reklama
 
 

AI: Nigerijci v boji proti islamistům páchají barbarské činy

5. 8. 2014 6:55
V boji proti radikálům ze skupiny Boko Haram se nigerijská armáda evidentně dopouští zbytečných krutostí, konstatuje Amnesty International.

Abuja - Nigerijská armáda se v boji proti radikálním islamistům dopouští zbytečných krutostí a násilných činů. Tvrdí to mezinárodní organizace hájící lidská práva Amnesty International (AI), která analyzovala řadu záznamů akcí nigerijských vojáků.

Úřady přislíbily, že nepřípustné jednání vojáků vyšetří.

Zástupci AI obdrželi od řady různých zdrojů v severonigerijském státě Borno záznamy armádních akcí, mimo jiných zahrnující "hrůzné obrázky zajatců, kterým jednomu po druhém podřezali hrdla a hodili je do masových hrobů".

Podle vyjádření organizace je zjevné, že na záznamech byli příslušníci nigerijské armády a státem řízených občanských milic CJTF. "Ty ponuré obrázky jsou doprovázeny řadou svědectví, která jsme shromáždili a která uvádějí, že mimosoudní popravy jsou ve skutečnosti pravidelně prováděny nigerijskou armádou a CJTF," uvedl generální tajemník AI Salil Shetty.

Nigérie: Zjednáme nápravu

Organizace vyzvala k vyšetření těchto nezákonných činů. Nigerijské úřady jsou podle agentury AP odhaleními velmi znepokojeny a hodlají zjednat nápravu.

Nigerijská armáda bojuje s povstalci z radikální skupiny Boko Haram již od roku 2009. Členové hnutí rozpoutali v poslední době nevídanou vlnu násilí, která se ze severovýchodních států Borno, Yobe a Adamawa začala přelévat i do hlavního města Abuje.

Jen za letošní rok zabila skupina při zhruba stovce teroristických útoků více než 3300 lidí. Armáda se snaží získat pod kontrolu severní části země, které radikálové terorizují.

autor: ČTK | 5. 8. 2014 6:55

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama