Airbus se při přistání musel vyhýbat dronu. Minul ho jen o pár metrů

ČTK ČTK
4. 3. 2016 10:31
Francouzský airbus během přípravy k přistání na pařížském letišti Roissy jen o několik metrů unikl střetu s dronem. Kapitán letounu, který se v tu dobu nacházel ve výšce 1600 metrů, musel vypnout autopilota a letícímu stroji se vyhnout. Pilot odhadl, že dron minul pravé křídlo airbusu jen o pět metrů. Posádka o incidentu informovala řízení letového provozu a poté bez dalších problémů přistála.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Philippe Noret / Wikimedia Commons

Paříž - Tragédií mohl v polovině února skončit let Airbusu A320 společnosti Air France z Barcelony do Paříže. Během přípravy na přistání na pařížském letišti Roissy jen o vlásek unikl střetu s bezpilotním letounem, takzvaným dronem, napsala agentura AFP.

Francouzský úřad pro bezpečnost civilního letectví BEA incident označil za vážný.

Když airbus 19. února přilétal k Paříži a nacházel se ve výšce kolem 1600 metrů, uviděl druhý pilot, že se zleva přibližuje letící přístroj. Ihned proto vypnul autopilota, provedl úhybný manévr a informoval o přítomnosti dronu kapitána, sdělil BEA, který nebezpečnou událost stále vyšetřuje.

Kapitán, který dron sledoval, odhadl, že zařízení minulo letoun asi pět metrů pod pravým křídlem. Posádka informovala o události řízení letového provozu a poté bez dalších problémů přistála.

Úřad pro bezpečnost civilního letectví neupřesnil, kolik cestujících bylo při tomto letu na palubě ani jak velký bezpilotní letoun byl. Airbus A320 může přepravovat až 160 pasažérů.

Drony ve Francii nesmějí létat v blízkosti letišť ani přelétávat nad obydlenými oblastmi. Nesmějí se ani pohybovat ve vzdálenosti větší než 150 metrů od osoby, která je ovládá.

Řadu nelegálních přeletů nad jadernými elektrárnami a nad Paříží zaznamenaly francouzské úřady na podzim 2014 a loni v únoru a březnu. Nikoho, kdo v těchto případech drony ovládal, ale nezadržely.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 hodinami

Policie pátrá na Nymbursku po seniorovi, který odjel do Kerska na houby. Může být v ohrožení života

Středočeská policie pátrá po osmdesátiletém muži, který dnes po poledni odjel na motokole ze Sadské na Nymbursku na houby směrem na Kersko a nevrátil se. Muž je po několika operacích srdce, trpí výpadky paměti, proto může být v ohrožení života. Policie to uvedla dnes večer na Twitteru, zveřejnila také fotografii hledaného. Lidé se s informacemi k pátrání mají obracet na linku 158.

Zdroj: ČTK
Další zprávy