Agenti CIA a FBI se hromadně pojišťují. Kvůli žalobám

gaz
22. 1. 2008 7:30
Vláda svým zaměstnancům špičkové právníky nezaplatí

Washington - Agenti CIA a FBI, kteří vedou boj proti teroristům, se hromadně pojišťují proti případným žalobám.

Vláda jim sice dovoluje používat kontroverzní praktiky jako simulované topení, ale na drahé právníky jim peníze nedá.

Podle listu New York Times stojí za zvýšeným zájmem o pojistky právě tyto diskutabilní vyšetřovací metody, které ve své "válce proti terorismu" administrativa prezidenta George Bushe zavedla.

Dvojnásobek za šest let

"Co nám pomáhá, jsou nepříznivé události týkající se federální vlády, a těch je v poslední době mnoho," řekl listu Bryan B. Lewis, viceprezident společnosti Wright & Company, která pojištění federálním zaměstnancům nabízí.

Bushova vláda čelí kritice ze strany humanitárních organizací za to, jakým způsobem nakládá s vězni v Afghánistánu a Guantánamu, a za autorizování "zesílených vyslýchacích metod", které jsou označovány za mučení.

Před útoky na budovy newyorského Světového obchodního centra v září 2001 Wright & Co. spravoval pojištění pro 17 tisíc federálních zaměstnanců, dnes je jich 32 tisíc, tedy téměř dvojnásobek.

José Rodriguez při skandálu raději opustili CIA, předtím se nechal pojistit.
José Rodriguez při skandálu raději opustili CIA, předtím se nechal pojistit. | Foto: Wikimedia Commons

Ačkoliv žaloby vyvolávají akce vlády, soudní výlohy si musejí agenti platit sami.

Vládní travestie

Ministerstvo spravedlnosti jim sice může poskytnout právníka, ale pouze pokud má pocit, že je to ve státním zájmu. Tento právní zástupce však bude především sledovat státní prospěch, a nikoli blaho obžalovaného.

Zajistit právníka vojákům a agentům CIA slibuje také Zákon o vojenských komisích (Military Commissions Act) z roku 2006. Pouze však v tom případě, pokud k možnému přečinu došlo během "autorizovaných" akcí souvisejících se zadržením podezřelého teroristy.

Wright tak nyní například platí výlohy pro Josého Rodrigueze, bývalého šéfa pobočky tajných operací v CIA. Rodriguez je zodpovědný za zničení pásků, na nichž byly zachyceny výslechy teroristů, při kterých byla používána technika simulovaného topení.

Čtěte více: CIA filmovala výslechy vězňů. Záznamy teď zničila

"Jde o absolutní travestii, že lidé, kteří nás na frontové linii chrání před teroristy, si musí najít právníka, aby je hájil před jejich vlastní vládou," tvrdí Rodriguezův zástupce Robert S. Bennett, který bere více než 900 dolarů (16 tisíc korun) za hodinu a v minulosti hájil například prezidenta Clintona.

Z pojištění, které stojí méně než 300 dolarů ročně, však Rodriguez Bennetta nezaplatí.

Vyděláváme, říká firma

Pojištěný má nárok na 200 tisíc dolarů pro obhajobu při vyšetřování inspekce svého úřadu nebo Kongresu Spojených států. Dalších 100 tisíc dolarů, pokud je vyšetřován dle trestního práva, a milion pro občanské řízení. Bennett má nyní nárok na 300 tisíc dolarů.

Vláda však agenty úplně na holičkách nenechá. Platí polovinu pojistného vysokým úředníkům a dalším stovkám "rizikových" agentů, mezi nimi všem, kteří se zabývají protiteroristickými operacemi.

Pojištění je dostupné pro každého federálního zaměstnance, vedle pracovníků FBI a CIA ho využívají také zaměstnanci tajné služby (USSS) a imigrační a celní policie (ICE).

Prodej pojistek se firmě Wright & Co. vyplatí. Podle mluvčího společnosti Marka Mansfelda dosud existuje pouze "velmi málo lidí, kteří (poskytovaných záruk) využili".

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Východní Indii zasáhl cyklón, do pobřežních oblastí přinesl záplavy

Prudké deště a silný vítr přinesl do východní Indie cyklón, který vyvrátil tisíce stromů a sloupů elektrického vedení. Část pobřežních oblastí postihly záplavy, které odřízly od spojení s okolním světem stovky vesnic, informovala v pondělí agentura AP.

Ze zasažených oblastí zatím nejsou hlášeny žádné potvrzené oběti. Jeden rybář je pohřešován a další utrpěl zranění, když jejich loď smetla vysoká vlna.

Úřady ve státech Odiša a Ándhrapradéš byly v neděli v nejvyšší pohotovosti před příchodem cyklónu, který provázela rychlost větru až 85 kilometrů v hodině. Tisíce lidí byly preventivně evakuovány. V pondělí už bouře zeslábla, zatímco postupuje směrem na západ.

Letos v květnu zasáhla západní pobřeží Indie silná bouře, která si vyžádala nejméně 140 obětí. O týden později zasáhl východní pobřeží Indie a sousední Bangladéš další cyklón, který si vyžádal nejméně šest mrtvých a evakuaci více než miliónu obyvatel.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Policie chce postavit nový hangár pro vrtulníky za 800 milionů

Policie chce nechat postavit na Letišti Václava Havla v pražské Ruzyni nový hangár pro vrtulníky a drony za 800 milionů korun. V pondělním vydání to píše deník E15.

Stavba by mohla začít v roce 2023 a trvala by asi dva roky. Policie podle deníku nyní provozuje devět vrtulníků EC-135 a šest vrtulníků Bell­ 412. Stávající ruzyňský hangár pro policejní vrtulníky je starý více než 100 let a během své existence byl podle policie jen částečně upraven. Policie má ještě druhý hangár, a to na letišti Brno-Tuřany.

Zdroj: ČTK
Další zprávy