Afrických lvů rychle ubývá. Hlídají je Masajové

Lucie Kalivodová
16. 10. 2009 13:40
Nejznámějších šelem africké volné přírody ubývá a odborníci tvrdí, že jejich populace by mohla do dvaceti let vyhynout
Foto: Wikimedia Commons

Nairobi - Mají být králi džungle, ale místo toho jsou lvi z keňských národních parků na pokraji vyhynutí.

Nejznámějších šelem africké volné přírody ubývá a odborníci tvrdí, že jejich populace by mohla do dvaceti let vyhynout. Důvodem je nejen změna klimatu, ničení jejich přirozeného prostředí, nemoci, střety s lidmi.

Vědci netuší, kolik lvů bylo na kontinentu před pár desítkami let, ale dnešní odhad hovoří o méně než 23 tisících kusech na celém kontinentu, což je méně, než byly původní odhady, napsal keňský list Daily Nation.

Lvi a další velcí predátoři jako například hyeny a leopardi jsou zabíjeni majiteli dobytka. Podle odhadu keňské organizace Wildlife Service zemře ročně více než sto lvů.

"Situace je kritická. Ztrácíme sto lvů každý rok a podle našich statistik soudíme, že za posledních sedm let se populace lvů zmenšila z dvou tisíc sedmi set v roce 2002 na dva tisíce," řekl ředitel organizace v prohlášení.

Lvi patří do takzvané "velké pětky" společně se slony, bůvoly, leopardy a nosorožci, kteří jsou největší turistickou atrakcí. Z parků, ve kterých tato zvířata pobývají, má Keňa největší finanční příjmy.

Do ochrany lvů se proto nyní pustili Masajové, kteří zvířata dříve zabíjeli, aby ochránili sebe i své domovy. Díky pozoruhodným schopnostem a znalostem tamní přírody se na jihu země v rámci nového projektu stali strážci lvů.

Keňa
Keňa | Foto: Reuters

Cestují po Keni a zapisují přítomnost zvířat, některá zvířata dokonce značkují.

Cílem projektu je zajistit nekonfliktnost vztahu mezi lidmi a predátory, aby nedocházelo ke zbytečnému vybíjení zvířat.

"Pokud to takhle půjde dál, bude si mladší generace o lvech jen číst. Stejně jako si my čteme o dinosaurech," řekla šéfka Národního parku v Nairobi Elizabeth Leitorová.

 

Právě se děje

Další zprávy