Air Force One je podle Trumpa málo vlastenecký. Ikonický letoun prezidentů nechá přebarvit

Patrik Urban, Kristýna Pružinová
19. 7. 2018 12:56
Symbol amerických prezidentů, letadlo Air Force One, změní poprvé po téměř 60 letech vzhled. Donald Trump přidá červenou barvu.
Letoun amerických prezidentů Air Force One
Letoun amerických prezidentů Air Force One | Foto: Shutterstock.com

Washington - Americký prezident Donald Trump si přeje, aby prezidentský letoun Air Force One vypadal více vlastenecky. Po desítkách let se proto změní jeho barva - modrou a bílou doplní na trupu stroje červená. Boeing tak bude zvnějšku více připomínat americkou vlajku.

"Říkal jsem si, proč bychom měli znovu použít klasickou modrobílou barvu. No, a tak ji nakonec mít nebudeme," prohlásil v rozhovoru pro televizi CBS Trump. "Air Force One bude neuvěřitelný, bude nejlepší z řady a nejlepší na světě a bude červeno-bílo-modrý," dodal americký prezident, který už návrh nového designu viděl a je s ním velice spokojen.

Současný vzhled Air Force One pochází z dob prezidenta Johna Fitzgeralda Kennedyho, který vládl na počátku 60. let. Od té doby na něj žádný americký prezident nesáhl. Až dosud.

Změna zevnějšku nebude jedinou novinkou, které se prezidentský speciál dočká. Modernizací projdou i útroby letadla, kde bude nově například větší prezidentská postel. Ta současná je velká jako klasické lůžko pro dvě osoby.

Speciálně upravený boeing

Trump si nicméně nový dopravní prostředek příliš neužije. Nová prezidentská flotila bude k dispozici až v roce 2024, uvedla agentura Bloomberg. Pokud současný prezident obhájí svůj mandát, vylepšeným strojem bude létat jen zhruba rok. "Nerad to říkám, ale bude to trvat dlouho. Je to velice složitý projekt," komentoval emotivně Trump s tím, že letadlo využijí spíš jeho následovníci.

Spojením Air Force One se automaticky označuje letadlo, na jehož palubě sedí první muž Spojených států. Američtí prezidenti využívají k přepravě na dlouhé vzdálenosti dva letouny, vysoce vybavené a upravené boeingy typu 747-200B.

Objednávku nových letadel Trump kritizoval ještě předtím, než se usadil v Bílém domě. Na Twitteru si v prosinci 2016 stěžoval, že se "náklady vymkly kontrole".

Společnost Boeing za dvě ultramoderní letadla požadovala čtyři miliardy dolarů. Trump tak s americkým výrobcem začal jednat na vlastní pěst. Po dalším více než ročním jednání a osobních zásazích amerického prezidenta Washington dojednal kontrakt za 3,9 miliardy dolarů, což včera na svých stránkách potvrdilo tamní ministerstvo obrany.

Foto: Vtipálci na sociálních sítích sdílejí, jak by nově nabarvený Air Force One mohl vypadat

 

Právě se děje

Další zprávy