A/H1N1 se vrací. Zmutoval v nemocnicích, lék nezabírá

Petr Jemelka Petr Jemelka
20. 3. 2013 8:47
Tamiflu na rezistentní prasečí chřipku nezabírá, Relenza zatím ano, hlásí WHO
Chřipková sezóna nikdy nekončí, jen střídá polokoule.
Chřipková sezóna nikdy nekončí, jen střídá polokoule. | Foto: Aktuálně.cz

Canberra - Austrálii, kde za pár týdnů začíná chřipková sezóna, straší zmutovaný virus prasečí chřipky.

Patogen A/H1N1 se stal odolným nejen proti běžným antivirotikům, ale také proti léku Tamiflu, který dosud na nové kmeny zabíral.

Prasečí chřipka zmutovala v nemocnicích, epidemiologové Světové zdravotnické organizace (WHO) ale prokázali, že už brány zdravotnických ústavů opustila a volně se šíří mezi Australany.

Dobrou zprávou je, že na podkmen H1N1pdm09 zatím stále zabírá Relenza - druhé z antivirotik nové generace. Ta špatná spočívá v tom, že na severní polokouli začne další chřipkové období až za půl roku, a virus tedy má dost času na to, aby se naučil bránit i Relenze.

"Nejvíce znepokojující je riziko, že se tento rezistentní virus začne šířit celosvětově, podobně jako se to stalo v roce 2008 s virem H1N1 (běžné sezónní chřipky). Zmutoval, stal se rezistentním a během méně než dvanácti měsíců se rozšířil do celého světa," připomněl na konferenci v Melbourne Aeron Hurt z WHO, který vedl výzkumný tým.

Zaznamenané případy a testování na zvířatech naznačují, že se bude H1N1pdm09 mezi lidmi šířit velmi snadno. Zatím je nicméně spíše vzácný. V Austrálii stojí za asi 2 % případů onemocnění prasečí chřipkou. Podle BBC už jeho výskyt nicméně zaznamenali i ve Velké Británii. Prokázáno bylo osm případů.

Během prvního roku pandemie se podle odhadů nakazila pětina lidstva, 200 tisíc lidí pak chřipce podlehlo.

"Rozšíření odolného kmene představuje závažnou hrozbu pro veřejné zdraví, rezistence viru vůči těmto lékům nám bere možnost léčit vážně nemocné pacienty," dodal podle serveru The Australian Hurt.

 

Právě se děje

Další zprávy