Ahmadínežád je nacista, varuje muslimská Albánie

Zahraničí Zahraničí
1. 12. 2011 17:55
Premiér Sali Beriša platí za velkého spojence Izraele. Schvaluje útok na Teherán
Sali Beriša s izraelským premiérem Benjaminem "Bibim" Netanjahuem.
Sali Beriša s izraelským premiérem Benjaminem "Bibim" Netanjahuem. | Foto: Reuters

Jeruzalém/Tirana - Íránský prezident je "novodobý nacista" a jeho země "největší hrozbou pro světový mír".

Tak alespoň o Mahmúdu Ahmadínežádovi a režimu, v jehož čele stojí spolu s ajatolláhy, hovořil během návštěvy Izraele albánský premiér Sali Beriša.

Na dotaz listu Jediot Achronot, zda by převážně muslimská Albánie podpořila případný útok na Írán, Beriša odpověděl: "Podpoříme jakékoliv rozhodnutí Severoatlantické aliance."

O případném útoku na íránská jaderná zařízení se mluví dlouho. Podezřelé jsou jaderné testy Teheránu, které hlavně Izrael a Spojené státy považují za snahu získat atomové zbraně.

Spekulace posílila nedávná zpráva Mezinárodní agentury pro atomovou energii. Íránští vědci podle ní provádějí počítačové simulace, které nemohou mít jiné využití než pro sestrojení atomové bomby.  

"Takové rozhodnutí podpoříme, stejně jako jsme podpořili operaci v Libyi. Nebude to proti íránskému národu, ale proti nukleárním zařízením," dodal.

Íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád.
Íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád. | Foto: Reuters

Ačkoliv je Albánie jedinou evropskou zemí s muslimskou většinou obyvatel, platí její premiér za silného izraelského spojence.

Do Izraele přijel už potřetí. Místní média mu dokonce přezdívají "muslim - sionista".

Během ostré diplomatické přestřelky na půdě newyorského sídla OSN, kdy palestinská delegace požádala o uznání Palestiny jakožto samostatného státu, postavil se Beriša za Izrael.

"Unilaterální palestinský krok nepovede k politickému vyřešení problému. Naopak: zničí mírový proces. Pokus obejít Izrael a USA je chybný," řekl serveru ynetnews.com.

 

Právě se děje

před 10 minutami

Bauer končí se svým týmem, soustředí se na trénování polských lyžařů

Tým Lukáše Bauera po sedmi sezonách v seriálu dálkových běhů na lyžích Ski Classics končí. Medailista z olympijských her a mistrovství světa se rozhodl soustředit na trénování polské mužské reprezentace, kterou vede už dva roky.

"Došel jsem k názoru, že ta kombinace není pro tým prospěšná, byť jsem na začátku věřil, že se podaří skloubit obojí. Nebylo to ale optimální a než přežívat, tak jsem se rozhodl činnost týmu ukončit - i s ohledem na úspěšnou historii. Nezavírá se mi to lehce, ale než lpět na něčem, co sám brzdím, je lepší to pro tuhle chvíli ukončit. Jestli je to konec definitivní, nebo půjde jen o přerušení, ukáže budoucnost," uvedl Bauer v tiskové zprávě.

před 1 hodinou

Izrael uvedl, že v Pásmu Gazy zasáhl 130 cílů a zabil 15 Palestinců

Izraelská armáda uvedla, že v odpovědi na raketové útoky z Pásma Gazy na území židovského státu zasáhla v noci na úterý 130 cílů a zabila 15 radikálních Palestinců. Informovaly o tom agentury AFP a DPA. Pokračuje tak pondělní eskalace násilí mezi Izraelem a Palestinci, při níž zemřely nejméně dvě desítky lidí a stovky dalších byly zraněny.

V pondělí bylo při střetech mezi palestinskými demonstranty a izraelskou policií v Jeruzalémě a na Západním břehu Jordánu zraněno více než 700 Palestinců, z nichž 500 muselo být ošetřeno v nemocnici, uvedla agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy