Africká jezera se drasticky zmenšují

rst, BBC
3. 11. 2005 6:00
Nairobi - Podle nové studie OSN se africká jezera rychle zmenšují. Na vině jsou klimatické změny a nešetrné hospodaření s vodou.
Foto: UNEP

Nový atlas afrických jezer porovnává satelitní snímky pořízené před desítkami let se snímky současnými. Zaznamenává například rapidní úbytek vodní plochy na jezeru Čad, odlesňování okolo jezera Nakuru v Keni a zvyšující se populaci v těsné blízkosti Viktoriina jezera.

"Atlas nám ukazuje, že se dějí enormní změny ve všech oblastech jezerních systémů v Africe," říká tiskový mluvčí Programu životního prostředí OSN (UNEP) Nick Nuttall.

"Na všechny jezerní systémy je v Africe ze strany obyvatel vyvíjen ohromný tlak," řekl BBC. "Pokud nenalezneme pro tamní obyvatele alternativní zdroje vody a způsoby života, zůstanou pod tímto tlakem i nadále," dodává.

UNEP odhaduje, že v Africe je zhruba 677 jezer, které pojímají zhruba 30 000 kubických kilometrů vody. To je největší objem vody ze všech kontinentů. Mnohé jsou důležitými zdroji potravy a také dávají práci chudým obyvatelům z okolí.

>
Pro zobrazení maximální velikosti klikněte DO mapy
Pro zobrazení maximální velikosti klikněte DO mapy | Foto: Běhounková Martina
  • Problémy afrických jezer

  • sezónní kolísání srážek
  • změny klimatu
  • znečištění
  • nadměrný rybolov
  • šíření pouští
  • agresivní živočišné druhy
  • nadměrná výstavba přehrad
  • nadměrné zavlažování zemědělských oblastí

Přírodní a člověkem vytvořené problémy se kombinují a snižují kvalitu vodních zdrojů a s tím spojenou kvalitu potravin.

"Jezera jsou životodárnou krví pro miliony a miliony Afričanů," zdůraznil Nick Nuttall. "Pokud je nebudeme chránit, nemáme šanci splnit Rozvojové cíle tisíciletí týkající se vody."

Rozvojové cíle tisíciletí

Osm cílů tisíciletí, které v roce 2000 odsouhlasili světoví vůdci v OSN, hovoří mimojiné o tom, že se počet obyvatel Afriky, kteří budou mít přístup k pitné vodě, do roku 2015 zdvojnásobí.

UNEP představil svůj atlas tento týden v Nairobi na světové konferenci o jezerech. Souběžná zpráva připravená pro tuto konferenci naléhá na africké vlády, aby zlepšily vícestranné a dvoustranné dohody týkající se sdílení a šetření s vodou.

 

Právě se děje

před 35 minutami

Rozpočet Ředitelství silnic a dálnic se zvýší o šest miliard

Letošní rozpočet Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) vzrostl z původních 38 na 55 miliard korun. Příští rok se zvýší o dalších asi šest miliard. Na tiskové konferenci spojené s ukončením modernizace šestikilometrového úseku dálnice D1 u Velkého Meziříčí to v sobotu novinářům řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Podle generálního ředitele ŘSD Radka Mátla by bez navýšení rozpočtu nebylo možné dokončit všechny plánované práce.

Aktualizováno před 1 hodinou

Nehoda devíti aut na náledí uzavřela dálnici D4 ve směru na Strakonice

Při dvou nehodách na dálnici D4 poblíž Kytína ráno havarovalo celkem devět aut, sedm ve směru na Strakonice a dvě v opačném směru. Dálnice zůstává zčásti zavřená. Nikdo se vážně nezranil, řekli policejní mluvčí Pavel Truxa a mluvčí středočeské záchranky Petra Effenbergerová. Směr na Prahu byl po 11:00 zprůjezdněn, směr na Strakonice bude kvůli odstraňování následků nehod a uklízení vozovky zavřený do odpoledních hodin.

Auta havarovala v úseku mezi Kytínem a Voznicí na pomezí okresů Praha-západ a Příbram. Podle informačního webu Ředitelství silnic a dálnic bylo na vozovce náledí. Záchranná služba ošetřila tři zraněné. "Měli zranění lehčího charakteru, po nezbytné péči na místě byli převezeni do příbramské nemocnice," uvedla Effenbergerová.

Ve směru na Prahu i na Strakonice se vytvořily na dálnici kolony, zavřený úsek mohou řidiči objet, ve směru na Strakonice je možné sjíždět na 18. kilometru na Mníšek pod Brdy nebo na 21. kilometru u Kytína.

Zdroj: ČTK
Další zprávy