Ahmadínežád se vložil do případu odsouzené Američanky

Reuters Markéta Chaloupská, Reuters
19. 4. 2009 13:03
Íránský prezident vyzval soud, aby jí zajistil veškerá práva
Roxana Saberiová je od ledna v íránské vazbě.
Roxana Saberiová je od ledna v íránské vazbě. | Foto: Reuters

Teherán - Íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád adresoval dopis žalobci, který vedl proces s americkou novinářkou Roxanou Saberiovou. Ta byla v Teheránu odsouzena za špionáž na osm let vězení.

Podle agentury Reuters Ahmadínežád v dopise požaduje, aby íránské soudy zajistily, že bude moci Američanka využít veškerých práv ke své obhajobě.

"Saberiová je odsouzena k osmiletému žaláři. Rozhodně se proti rozsudku odvolám," řekl podle agentury Reuters její advokát. Agentura AP však dodala, že naděje na její brzké propuštění je malá.

Jedenatřicetiletá Roxana Saberiová, která se narodila v USA íránským emigrantům, údajně pracovala v Íránu jako reportérka bez akreditace. Byla na volné noze a spolupracovala například s britskou stanicí BBC.

Policie ji zatkla už v lednu, obvinění jí bylo sděleno na začátku dubna. Obžaloba tvrdí, že používala novinářskou profesi jako "krytí" pro špionážní aktivity.

Podle pozorovatelů může proces ohrozit křehké příměří, které mezi administrativami obou zemí od nástupu amerického prezidenta Baracka Obamy panuje.

Ministryně zahraničí Hillary Clintonová Teherán vyzvala, aby novinářku okamžitě propustil a umožnil ji návrat domů. Clintonová a Obama prohlásili, že jsou rozsudkem "velice zklamáni".

Se zadržováním západních novinářů íránského původu v Teheránu jsou špatné zkušenosti. V roce 2004 vyšetřovatelé ubili k smrti kanadskou fotografku Zahru Kazemiovou, která fotila známé vězení Evin.

Loni zase íránské úřady několik měsíců zadržovaly osmašedesátiletou americkou akademičku Haleh Esfandiariovou. Tu nakonec na kauci pustily domů.

 

Právě se děje

Další zprávy