Aktivisté převlečení za banány blokovali hranici

Monika Horáková
15. 11. 2010 15:57
Protestovali proti soudnímu procesu s rakouskými ochránci zvířat.
Foto: Rakouská ostuda

Vídeň/Mikulov - Hraniční přechod v Mikulově v pondělí na patnáct minut zablokovalo asi dvacet aktivistů a aktivistek mezinárodní kampaně Rakouská ostuda. V převlečení za banány chtěli poukázat na soudní proces, který od letošního března probíhá se 13 rakouskými ochránci zvířat.

"Průběh soudního procesu připomíná spíše než vyspělý demokratický právní stát banánovou republiku," vysvětlili aktivisté své kostýmy v tiskovém prohlášení.

Problémový paragraf

Třináct ochránců zvířat, kteří pravidelně pořádali demonstrace před vídeňským obchodem s kožešinovým zbožím Bauer, je nyní obžalováno podle paragrafu 278 rakouského trestního zákona. To je paragraf, který dlouhodobě kritizují organizace Amnesty International, Reportéři bez hranic či Greenpeace. Nelíbí se jim ani jeho připravovaná novela.

"Cílem paragrafu je boj proti kriminálním skupinám. Znění paragrafu je však natolik nepřesně formulováno, že ho lze zneužít i proti činnosti neziskových organizací," uvádí se v prohlášení Amnesty International, Reportérů bez hranic a Greenpeace z června letošního roku. Prohlášení podpořil také právník Bernd-Christian Funk.

Reportéři bez hranic navíc varovali, že paragraf 278 může zasahovat do svobodné práce novinářů a novinářek. "Existuje nebezpečí, že investigativní práce může být velmi snadno posouzena jako kriminální čin," uvedla předsedkyně rakouských Reportérů bez hranic Rubina Möhringová.    

"Paragraf 278 rakouského trestního zákona je velmi problematický už ve své aktuální podobě. Připravovaná novela ho má však ještě zpřísnit a tím velmi zkomplikovat situaci jak neziskovým organizacím, tak novinářům," řekl pro Aktuálně.cz organizátor "banánového protestu" Marek Voršilka.

"Novela trestního zákona se měla v rakouské parlamentní komisi pro spravedlnost projednávat příští týden, proto jsme protest připravili tak, abychom na problematický paragraf upozornili ještě před tímto jednáním. Schůze však byla nakonec odložena na neurčito," doplnil Marek Voršilka.    

Proces se 13 ochránci zvířat již odsoudili jak mezinárodní organizace, tak někteří politici. Terčem kritiky je zejména to, že obžaloba využívá jako argumenty pouze výčet aktivit, které jsou pro činnost neziskových organizací zcela běžné.

Foto: Rakouská ostuda

"Je pravdou, že na obchod s kožešinami Bauer bylo uspořádáno několik útoků jako například pomalování výlohy červenou barvou nebo útok páchnoucí kyselinou, nikdo však nemůže dokázat, že za těmito akcemi stála právě souzená skupina. Navíc obžaloba s těmito událostmi také vůbec nepracuje," upozornil Voršilka. 

Dodal také, že činnost, za kterou jsou rakouští ochránci zvířat reálně souzeni, se nedá srovnávat například s aktivitami britských ochránců. 

Britští ochránci dostali šest let za výhružky 

O jednom z posledních britských případů informoval také deník Aktuálně.cz. Pětice aktivistů, která vedla po několik let násilnou kampaň s cílem zastavit pokusy na zvířatech prováděné ve výzkumné laboratoři poblíž jihoanglické Cambridge, byla odsouzena k trestům odnětí svobody mezi patnácti měsíci a šesti lety.

Členové skupiny s názvem Zastavte krutosti na zvířatech v Huntigdonu (SHAC) zasílali pracovníkům čtyř desítek firem spolupracujícím s laboratoří výhružná psaní a balíčky připomínající dopisní bomby. Auta a okolí domů příslušníků managementu těchto firem pomalovávali hanlivými nápisy a řídící pracovníky obtěžovali telefonáty.

 

Právě se děje

Další zprávy