Al Gore to v Kodani přehnal s rychlostí tání ledovců

hp
15. 12. 2009 14:55
Doktor Maslowski, který měl čísla Goreovi sdělit, se brání
Al Gore.
Al Gore. | Foto: Reuters

Kodaň - Bývalý americký viceprezident a jedna z hlavních osob zeleného hnutí Al Gore včera na zasedání kodaňského summitu šokoval přítomné tvrzením, že by veškerý led na severním pólu mohl roztát už do pěti let.

Al Gore, který je jednou z osob figurující v oscarovém dokumentu Nepohodlná pravda o klimatu země, se ve svém tvrzení opírá o poslední studii klimatologa doktora Wieslava Maslowského, která ale, jak se zdá, neexistuje.

"Tato čísla jsou nová. Jedna z verzí doktora Wieslava Maslowského tvrdí, že existuje pětasedmdesátiprocentní šance, že veškerý ledový pokryv severního pólu by díky letním obdobím mohl kompletně odtát už do pěti až sedmi let," prohlásil Al Gore na kodaňské konferenci.

Maslowski se ale brání, že by někdy něco takového řekl nebo zveřejnil ve své studii. "Není mi jasné, jak k tomuto číslu došel. Nikdy bych se nepokoušel odhadovat pravděpodobnost něčeho takového s takovou přesností, jak uvedl," řekl pro Times Online doktor Maslowski.

Klimatologům se přehánění nelíbí 

Ve své poslední studii doktor Maslowski sice tvrdí, že by osmdesát procent ledu v moři mělo vymizet do šesti let, počítá ovšem s tím, že i po roce 2020 v moři nějaký led zůstane.

Goreův proslov zkritizovali také členové klimatologické vědecké komunity. "Je to takové přehánění, které otvírá skeptikům prostor pro kritizování vědy. Opravdu není třeba přehánět o změnách v Arktidě," cituje odborníka na oceanografii a univerzitního profesora Jima Overlanda Times Online.

Jiní odborníci říkají, že i kdyby Gore citoval vědce správně, byl by doktor Maslowski ve své studii o předpokladu rychlosti tání ledovců na extrémním konci časové škály. Mnoho klimatologů totiž souhlasí s časovou škálou dvaceti až třiceti let, která je podle nich pro vymizení ledovců v oceánu přeci jen pravděpodobnější.

Goreův úřad ovšem později připustil, že údaj zmíněných pětasedmdesáti procent použil Maslowski kdysi před sedmi lety v rozhovoru s Gorem.

Foto: Reuters

Manipulovali vědci s daty o oteplování?

Nepříjemné Goreovo pochybení vrhlo na konferenci o klimetu po nedávné diskuzi o emailech z Univerzity ve východoanglické klimatologické výzkumné jednotce, do jejichž počítačů se kdosi naboural, další špatný stín.

Objevené emaily v univerzitních počítačích odhalily podezření, že vědci v minulosti manipulovali s daty ve snaze zesílit své argumenty, že lidská činnost způsobuje globální oteplování. 

Nejen Gore, ale i další politici pokládají kodaňskou konferenci za hluboké zklamání. Světoví lídři, kteří předpokládali, že uzavřou historickou dohodu, musí čelit ponižující vyhlídce na páteční podepsání jen jistých částí dohody. 

Pět hodin jednacího času ztratily státy včera na konferenci tím, že zástupci rozvojových zemí odcházeli pryč v protestu, že nedošlo k žádnému pokroku ohledně jejich požadavků o zákonem zákotveném cíli snížení emisí pro bohaté státy.

Tato jejich akce jen podtrhla nedůvěru panující mezi bohatými a chudými státy světa ohledně navrhovaného právního rámce klimatické dohody.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 13 minutami

Bývalý protikorupční policista dostal pokutu za podvod, zaplatí 1,5 milionu

Bývalému protikorupčnímu policistovi Jindřichu Látovi obžalovanému z podvodu uložil Okresní soud pro Prahu - západ peněžitý trest 1,5 milionu korun. Peněžité tresty uložil i dalším dvěma obžalovaným, posledního stíhaného Ladislava Tesaříka potrestal dvouletou podmínkou s odkladem na 2,5 roku. Informaci o trestech poskytl mluvčí soudu Dominik Duchoň. Obžalovaní vinu odmítají. Verdikt není pravomocný.

Okresní soud původně Láta obžaloby zprostil, zbylé obžalované potrestal peněžitými tresty. Rozsudek ale zrušil odvolací Krajský soud v Praze. Nové rozhodnutí vynesl prvostupňový soud na počátku března.

Obžaloba tvrdí, že Lát svému známému Tesaříkovi sliboval, že mu za peníze poskytne ochranu v případě, kdy by byl trestně stíhán, nebo že do kauz přímo zasáhne. Celkem za to od Tesaříka podle spisu převzal 520 tisíc korun. Podle obžaloby ale Lát muže uvedl v omyl a žádnou činnost pro něj nevykonával, proto je obžalován z podvodu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Brněnské tunely se budou v dubnu zavírat, silničáři potřebují udělat údržbu

Všechny čtyři brněnské silniční tunely čeká v dubnu krátkodobá uzavírka, aby silničáři mohli provést potřebnou údržbu. Kvůli co nejmenšímu omezení provozu ji Ředitelství silnic a dálnic chystá na noční hodiny, většinou od 21:00 do 5:00. Pouze Královopolský tunel, který jako jediný umožňuje obousměrný provoz v jednom tubusu, bude uzavřený i přes den. Jako první se uzavře v pondělí Pisárecký tunel, napsala v tiskové zprávě mluvčí silničářů Lucie Trubelíková.

V Pisáreckém tunelu se bude pracovat od 3. do 9. dubna, od 10. do 16. dubna budou práce v Husovickém tunelu a 24. až 27. dubna na Hlinkách. V Královopolském tunelu se ze 17. na 18. dubna uzavře galerie Voroněžská a o den později galerie Záhřebská, obě pouze přes noc. Ve středu 19. dubna se od 6:00 do 5:00 dalšího dne uzavře jeden z tubusů a ve čtvrtek 20. dubna na stejnou dobu druhý z tubusů. Od pátku 21. dubna od 21:00 do neděle 23. dubna 21:00 budou uzavřené oba tubusy.

Objížďky silničáři vyznačí, Pisárecký tunel se bude objíždět Rybnickou ulicí, objízdná trasa pro Husovický tunel povede Merhautovou a Provazníkovou ulicí, Královopolský tunel bude možné objet ulicemi Králova Pole a mimoúrovňovou křižovatku Hlinky Veslařskou ulicí a okolo Anthroposu či přes Žlutý kopec.

Zdroj: ČTK
Další zprávy