Ahoj soudruhu, střílí si média z Rusa Depardieua

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
4. 1. 2013 15:03
Ruská opozice herce pro změnu kritizuje za slova o "velké demokracii"
Gérard Depardieu na archivním snímku s Vladimirem Putinem. Takto spolu rozmlouvali 11. prosince 2010 v Petrohradu.
Gérard Depardieu na archivním snímku s Vladimirem Putinem. Takto spolu rozmlouvali 11. prosince 2010 v Petrohradu. | Foto: Reuters

Paříž/Moskva - Francouzský a evropský tisk přivítal s posměchem a někdy i s trochou smutku zprávu, že Gérard Depardieu obdržel ruské občanství a že francouzský herec vidí v Rusku prezidenta Vladimira Putina "velkou demokracii".

Hercův děkovný dopis Putinovi vyvolal vlnu kritiky a sarkasmů ze strany ruské opozice.

"Ahoj soudruhu!" zní titulek francouzského listu La Presse de la Manche.

"Tím, že se stal ruským občanem, získal Depardieu přístup k ohromné kráse téměř nekonečných a svobody plných prostor, jakými je Sibiř, alespoň od konce minulé epochy, kdy miliony sovětských občanů byly v gulazích (koncentračních a pracovních táborech v někdejším Sovětském svazu) a plukovník Putin v KGB (sovětské tajné policie)," poznamenává redakce.

Z Cyrana přítelem diktátorů

"Je smutné vidět, jak interpret Cyrana a Monte Crista zabředává do trapné historky kolem velkých peněz a poté je zavázán nějakému autokratovi a je přítelem diktátorů," napsal francouzský deník Sud-Ouest v narážce na hercovi vztahy s Putinem a dalšími rozporuplnými osobnostmi.

"Přítel diktátorů" je také titulek španělského deníku El Mundo, který článek doplnil fotografií, na které se Depardieu vesele baví s kubánským vůdcem Fidelem Castrem.

Belgický deník La Libre Belgique přejmenoval herce na "Depardieusoviče" a ironicky poznamenal, že ruský pas mu umožní získávat další peníze natáčením druhořadých filmů v Kazachstánu, zpívat s dcerou uzbeckého diktátora a vystupovat v reklamách na banky a kečup v ruské televizi.

Německý Tagesspiegel zveřejnil kresbu, na které Depardieu coby Obelix nese menhir v podobě bankovek a mincí a je vítán Putinem s podobou Astérixe. Pod titulkem "Jaký to dárek" cituje list kritiku francouzského spisovatele a filozofa Andrého Glucksmanna, který řekl, že se za Depardieua stydí.

Neodpustíme mu, zlobí se ruská opozice

V Británii se The Guardian pobaveně pozastavuje nad tím, že se z původního komického sporu mezi hercem a vládou kolem daní stala událost mezinárodního rozměru. "Jaký to film! Prezident Hollande bezpochyby nepředpokládal, že jeho záměr zdanit 75 procenty vysoké příjmy bude podkladem pro scénář s celoplanetárním ohlasem," uvedl také francouzský list Le Figaro.

"Nezapomeneme a nikdy mu neodpustíme jeho větu, že Rusko je velkou demokracií," prohlásil redaktor nezávislé rozhlasové stanice Echo Moskvy.

Spisovatel Eduard Limonov, jeden z nejčastěji zatýkaných opozičních předáků, vyzval Depardieua, aby každého 31. dne v měsíci přišel od 18:00 demonstrovat s ostatními demokraty do centru Moskvy za právo na poklidné shromažďování občanů. "Je okouzlený naší demokracií - úplně zdětinštěl," soudí o herci Putinův kritik Vladimir Sokolov.

"Vypadnout ze své země pro prachy, to je tak ruské. Patří k nám," ironizoval podle AFP jistý Rus na internetu. List International Herald Tribune vyjádřil přesvědčení, že Putin viděl v případu Depardieua příležitost získat někoho významného pro Rusko, které léta trpí odchodem svých bohatých občanů na Západ.

"Vladimir Putin podepsal dekret o udělení občanství Ruské federace francouzskému herci Depardieuovi," oznámil ve čtvrtek Kreml. Prezident podle dekretu v souladu s ústavou vyhověl hercově žádosti. Depardieu prý reagoval s nadšením a slíbil, že se naučí rusky.

 

Právě se děje

Další zprávy