Airbus se při přistání musel vyhýbat dronu. Minul ho jen o pár metrů

ČTK ČTK
4. 3. 2016 10:31
Francouzský airbus během přípravy k přistání na pařížském letišti Roissy jen o několik metrů unikl střetu s dronem. Kapitán letounu, který se v tu dobu nacházel ve výšce 1600 metrů, musel vypnout autopilota a letícímu stroji se vyhnout. Pilot odhadl, že dron minul pravé křídlo airbusu jen o pět metrů. Posádka o incidentu informovala řízení letového provozu a poté bez dalších problémů přistála.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Philippe Noret / Wikimedia Commons

Paříž - Tragédií mohl v polovině února skončit let Airbusu A320 společnosti Air France z Barcelony do Paříže. Během přípravy na přistání na pařížském letišti Roissy jen o vlásek unikl střetu s bezpilotním letounem, takzvaným dronem, napsala agentura AFP.

Francouzský úřad pro bezpečnost civilního letectví BEA incident označil za vážný.

Když airbus 19. února přilétal k Paříži a nacházel se ve výšce kolem 1600 metrů, uviděl druhý pilot, že se zleva přibližuje letící přístroj. Ihned proto vypnul autopilota, provedl úhybný manévr a informoval o přítomnosti dronu kapitána, sdělil BEA, který nebezpečnou událost stále vyšetřuje.

Kapitán, který dron sledoval, odhadl, že zařízení minulo letoun asi pět metrů pod pravým křídlem. Posádka informovala o události řízení letového provozu a poté bez dalších problémů přistála.

Úřad pro bezpečnost civilního letectví neupřesnil, kolik cestujících bylo při tomto letu na palubě ani jak velký bezpilotní letoun byl. Airbus A320 může přepravovat až 160 pasažérů.

Drony ve Francii nesmějí létat v blízkosti letišť ani přelétávat nad obydlenými oblastmi. Nesmějí se ani pohybovat ve vzdálenosti větší než 150 metrů od osoby, která je ovládá.

Řadu nelegálních přeletů nad jadernými elektrárnami a nad Paříží zaznamenaly francouzské úřady na podzim 2014 a loni v únoru a březnu. Nikoho, kdo v těchto případech drony ovládal, ale nezadržely.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

USA udělí dočasné povolení k pobytu uprchlým Venezuelanům

Nová administrativa amerického prezidenta Joea Bidena udělí dočasné povolení k pobytu Venezuelanům, kteří uprchli do Spojených států. Kvůli "mimořádným" podmínkám ve Venezuele není návrat do této latinskoamerické země v současnosti bezpečný, uvedl podle agentury DPA nejmenovaný vládní představitel. Nárok na přechodný pobyt v USA vznikne podle odhadů zhruba 320 tisícům osobám.

Lidé s "dočasným ochranným statusem", který bude platit zatím jen 18 měsíců, mohou ve Spojených státech získat pracovní povolení. Žadatelé budou muset prokázat, že přišli do USA do dnešního dne. Na později příchozí se nárok na poskytnutí ochrany vztahovat nebude.

Nejmenovaný činitel dále uvedl, že Bidenova administrativa hodlá prověřit sankce, které proti jihoamerické zemi bohaté na ropu uvalil bývalý prezident Donald Trump. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy