Al Gore to v Kodani přehnal s rychlostí tání ledovců

hp
15. 12. 2009 14:55
Doktor Maslowski, který měl čísla Goreovi sdělit, se brání
Al Gore.
Al Gore. | Foto: Reuters

Kodaň - Bývalý americký viceprezident a jedna z hlavních osob zeleného hnutí Al Gore včera na zasedání kodaňského summitu šokoval přítomné tvrzením, že by veškerý led na severním pólu mohl roztát už do pěti let.

Al Gore, který je jednou z osob figurující v oscarovém dokumentu Nepohodlná pravda o klimatu země, se ve svém tvrzení opírá o poslední studii klimatologa doktora Wieslava Maslowského, která ale, jak se zdá, neexistuje.

"Tato čísla jsou nová. Jedna z verzí doktora Wieslava Maslowského tvrdí, že existuje pětasedmdesátiprocentní šance, že veškerý ledový pokryv severního pólu by díky letním obdobím mohl kompletně odtát už do pěti až sedmi let," prohlásil Al Gore na kodaňské konferenci.

Maslowski se ale brání, že by někdy něco takového řekl nebo zveřejnil ve své studii. "Není mi jasné, jak k tomuto číslu došel. Nikdy bych se nepokoušel odhadovat pravděpodobnost něčeho takového s takovou přesností, jak uvedl," řekl pro Times Online doktor Maslowski.

Klimatologům se přehánění nelíbí 

Ve své poslední studii doktor Maslowski sice tvrdí, že by osmdesát procent ledu v moři mělo vymizet do šesti let, počítá ovšem s tím, že i po roce 2020 v moři nějaký led zůstane.

Goreův proslov zkritizovali také členové klimatologické vědecké komunity. "Je to takové přehánění, které otvírá skeptikům prostor pro kritizování vědy. Opravdu není třeba přehánět o změnách v Arktidě," cituje odborníka na oceanografii a univerzitního profesora Jima Overlanda Times Online.

Jiní odborníci říkají, že i kdyby Gore citoval vědce správně, byl by doktor Maslowski ve své studii o předpokladu rychlosti tání ledovců na extrémním konci časové škály. Mnoho klimatologů totiž souhlasí s časovou škálou dvaceti až třiceti let, která je podle nich pro vymizení ledovců v oceánu přeci jen pravděpodobnější.

Goreův úřad ovšem později připustil, že údaj zmíněných pětasedmdesáti procent použil Maslowski kdysi před sedmi lety v rozhovoru s Gorem.

Foto: Reuters

Manipulovali vědci s daty o oteplování?

Nepříjemné Goreovo pochybení vrhlo na konferenci o klimetu po nedávné diskuzi o emailech z Univerzity ve východoanglické klimatologické výzkumné jednotce, do jejichž počítačů se kdosi naboural, další špatný stín.

Objevené emaily v univerzitních počítačích odhalily podezření, že vědci v minulosti manipulovali s daty ve snaze zesílit své argumenty, že lidská činnost způsobuje globální oteplování. 

Nejen Gore, ale i další politici pokládají kodaňskou konferenci za hluboké zklamání. Světoví lídři, kteří předpokládali, že uzavřou historickou dohodu, musí čelit ponižující vyhlídce na páteční podepsání jen jistých částí dohody. 

Pět hodin jednacího času ztratily státy včera na konferenci tím, že zástupci rozvojových zemí odcházeli pryč v protestu, že nedošlo k žádnému pokroku ohledně jejich požadavků o zákonem zákotveném cíli snížení emisí pro bohaté státy.

Tato jejich akce jen podtrhla nedůvěru panující mezi bohatými a chudými státy světa ohledně navrhovaného právního rámce klimatické dohody.

 

Právě se děje

před 31 minutami

Požár výrobny paintballových kuliček v Kroměříži způsobil škodu čtyři miliony korun

Škodu bezmála čtyři miliony korun způsobil dnes požár přízemního přístřešku v průmyslovém areálu v Kroměříži, ve kterém se vyrábějí paintballové kuličky a kontejnery s lihem. Okolnosti vzniku požáru nyní zjišťují vyšetřovatelé hasičů a policie, sdělila mluvčí hasičů Lucie Javoříková.

U požáru podle Javoříkové zasahovalo osm jednotek hasičů. "Požár zasáhl objekt, ve kterém se vyrábějí paintballové kuličky i kontejnery s lihem. Další ohledání požářiště se uskuteční v pondělní dopoledne," uvedla Javoříková. Plameny zničily uskladněný materiál a poničily také budovu přístřešku.

před 1 hodinou

V americké Alabamě zahynulo při nehodě deset lidí. Devět z nich byly děti

Při sobotní srážce dvou vozidel v americkém státě Alabama zahynulo deset lidí, z toho devět dětí. Řada dalších osob utrpěla zranění. Nehodu patrně způsobila tropická bouře Claudette, která od soboty bičuje americké pobřeží Mexického zálivu, uvedla dnes agentura AP s odvoláním na místní úřady.  

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na demonstraci Milion chvilek je dva tisíce lidí. Organizátoři vládě vystavili účet

Odpůrci současné vlády Andreje Babiše (ANO) se dnes odpoledne sešli na Václavském náměstí v Praze. Spolek Milion chvilek hned na počátku demonstrace vystavil kabinetu symbolický účet. Na účtenku v nadživotní velikosti sepsal všechny problémy a kauzy Babišovy politiky. Zahájil také kampaň na podporu demokratických koalic ve volbách. Podle odhadu ČTK a policie se protestu v centru Prahy účastní kolem 2000 lidí.

Na demonstraci převládají vlajky Evropské unie. Lidé si stejně jako na předchozí akce spolku donesli transparenty vyzývající ministryni spravedlnosti Marii Benešovou (za ANO) k rezignaci. Objevují se i hesla proti premiéru Babišovi nebo proti spojenectví prezidenta Miloše Zemana s ruskou hlavou státu Vladimírem Putinem.

"Milion chvilek začíná kampaň za demokracii, která potřebuje každého z vás, " prohlásil v úvodu protestu předseda spolku Benjamin Roll. "Zapojit se musíme všichni," dodal. Jedině tak podle něj lze porazit hnutí ANO. "Příští vláda bude mít jediný úkol: napravit chyby vlády současné," dodal.

Zdroj: ČTK
Další zprávy