Agenti CIA a FBI se hromadně pojišťují. Kvůli žalobám

gaz
22. 1. 2008 7:30
Vláda svým zaměstnancům špičkové právníky nezaplatí

Washington - Agenti CIA a FBI, kteří vedou boj proti teroristům, se hromadně pojišťují proti případným žalobám.

Vláda jim sice dovoluje používat kontroverzní praktiky jako simulované topení, ale na drahé právníky jim peníze nedá.

Podle listu New York Times stojí za zvýšeným zájmem o pojistky právě tyto diskutabilní vyšetřovací metody, které ve své "válce proti terorismu" administrativa prezidenta George Bushe zavedla.

Dvojnásobek za šest let

"Co nám pomáhá, jsou nepříznivé události týkající se federální vlády, a těch je v poslední době mnoho," řekl listu Bryan B. Lewis, viceprezident společnosti Wright & Company, která pojištění federálním zaměstnancům nabízí.

Bushova vláda čelí kritice ze strany humanitárních organizací za to, jakým způsobem nakládá s vězni v Afghánistánu a Guantánamu, a za autorizování "zesílených vyslýchacích metod", které jsou označovány za mučení.

Před útoky na budovy newyorského Světového obchodního centra v září 2001 Wright & Co. spravoval pojištění pro 17 tisíc federálních zaměstnanců, dnes je jich 32 tisíc, tedy téměř dvojnásobek.

José Rodriguez při skandálu raději opustili CIA, předtím se nechal pojistit.
José Rodriguez při skandálu raději opustili CIA, předtím se nechal pojistit. | Foto: Wikimedia Commons

Ačkoliv žaloby vyvolávají akce vlády, soudní výlohy si musejí agenti platit sami.

Vládní travestie

Ministerstvo spravedlnosti jim sice může poskytnout právníka, ale pouze pokud má pocit, že je to ve státním zájmu. Tento právní zástupce však bude především sledovat státní prospěch, a nikoli blaho obžalovaného.

Zajistit právníka vojákům a agentům CIA slibuje také Zákon o vojenských komisích (Military Commissions Act) z roku 2006. Pouze však v tom případě, pokud k možnému přečinu došlo během "autorizovaných" akcí souvisejících se zadržením podezřelého teroristy.

Wright tak nyní například platí výlohy pro Josého Rodrigueze, bývalého šéfa pobočky tajných operací v CIA. Rodriguez je zodpovědný za zničení pásků, na nichž byly zachyceny výslechy teroristů, při kterých byla používána technika simulovaného topení.

Čtěte více: CIA filmovala výslechy vězňů. Záznamy teď zničila

"Jde o absolutní travestii, že lidé, kteří nás na frontové linii chrání před teroristy, si musí najít právníka, aby je hájil před jejich vlastní vládou," tvrdí Rodriguezův zástupce Robert S. Bennett, který bere více než 900 dolarů (16 tisíc korun) za hodinu a v minulosti hájil například prezidenta Clintona.

Z pojištění, které stojí méně než 300 dolarů ročně, však Rodriguez Bennetta nezaplatí.

Vyděláváme, říká firma

Pojištěný má nárok na 200 tisíc dolarů pro obhajobu při vyšetřování inspekce svého úřadu nebo Kongresu Spojených států. Dalších 100 tisíc dolarů, pokud je vyšetřován dle trestního práva, a milion pro občanské řízení. Bennett má nyní nárok na 300 tisíc dolarů.

Vláda však agenty úplně na holičkách nenechá. Platí polovinu pojistného vysokým úředníkům a dalším stovkám "rizikových" agentů, mezi nimi všem, kteří se zabývají protiteroristickými operacemi.

Pojištění je dostupné pro každého federálního zaměstnance, vedle pracovníků FBI a CIA ho využívají také zaměstnanci tajné služby (USSS) a imigrační a celní policie (ICE).

Prodej pojistek se firmě Wright & Co. vyplatí. Podle mluvčího společnosti Marka Mansfelda dosud existuje pouze "velmi málo lidí, kteří (poskytovaných záruk) využili".

 

Právě se děje

před 30 minutami

Nákupy lidé stále spíše odkládají, čekají na otevření obchodů

Tržby v maloobchodě očištěné o kalendářní vlivy se podle dnes zveřejněných dat Českého statistického úřadu letos v březnu meziročně zvýšily o pět procent. V meziměsíčním srovnání měli obchodníci v březnu tržby o 1,6 procenta nižší.

Meziroční srovnání výsledků maloobchodu za březen ovlivnila podle analytiků nízká srovnávací základna z loňska, kdy už se čeští prodejci potýkali s uzavřením kamenných obchodů kvůli pandemii koronaviru. Stejná situace bude podle nich ještě v dubnu. Lidé nákupy ve třetím měsíci letošního roku stále spíše odkládali a čekají, až nebudou odkázáni jen na e-shopy. S uvolňováním opatření by se tak maloobchodní tržby měly zvyšovat. 

Proti loňskému březnu si podle hlavního ekonoma BH Securities Štěpána Křečka polepšily specializované prodejny s výrobky pro domácnost, kterým tržby vzrostly o 18,8 procenta. "Vyšší meziroční tržby ohlásily i prodejny s výrobky pro kulturu, sport a rekreaci či prodejny s počítači a komunikační technikou. Naopak pokles tržeb nadále trápil prodejny s oděvy a obuví. V následujících měsících proto možná skončí v bankrotu některé módní značky," uvedl.

Tradičně dobré výsledky zaznamenali internetoví prodejci, kterým tržby v březnu meziročně vzrostly o 36,2 procenta. Podle ekonoma Komerční banky Michala Brožky by se v dalších měsících rozdíl růstového tempa e-shopů a kamenných obchodů měl snižovat.

Ekonomka investiční skupiny LOGeco Jana Mücková ale nepředpokládá, že by se u veškerého zboží zákazníci vrátili do kamenných prodejen. Výjimkou podle ní pravděpodobně bude oblečení a obuv. Analytik společnosti Akcenta CZ Miroslav Novák dodal, že na očekávaném zpomalení meziroční dynamiky prodejů přes internet se projeví vysoká srovnávací základna z minulého roku.

před 32 minutami

Pentě klesl zisk o polovinu. Dolů ji táhlo Aero, pomohl naopak Dr. Max a reality

Skupině Penta Investments loni klesl zisk o 48 procent na 3,5 miliardy korun. Kumulativní tržby portfoliových firem stouply o pět miliard na 181 miliard korun. K zisku přispěly zejména lékárny Dr.Max, sázková Fortuna, realitní divize Penta Real Estate a Primabanka. Ztrátové naopak byly pojišťovna Dôvera, polské retailová síť Empik, firma Slovalco a Aero Vodochody. Penta to dnes oznámila v tiskové zprávě.

Celková aktiva portfoliových společností Penty se zvýšila o šest miliard na 291 miliard Kč a do rozvoje svých společností a projektů skupina investovala navzdory pandemii 11 miliard korun, což bylo o 4,6 miliardy meziročně méně.

"Loňský rok byl pro nás po letech výjimečných hospodářských výsledků zatěžkávací zkouškou. Penta má ale dobře rozložené portfolio, v jednotlivých firmách a projektech všichni odvedli skvělou práci. Dosáhli jsme tedy i při významných investicích solidního zisku," uvedl partner Penty Marek Dospiva.

Mezinárodní síť lékáren Dr.Max podle něho sehrála v čase pandemie významnou roli ve všech zemích, kde působí. Její lékárny poskytovaly služby bez omezení a musely být schopné zareagovat i na razantní změnu poptávky po ochranných či dezinfekčních pomůckách. I když opakované lockdowny snížily návštěvu lékáren zejména kvůli celkově menšímu objemu předepisovaných léků, dokázala síť lékáren významně přispět k ziskovosti skupiny Penta. Hospodářský výsledek pozitivně ovlivnily také Fortuna Entertainment Group, Penta Real Estate a Primabanka.

Penta Real Estate dokončila 1139 bytových jednotek (projekty Sky Park, Waltrovka, Terrace), dalších 805 bytů je ve výstavbě (Maison Ořechovka, Bory Home). V roce 2020 předala Penta Real Estate čtyři kancelářské projekty. Prodej pražského projektu Churchill Square byl největší transakcí na českém realitním trhu v kancelářském segmentu. Na konci roku 2020 spravovala Penta Real Estate aktiva v hodnotě 28,9 miliardy Kč.

Penta vznikla v roce 1994 na Slovensku. Jejími zakladateli jsou Marek Dospiva a Jaroslav Haščák. Celkem skupinu řídí šest partnerů a zaměstnává více než 43 000 lidí. Na dani z příjmu a odvodech za zaměstnance zaplatila celkem 6,4 miliardy Kč.

před 59 minutami

Advokát soudu EU: Polská pravidla o trestání soudců porušují unijní právo

Soudní dvůr Evropské unie by měl konstatovat, že polský zákon umožňující kárnému orgánu nejvyššího soudu trestat soudce kritizující justiční reformu je v rozporu s unijním právem. K tomuto závěru dospěl generální advokát nejvyššího orgánu unijní justice, podle něhož nový systém postihů ohrožuje nezávislost polských soudců. Pro soud není nově zveřejněný názor právního poradce závazný, často však k němu při svém rozhodování přihlíží.

Evropská komise se předloni obrátila na soud v Lucemburku kvůli činnosti disciplinární komory polského nejvyššího soudu, o jejíž nestrannosti Brusel pochybuje. O složení komory rozhoduje v Polsku soudcovská rada, jejíž členy převážně volí parlament ovládaný vládnoucí stranou Právo a spravedlnost (PiS). Polský nejvyšší soud již předloni rozhodl, že soudcovská rada není nezávislá, a zpochybnil tím i personální obsazení a pravomoci komory.

Soud již loni vydal předběžné opatření, jímž nařídil až do rozhodnutí případu činnost komory pozastavit.

Zdroj: ČTK
Další zprávy