pasažérů. Bomba ihned nevybuchla, jen začala hořet. Cestující útočníka pohotově zpacifikovali a hořící výbušninu uhasili.

Situace v Jemenu nahrává teroristům. USA proto dění v zemi bedlivě sledují.
Situace v Jemenu nahrává teroristům. USA proto dění v zemi bedlivě sledují. | Foto: Aktuálně.cz

Později vyšlo najevo, že okamžité explozi zabránil teroristův pot. Trhavina připevněná na jeho těle od něj navlhla.

Od té doby se teroristé snaží najít způsob, jak takovým defektům napříště zabránit.

"Teroristé se pokoušejí najít nové cesty, jak na nás zaútočit. To je naprosto jasné. Naše bezpečnostní opatření jsou proto velice rozmanitá a přizpůsobujeme je aktuálním hrozbám," řekl mluvčí Bílého domu Jay Carney.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Útok ozbrojenců na tržišti v severní Nigérii si vyžádal nejméně 43 mrtvých

Neznámí ozbrojenci v severonigerijském státě Sokoto zabili nejméně 43 lidí. Podle agentury Reuters to dnes oznámila kancelář místního guvernéra. Dřívější informace hovořily o 30 mrtvých. Střelba začala na tržišti ve městě Goronyo v neděli večer a pokračovala do dnešního rána, uvedl v prohlášení guvernér Aminu Waziri Tambuwal.

Místní obyvatel a obchodník Iliyasu Abba agentuře Reuters sdělil, že v márnici ve všeobecné nemocnici v Goronyu je 60 těl. Dalším lidem se podle zdroje podařilo před střelci uprchnout, ale utrpěli zranění. "Ozbrojenci vtrhli na trh, jelikož tam bylo mnoho zákazníků a obchodníků," řekl. Útočníci podle něj nejprve trh obklíčili a pak začali střílet do všech směrů. Ozbrojenci podle Abby také nejprve přemohli policii, která se proti nim pokusila zakročit. Mluvčí policie na žádost o komentář nereagoval.

Místní guvernér v prohlášení požádal, aby byly do oblasti vyslány armádní posily.

Zdroj: ČTK
Další zprávy