Ahmadínežád: Nejsem Putin, příští rok odejdu z politiky

Zahraničí Zahraničí
18. 6. 2012 11:30
"Osm let stačí," řekl íránský prezident listu Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung
Foto: Reuters

Teherán - "Osm let stačí," oznámil íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád s tím, že se příští rok chystá do "politického důchodu".

Podle íránských zákonů už potřetí kandidovat nemůže. A o "putinovský návrat" se podle svých slov pokoušet nebude. "Nebudu zakládat žádnou politickou stranu ani skupinu," uvedl v rozhovoru pro německý list Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung.

Namísto toho by se Ahmadínežád, velký kritik Západu a autor věty, že Izrael je třeba vymazat z mapy, rád "vrátil na univerzitu", kde kdysi získal doktorát z dopravního inženýrství.

Slabý prezident

Podobný scénář jako v Rusku - tedy že by se Mahmúd Ahmadínežád na přechodnou dobu "uklidil" do jiné politické funkce - v současném Íránu ani není možný, shodují se podle CNN experti. Ahmadínežádova pozice je totiž na podobné manévry příliš slabá.

"Myslím, že Ahmadínežád podcenil moc nejvyššího duchovního ajatolláha Alí Chameneího," upozornila Haleh Esfandiariová, ředitelka Blízkovýchodních studií v Mezinárodním centru Woodrowa Wilsona.

"Můžete šlapat po nohou komukoliv, zkřížit cestu Chameneímu se ale nesmí," dodala.

Napjaté vztahy má prezident také s íránským parlamentem. V březnu byl vůbec první hlavou státu v historii země, kterou si poslanci předvolali k výslechu.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 7 minutami

Spojené státy vyšlou do Německa dodatečných 500 vojáků

Spojené státy vyšlou do Německa dodatečných 500 vojáků, kteří posílí stávající americký kontingent 35 tisíc mužů a žen ve zbrani. Při úterní návštěvě Německa to oznámil americký ministr obrany Lloyd Austin. Zvýšení počtu vojáků označila Austinova německá kolegyně Annegret Krampová-Karrenbauerová za symbol přátelství. Administrativa bývalého republikánského prezidenta Donalda Trumpa chtěla počet amerických vojáků v Německu snížit asi o třetinu, nový demokratický prezident Joe Biden ale stahování pozastavil.

"USA stahování vojsk z Německa neplánují," řekl Austin s tím, že počet amerických vojáků se naopak zvýší. Němečtí novináři na tiskové konferenci označili zprávu jako překvapivou, protože po Bidenově ohlášeném plánu vojáky z Německa nestahovat bude jejich počet naopak ještě navýšen. Oznámení přišlo navíc v době, kdy Rusko posiluje své vojenské kapacity u hranic s Ukrajinou.

"Je to symbol upřímného přátelství," řekla Krampová-Karrenbauerová s tím, že věří, že noví vojáci i jejich rodiny naleznou v Německu druhý domov. Austinovi poděkovala, že do země přijel i přes složitou epidemickou situaci. "I já doufám, že budu moci brzy využít pozvání do USA," dodala.

Zdroj: ČTK
Další zprávy