Syřanky čelí v Libanonu zneužívání i násilí, bije na poplach Amnesty International

Foto: Dětem z Rakky se sníh líbí. Uprchlíci staví sněhuláky v Libanonu, bez bund a v pantoflích
Dvě ženy ze syrské Rakky procházejí uprchlickým táborem v libanonském údolí Bikáa, který se po páteční sněhové bouři ocitl pod sněhem.
Sníh pokryl stanové přístřešky uprchlíků. V podobném provizoriu žije v Sýrii přes půl milionu Syřanů.
Dětem se sníh líbí. Chlapec Mohammed z Rakky si sněhovou nadílku zatím užívá.
Sněhulákovi zima na krk nebude. Dostal šálu.
Foto: Reuters
ČTK ČTK
2. 2. 2016 7:42
Nedostatečná mezinárodní pomoc i diskriminační politika Bejrútu. To jsou podle organizace Amnesty International hlavní důvody, kvůli nimž hrozí Syřankám v Libanonu násilí a zneužívání. Do pětimilionového Libanonu odešlo zhruba 1,2 milionu Syřanů. Země loni rozhodla, že úřad OSN pro uprchlíky už nebude registrovat další příchozí, a změnila také podmínky pro obnovu povolení k pobytu. Bez legálních dokladů uprchlíkům hrozí zatčení i deportace. Mnozí proto nemají zájem ohlašovat policii případy, kdy jsou vystaveni násilí.

Ammán - Syrským ženám, které jsou mezi uprchlíky v Libanonu, hrozí podle organizace Amnesty International (AI) násilí a zneužívání.

Ochránci lidských práv ve své nové zprávě tvrdí, že se na tom podílí nedostatečná mezinárodní pomoc a také diskriminační politika Bejrútu.

Do pětimilionového Libanonu odešlo zhruba 1,2 milionu Syřanů. Země loni rozhodla, že úřad OSN pro uprchlíky už nebude registrovat další příchozí, a změnila také podmínky pro obnovu povolení k pobytu. Bez legálních dokladů uprchlíkům hrozí zatčení i deportace. Mnozí proto nemají zájem ohlašovat policii případy, kdy jsou vystaveni násilí.

Chybí peníze, OSN vybrala jen polovinu

Podle statistik ženy vedou většinu syrských domácností v Libanonu. Pokud jejich muži padli v boji nebo byli zatčeni, jsou hlavními zdroji peněz pro celou rodinu. "Ženy za takových podmínek čelí násilí, vykořisťování a zneužívání v zaměstnání i na ulici," prohlásila Kathryn Ramsayová z AI.

Ve zprávě se konstatuje, že příjem 70 procent Syřanů v Libanonu nedosahuje místního minima. OSN loni vybrala na práci s těmito lidmi jenom 57 procent potřebné sumy, což si v polovině loňského roku vynutilo snížení měsíčních potravinových přídělů z původní hodnoty 30 dolarů na 13,5 dolarů (ze 740 na 336 Kč). Po navýšení fondů byly příděly koncem roku zvýšeny na 21,6 dolaru.

Mnohé Syřanky tvrdí, že mají problém uživit rodinu a zaplatit nájem a že se jim dostává nabídek získat pomoc výměnou za sex. Zaměstnavatelé údajně platí mimořádné nízké mzdy, protože si jsou vědomi, že Syřané nemají na výběr. Šestapadesátiletá uprchlice Asma nechce, aby její dcery chodily do práce. Jedna z nich prý byla zaměstnaná v obchodě, ale zaměstnavatel ji obtěžoval.

Půl milionu lidí v ohrožení

Podle zprávy žije 58 procent uprchlíků v Libanonu v nájemních bytech, zbylí v polorozpadlých a nuzných příbytcích zamořených krysami a špínou.

Zpráva konstatuje, že Libanon má vzhledem v přepočtu na vlastní obyvatelstvo nejvíc uprchlíků, ale to podle AI neomlouvá způsob, jakým úřady s uprchlíky jednají.

Úřad Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) se domnívá, že desetina Syřanů, kteří uprchli ze své země do ciziny - tedy 450 000 lidí - je ohrožena a že je nezbytné zajistit jejich umístění do jiné země mimo oblast. Za nejohroženější v této skupině úřad považuje právě ženy a dívky.

 

Právě se děje

Další zprávy