Chcete zadarmo na jižní pól? Airbnb hledá dobrovolníky, vyšle je zkoumat mikroplasty

Adéla Očenášková Adéla Očenášková
28. 9. 2019 15:07
Na internetové stránce Airbnb poskytují uživatelé z různých koutů světa přes pět milionů možností ubytování. Tentokrát ale přišli s nabídkou bydlení sami správci této služby. A lokace? Antarktida. Společnost hledá pět lidí, kteří se vydají na jižní pól zkoumat dopady klimatických změn.
Ledovec na Antarktidě
Ledovec na Antarktidě | Foto: Reuters

Zájemci nemusí být vědci, stačí dobrodružný duch a nadšení pro životní prostředí, ujišťuje firma Airbnb. O výpravě hovoří jako o "jedinečné příležitosti vycestovat na zamrzlou hranici a pomoci lépe porozumět vlivu člověka na životní prostředí". 

K akci, která dostala název Antarktický sabatikl (v originále Antarctic Sabbatical), natočila i video, jež má dobrovolníky nalákat vyplnit přihlášku. Expedici pomáhá plánovat také americká nezisková organizace Ocean Conservancy, která se věnuje ekologii a ochraně oceánů.

Tým se na Antarktidu vypraví letos v prosinci a pobude si tu deset dní. "Těším se na zapálené jedince, kteří se chtějí zapojit do práce a dychtí po návratu domů, kde by sdíleli své poznatky se světem," nechala se slyšet britská environmentální vědkyně Kirstie Jones-Williamsová, která se s pěticí "vyvolených" na kontinent vydá.

Williamsová se zabývá například tím, jak mikroplasty (úlomky plastů do 5 milimetrů) ovlivňují mořský zooplankton v polárních oblastech. 

Britka pomůže trénovat a vést tým složený z laiků. "Tahle expedice bude náročná," dodala Williamsová pro server CBS News s tím, že pobyt bude těžký také kvůli extrémně studenému počasí, které na Antarktidě panuje. 

Airbnb chce podpořit ekologičtější cestování

Úkolem dobrovolníků bude odebírat vzorky sněhu a zkoumat, v jaké míře se mikroplasty na Antarktidě nachází. Zástupci platformy Airbnb si jako hlavní cíl vytyčili přinést nové poznatky o vlivu lidí na klima v jednom z nejméně pochopených a nejizolovanějších ekosystémů na světě.

"Airbnb klimatické změny nevyřeší, odpovědností každého z nás je ale dělat vše, co je v našich silách," sdělil pro list The New York Times viceprezident pro globální politiku a komunikaci Airbnb Chris Lehane.

Podle něj spadá tato expedice do dlouhodobé strategie ubytovacího portálu, kterou je podpora ekologičtějšího cestování.

Celý projekt zabere zájemcům čtyři týdny a podle zveřejněného programu bude náročný nejen časově, ale i fyzicky a psychicky. Podle Williamsové by se měli přihlásit ti lidé, kteří lační po informacích, umí pracovat pod tlakem a jež neporazí ani únava.

Nejprve se v listopadu sjedou do chilského města Punta Arenas, kde podstoupí školení v oblasti glaciologie, vzorkování v terénu, laboratorních prací a užívání vybavení. Kurz současně poslouží k tomu, aby se všichni v týmu poznali.

V prosinci se cestovatelé přesunou do Antarktidy, kde proběhne desetidenní věděcká mise. Dobrovolníci budou za odborného dozoru Williamsové odebírat vzorky sněhu z vnitrozemí kontinentu a studovat je. 

Skupina navštíví jižní pól, kde bude moct obejít zeměkouli jen několika kroky. Podívá se také na místa, jako je ledopád Drake Icefall nebo Sloní ostrov. 

Pak se výletníci vrátí do Chile, kde budou dál studovat své objevy a spolupracovat s organizací Ocean Conservancy. Tým bude diskutovat také o tom, jakou nejlepší formou poznatky přednést světové veřejnosti.

Po Itálii na jižní pól

Těm, které nabídka platformy Airbnb nadchla, stačí do osmého října vyplnit přihlášku na webových stránkách společnosti. Jak ale upozornil server Condé Nast Traveller, zájemci budou muset mít velké štěstí. O podobný projekt Airbnb z loňského roku projevilo zájem na 280 tisíc lidí.

Tehdy šlo o výpravu s názvem Italský sabatikl, kdy pětice dobrovolníků dostala šanci strávit tři měsíce v historickém městě Grottole v jižní Itálii, které se postupně vylidňuje. Zájemci tu měli pomoci oživit komunitu.

Video: Rýže za plast. Filipíny vyhlásily válku odpadům 

Rýže za plast. Filipíny vyhlásily válku odpadům | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 42 minutami

Florbalistky Švédska zdolaly v semifinále MS Finsko 5:4

Švédské florbalistky zdolaly na mistrovství světa v Neuchatelu Finsko 5:4 a v neděli od 16:30 budou bojovat o zisk sedmého zlata za sebou. Ve finále čeká osminásobné vítězky z minulých 11 šampionátů úspěšnější ze souboje mezi českou reprezentací a domácím Švýcarskem, který začne v 17:45.

Finky, které nastoupily stejně jako ve čtvrtfinále bez nemocné opory Veery Kauppiové, dvakrát v utkání dotáhly ztrátu, poprvé i dvoubrankovou. V čase 53:58 rozhodla reprízu finále z uplynulých čtyř mistrovství světa druhým gólem v utkání Emelie Wibronová. Švédky vyhrály 37. duel za sebou od porážky s Finskem 1:2 v základní skupině v roce 2007 ve Frederikshavnu.

Švédky na přelomu první a druhé třetiny získaly vedení 2:0 díky Wibronové a Bobergové. Na snížení Kippiläové odpověděla v polovině utkání z úniku Gustafssonová, ale Finky během 14 sekund mezi 33. a 34. minutou vyrovnaly díky Saariové a Ooně Kauppiové.

Úřadujícím šampionkám vrátila vedení 78 sekund před koncem druhé třetiny při signalizovaném vyloučení Delgadová Johanssonová. Finky se opět dotáhly v polovině závěrečného dějství díky Ooně Kauppiové. Favoritky ale slavily díky podařené střele Wibronové, v závěru při tlaku soupeřek a dlouhé finské power play odolaly díky brankářce Hillové.

Další zprávy