Aktivisté uspěli, velrybáři jedou domů s nepořízenou

Zahraničí Zahraničí
9. 3. 2012 13:35
Japonci ulovili necelou třetinu velryb
Foto: Reuters

Tokio - Ani letošní velrybářská expedice neskončila pro Japonce úspěchem.

Jejich flotila se z Antarktického oceánu vrací "jen" s 266 plejtváky malými a jedním plejtvákem myšokem, tedy necelou třetinou plánovaného úlovku.

Trojice lodí vyplula z domovského přístavu začátkem prosince a pod vedením 720tunového plavidla Jušin Maru měla v plánu zabít na 900 kytovců.

"Úlovek byl menší kvůli několika faktorům. Mimo jiné kvůli počasí a sabotážím aktivistů," citovala agentura AFP zástupce japonské rybářské federace.

Ostatně kvůli ekologickým aktivistům skončila neúspěchem už loňská expedice, kterou museli velrybáři předčasně ukončit.

Ekologům ze sdružení Sea Shepherd Conservation Society se nelíbí, že ačkoliv je komerční lov velryb už čtvrt století zakázán, Japonsko má výjimku. Ta mu umožňuje každoročně zabít několik stovek velryb pro vědecké účely.

Kritici ale připomínají, že namísto v laboratořích končí kytovci jako delikatesa v japonských restauracích, obchodech i školních jídelnách.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

V 88 letech zemřela filozofka Eva Formánková. Jako jedna z prvních podepsala Chartu 77

Ve věku 88 let zemřela filozofka a redaktorka Eva Formánková. V 60. letech stála u vzniku edice Váhy, která se věnovala nemarxistické filozofii. Jako jedna z prvních podepsala Chartu 77. Formánková zemřela v neděli v Praze, poslední rozloučení se uskuteční v pátek od 14:30 na olšanském hřbitově. ČTK o tom dnes informoval její syn Jaroslav Formánek.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Příští rok bude pro ochranu klimatu rozhodující, prohlásil generální tajemník OSN

Příštích 12 měsíců bude pro světové společenství rozhodující v boji proti klimatické krizi. Prohlásil to ve středu podle agentury DPA generální tajemník OSN António Guterres na madridské konferenci OSN o změnách klimatu (COP25). Je podle něj třeba uskutečnit to, co vědci označují za nezbytné.

"V roce 2020 musíme splnit, co vědci stanovili jako nezbytnost, nebo my a všechny následující generace zaplatíme nesnesitelnou cenu," varoval Guterres. Svět se podle něj bude oteplovat a stávat nebezpečným rychleji, než se kdy pokládalo za možné. Emise oxidu uhličitého budou muset od příštího roku začít klesat, pokud mají zůstat cíle pařížské klimatické dohody na dosah. "Potřebujeme větší ctižádost, více solidarity a více naléhavosti," vyzval Portugalec.

COP25 ve španělské metropoli zasedá od 2. prosince a skončí tento pátek. Tématem je boj s klimatickými změnami a detaily týkající se realizace pařížské klimatické dohody z roku 2015. Ta má za cíl udržet vzestup průměrné globální teploty co nejvíce pod dvěma stupni Celsia, pokud možno na 1,5 stupni v porovnání s teplotou v předindustriálním období. Zachování současných podmínek by ovšem podle vědců mohlo znamenat oteplení do konce tohoto století až o tři stupně Celsia.

Zdroj: ČTK
Další zprávy