Afro i dredy. New York nově chrání právo občanů na účes vyjadřující jejich identitu

ČTK ČTK
18. 2. 2019 22:57
Newyorská radnice vydala závazné pokyny, jimiž chce v největším americkém městě zabránit účesové diskriminaci. Podle dnešní informace listu The New York Times směrnice chrání právo obyvatel města na "účesy vyjadřující jejich rasovou, etnickou nebo kulturní identitu". Podle newyorského deníku jde o první podobné opatření v USA.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Žena.cz

Rozhodnutí reaguje na neoprávněné postihy na některých pracovištích, kde jsou zaměstnanci trestáni za afroúčesy, dredy nebo copy, případně za nošení šátků. Za zvlášť nepřípustné radnice označuje "rasistické stereotypy", které se objevují ve vztahu k účesům Afroameričanů.

"Vlasy jsou část vaší osobnosti. Diskriminace založená na účesu je v New Yorku nezákonná," komentovala direktivu na twitteru předsedkyně radniční komise pro lidská práva Carmelyn Malalisová.

Zákony na ochranu lidských práv jsou v některých státech USA přísnější než zákony federální, poznamenává k tomu agentura AP. V prosinci vyvolal pozdvižení případ mladého boxera ze státu New Jersey, jemuž sudí nařídil těsně před zápasem odstranit dredy. Chování rozhodčího odsoudil mimo jiných i guvernér státu Phil Murphy.

Americký nejvyšší soud naopak loni odmítl projednávat žalobu černošky ze státu Alabama, která si stěžovala, že kvůli svým dredům přišla o práci. Ponechal tak v platnosti dřívější rozhodnutí odvolacího soudu, že zákony USA chrání Američany před diskriminací založenou na "nezměnitelných faktech", nikoli na kulturních zvycích.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Šlégr je dál koučem Litvínova, jeho rezignaci vedení nepřijalo

Jiří Šlégr zůstává koučem hokejistů Litvínova. Olympijský vítěz z Nagana, který je zároveň šéfem klubu, dnes nabídl rezignaci na trenérskou funkci, ale představenstvo ji nepřijalo. Realizačnímu týmu doporučilo provést změny v kádru.

Litvínovu se nedaří od začátku extraligy a dosud vyhrál jen tři zápasy. Po dvanácti kolech má pouze jedenáct bodů a je předposlední.

Po nedělní porážce 3:4 s Olomoucí, která byla pro klub třetím nezdarem za sebou, vedení Litvínova oznámilo, že jedná o změně na postu hlavního trenéra. Mezi kandidáty na nového kouče byl podle Šlégrova vyjádření v médiích i litvínovský odchovanec Vladimír Růžička, bývalý kouč národního mužstva a Šlégrův spoluhráč ze zlatého naganského týmu.

Nakonec zůstává na střídačce Šlégr. Bývalý vynikající obránce převzal tým v závěru minulé sezony místo odvolaného Milana Razýma.

Další zprávy