Al Gore to v Kodani přehnal s rychlostí tání ledovců

hp
15. 12. 2009 14:55
Doktor Maslowski, který měl čísla Goreovi sdělit, se brání
Al Gore.
Al Gore. | Foto: Reuters

Kodaň - Bývalý americký viceprezident a jedna z hlavních osob zeleného hnutí Al Gore včera na zasedání kodaňského summitu šokoval přítomné tvrzením, že by veškerý led na severním pólu mohl roztát už do pěti let.

Al Gore, který je jednou z osob figurující v oscarovém dokumentu Nepohodlná pravda o klimatu země, se ve svém tvrzení opírá o poslední studii klimatologa doktora Wieslava Maslowského, která ale, jak se zdá, neexistuje.

"Tato čísla jsou nová. Jedna z verzí doktora Wieslava Maslowského tvrdí, že existuje pětasedmdesátiprocentní šance, že veškerý ledový pokryv severního pólu by díky letním obdobím mohl kompletně odtát už do pěti až sedmi let," prohlásil Al Gore na kodaňské konferenci.

Maslowski se ale brání, že by někdy něco takového řekl nebo zveřejnil ve své studii. "Není mi jasné, jak k tomuto číslu došel. Nikdy bych se nepokoušel odhadovat pravděpodobnost něčeho takového s takovou přesností, jak uvedl," řekl pro Times Online doktor Maslowski.

Klimatologům se přehánění nelíbí 

Ve své poslední studii doktor Maslowski sice tvrdí, že by osmdesát procent ledu v moři mělo vymizet do šesti let, počítá ovšem s tím, že i po roce 2020 v moři nějaký led zůstane.

Goreův proslov zkritizovali také členové klimatologické vědecké komunity. "Je to takové přehánění, které otvírá skeptikům prostor pro kritizování vědy. Opravdu není třeba přehánět o změnách v Arktidě," cituje odborníka na oceanografii a univerzitního profesora Jima Overlanda Times Online.

Jiní odborníci říkají, že i kdyby Gore citoval vědce správně, byl by doktor Maslowski ve své studii o předpokladu rychlosti tání ledovců na extrémním konci časové škály. Mnoho klimatologů totiž souhlasí s časovou škálou dvaceti až třiceti let, která je podle nich pro vymizení ledovců v oceánu přeci jen pravděpodobnější.

Goreův úřad ovšem později připustil, že údaj zmíněných pětasedmdesáti procent použil Maslowski kdysi před sedmi lety v rozhovoru s Gorem.

Foto: Reuters

Manipulovali vědci s daty o oteplování?

Nepříjemné Goreovo pochybení vrhlo na konferenci o klimetu po nedávné diskuzi o emailech z Univerzity ve východoanglické klimatologické výzkumné jednotce, do jejichž počítačů se kdosi naboural, další špatný stín.

Objevené emaily v univerzitních počítačích odhalily podezření, že vědci v minulosti manipulovali s daty ve snaze zesílit své argumenty, že lidská činnost způsobuje globální oteplování. 

Nejen Gore, ale i další politici pokládají kodaňskou konferenci za hluboké zklamání. Světoví lídři, kteří předpokládali, že uzavřou historickou dohodu, musí čelit ponižující vyhlídce na páteční podepsání jen jistých částí dohody. 

Pět hodin jednacího času ztratily státy včera na konferenci tím, že zástupci rozvojových zemí odcházeli pryč v protestu, že nedošlo k žádnému pokroku ohledně jejich požadavků o zákonem zákotveném cíli snížení emisí pro bohaté státy.

Tato jejich akce jen podtrhla nedůvěru panující mezi bohatými a chudými státy světa ohledně navrhovaného právního rámce klimatické dohody.

 

Právě se děje

před 11 minutami

Moderní pětiboj by mohl na OH v Paříži trvat jen 90 minut

Na olympijských hrách v Paříži v roce 2024 by mohla soutěž v moderním pětiboji trvat pouhých 90 minut. Výkonná rada mezinárodní unie UIPM schválila návrh nového formátu tradičního olympijského sportu, jenž by měl být dynamičtější a atraktivnější pro fanoušky i televizní přenosy. V současnosti trvá závod prakticky celý den a bojuje o udržení v programu her.

Nový formát počítá s vylučovacím systémem, který pomůže výrazně zkrátit dobu soutěže. Dvacet minut je vyhrazeno na parkur, 15 minut na šerm, 10 minut na plavání a 15 na závěrečnou kombinaci přespolního běhu se střelbou. Mezi disciplínami mají být desetiminutové přestávky.

Moderní pětibojaři nový systém předloží Mezinárodnímu olympijskému výboru. Jeho výkonná rada bude 7. prosince rozhodovat o soutěžním programu OH 2024, v němž se chce moderní pětiboj udržet. UIPM také chce vedle závodů mužů a žen zařadit do programu třetí medailovou disciplínu, smíšenou štafetu.

Moderní pětiboj je jediným sportem, jenž byl vytvořen přímo pro olympijské hry. Jeho velkým propagátorem byl zakladatel moderního olympijského hnutí Pierre de Coubertin a poprvé se v něm bojovalo o cenné kovy v roce 1912 ve Stockholmu.

"Moderní pětiboj byl původně pětidenní soutěží. V Atlantě 1996 byl zhuštěn do jednoho dne a v Londýně 2012 jsme zkombinovali laserovou střelbu s během, abychom připravili ještě dramatičtější vyvrcholení. V Tokiu v roce 2021 budeme mít všech pět disciplín na jednom stadionu a nyní po dvou letech detailního zkoumání a diskuzí představujeme něco mimořádného: moderní pětiboj trvající 90 minut," uvedl prezident UIPM Klaus Schormann.

Testovací soutěže v novém formátu se konaly v září v Budapešti a Káhiře a podle federace měly u sportovců pozitivní ohlas.

Zdroj: ČTK
Další zprávy