Afro i dredy. New York nově chrání právo občanů na účes vyjadřující jejich identitu

ČTK ČTK
18. 2. 2019 22:57
Newyorská radnice vydala závazné pokyny, jimiž chce v největším americkém městě zabránit účesové diskriminaci. Podle dnešní informace listu The New York Times směrnice chrání právo obyvatel města na "účesy vyjadřující jejich rasovou, etnickou nebo kulturní identitu". Podle newyorského deníku jde o první podobné opatření v USA.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Žena.cz

Rozhodnutí reaguje na neoprávněné postihy na některých pracovištích, kde jsou zaměstnanci trestáni za afroúčesy, dredy nebo copy, případně za nošení šátků. Za zvlášť nepřípustné radnice označuje "rasistické stereotypy", které se objevují ve vztahu k účesům Afroameričanů.

"Vlasy jsou část vaší osobnosti. Diskriminace založená na účesu je v New Yorku nezákonná," komentovala direktivu na twitteru předsedkyně radniční komise pro lidská práva Carmelyn Malalisová.

Zákony na ochranu lidských práv jsou v některých státech USA přísnější než zákony federální, poznamenává k tomu agentura AP. V prosinci vyvolal pozdvižení případ mladého boxera ze státu New Jersey, jemuž sudí nařídil těsně před zápasem odstranit dredy. Chování rozhodčího odsoudil mimo jiných i guvernér státu Phil Murphy.

Americký nejvyšší soud naopak loni odmítl projednávat žalobu černošky ze státu Alabama, která si stěžovala, že kvůli svým dredům přišla o práci. Ponechal tak v platnosti dřívější rozhodnutí odvolacího soudu, že zákony USA chrání Američany před diskriminací založenou na "nezměnitelných faktech", nikoli na kulturních zvycích.

 

Právě se děje

před 38 minutami

Rusko otestovalo start hyperzvukové střely Cirkon poprvé z vojenského plavidla

Rusko úspěšně vyzkoušelo nejnovější hyperzvukovou střelu Cirkon (Zirkon), která byla poprvé odpálena z vojenského plavidla. Oznámila to dnes agentura TASS s odvoláním na nejmenované vojenské zdroje. Test se odehrál už v minulém měsíci.

Raketa Cirkon dosahuje podle starších výroků prezidenta Vladimira Putina devítinásobku rychlosti zvuku a při doletu až 1000 kilometrů může zasahovat námořní i pozemní cíle.

Zdroj: ČTK
před 48 minutami

Lídrem STAN pro podzimní krajské volby bude v Plzeňském kraji regionální předseda hnutí a současný hejtmanův náměstek pro dopravu Pavel Čížek

O tom, že Čížek povede kandidátku, hovořilo hnutí už loni, ve čtvrtek pozici stvrdil jeho regionální sněm. Řekl to pro ČTK krajský manažer Václav Cinádr.

Zdroj: ČTK
Další zprávy